• درباره
  • موارد مشابه

📻 کتاب صوتی:

گنبد سیاه ~شعرخوانی

گنبد سیاه ~شعرخوانی
گنبد سیاه ~شعرخوانی
هفت‌پیکر یا بهرام‌نامه یا هفت‌گنبد، چهارمین منظومه نظامی از نظر ترتیب زمانی و یکی از دو شاهکار او (با خسرو و شیرین) از لحاظ کیفیت است. این دفتر را از جهت ساختار کلی و روال داستانی می‌توان به دو بخش متمایز تقسیم کرد یکی بخش اول و آخر کتاب دربارهٔ رویدادهای مربوط به بهرام پنجم ساسانی از بدو ولادت تا مرگ رازگونه او، که برپایه روایتی تاریخ گونه است؛ دیگری بخش میانی که مرکب از هفت حکایت یا اپیزود از زبان هفت همسر او و از زمره حکایات عبرت‌انگیزی است که دختران پادشاهان هفت اقلیم (مطابق تقسیم قدما) برای بهرام نقل می‌کنند.

این منظومه آمیزه‌ای از جنبهٔ حماسی و غنایی است، بدین معنی که بخش هفت گنبد تماماً دارای روح غنایی و تخیل رمانتیک است، ولی بخش تاریخی گونه، اگرچه سعی شاعر بر ترسیم چهره‌ای حماسی برای بهرام بوده، آمیزه‌ای از جنبه حماسی و عناصر غنایی است. هفت‌پیکر از گذشته یکی از مضمون‌های اصلی نگارگری‌های ایرانی–هندی بوده‌است. در هفت پیکر زمین و آسمان و جلوه‌های جمال این دو با هم پیوند می‌یابد: از یک سو هفت گنبد است ساخته بر زمین و هفت روز و هفت رنگ و هفت اقلیم و هفت عروس که جملگی زمینی است، و از سوی دیگر نظیر قرار دادن اینها با «هفت» های آسمانی (چون هفت سیاره و هفت فلک)، و واسطه این دو با همدیگر گنبدی است که چرخ زنان آهنگ عروج به گنبد دوار دارد. هفت پیکر ستایش داد و رفق، و نکوهش ستم و بیراهی است. در پایان‌نامه هفت پیکر حکیم دربارهٔ کتاب می‌گوید: مصرعی زرّ و مصرعی از دُر/ تهی از دعوی و ز معنی پُر / تا بدانند کز ضمیرِ شگرف / هرچه خواهم درآورم به دو حرف / برگرفته از ویکی پدیا.

با صدای: پیمان رشادی
منبع: شنوتو

تگهای سئو: دانلود رایگان گنبد سیاه ~شعرخوانی – پخش آنلاین گنبد سیاه ~شعرخوانی – تماشای رایگان گنبد سیاه ~شعرخوانی – ویدیوی فیلم گنبد سیاه ~شعرخوانی – گنبد سیاه ~شعرخوانی نسخه بدون سانسور شده – گنبد سیاه ~شعرخوانی با زیرنویس چسبیده – گنبد سیاه ~شعرخوانی با دوبله فارسی اصلی – گنبد سیاه ~شعرخوانی با کیفیت hd اچ دی – گنبد سیاه ~شعرخوانی با کیفیت خوب – گنبد سیاه ~شعرخوانی کم حجم مخصوص موبایل – دانلود سریع گنبد سیاه ~شعرخوانی برای تلفن همراه دسکتاپ ویندوز و تبلت – لینک دانلود گنبد سیاه ~شعرخوانی – فیلم گنبد سیاه ~شعرخوانی ورژن قدیمی و جدید سال – تماشای آسان و بازدید مجانی ویدیوی فیلم و انیمیشن گنبد سیاه ~شعرخوانی – در اتوبوس و مسافرت – پیش نمایش تریلر آنونس گنبد سیاه ~شعرخوانی – نمایش خانگی – دیدن گنبد سیاه ~شعرخوانی در اوقات فراغت

اَپ لیلیت

با دانلود و نصب اپلیکیشن ؛
لیلیت را همراه خود داشته باشید


برنامه‌ای ایمن و بهینه
سایز فایل: 1 مگابایت
آخرین آپدیت: 18 اسفند