نگاه ویژه به تئاتر دانش‌آموزی در جشنواره تئاتر کودک و نوجوان

به گزارش هنرآنلاین به نقل از روابط عمومی بیست و هفتمین جشنواره بین‌المللی تئاتر کودک و نوجوان همدان؛ امیر مشهدی عباس دبیر این دوره از جشنواره با اعلام این خبر گفت: رویکرد جشنواره بیست و هفتم بر کیفی‌سازی است و در همین راستا در فراخوان جشنواره تلاش کردیم تا شرایط حضور گروه‌ها و رویکردهای مختلف جشنواره به صورت استاندارد باشد تا علاوه بر ایجاد زمینه رشد فکری و توانمندسازی آموزشی دانش‌آموزان با هنر نمایش، بستر شناخت این هنر را برای کودکان و نوجوان فراهم کنیم تا در جهت انتخاب شغل و حرفه‌ی آینده خود، با تئاتر بهتر آشنا شوند.‌

دبیر بیست و هفتمین جشنواره بین‌المللی تئاتر کودک و نوجوان همدان افزود: از آنجا که سازمان آموزش و پرورش در سال‌های اخیر در زمینه برگزاری جشنواره و اجراهای نمایشی توسط دانش‌آموزان، تلاش‌های قابل تقدیری داشته، در این دوره آثار منتخب جشنواره «تئاتر فردا» که از سوی اداره کل فرهنگی هنری، اردوها و فضاهای پرورشی وزارت آموزش و پرورش برگزار می‌شود، به دبیرخانه جشنواره بیست و هفتم معرفی و در بخش دانش‌آموزی جشنواره تئاتر کودک و نوجوان همدان اجرا خواهند داشت.

مشهدی عباس تصریح کرد: طی نشستی که با علی رمضانی مدیرکل فرهنگی هنری وزارت آموزش و پرورش، فرهاد قاسم‌پور معاون اداره کل فرهنگی هنری و حمیدرضا کاظمی‌پور مدیر بخش هنرهای نمایشی اداره کل فرهنگی هنری، اردوها و فضای پرورشی آموزش و پرورش داشتیم، اعلام شد که در دو سال‌ اخیر به علت همه‌گیری کرونا و تعطیلی مدارس کشور، وزارت آموزش و پرورش در زمینه اجرای نمایش‌های آیینی و سنتی و تئاتر تک نفره، فعالیت‌‌های خوبی داشته که ما هم در جشنواره بیست و هفتم تلاش کردیم بستر حضور بهتر دانش‌آموزان را بیش از گذشته فراهم کنیم و امسال در بخش نمایش ایرانی نیز میزبان برخی از اجراهای تئاتر دانش‌آموزی هستیم.

دبیر بیست و هفتمین جشنواره بین‌المللی تئاتر کودک و نوجوان همدان گفت: در همین راستا ما برای تشویق هرچه بهتر دانش‌آموزان  و هنرجویان، بخش ویژه‌‌ای تحت عنوان «اجرای کودکان و نوجوانان زیر ۱۸ سال» در نظر گرفتیم تا شاهد توان و قابلیت‌های بیشتر حوزه تئاتر دانش‌آموزی باشیم. در این بخش آثار مراکز فرهنگی و هنری و موسسات تخصصی آموزش تئاتر کودک و نوجوان، همچون کانون پرورش فکری، که زیر مجموعه وزارت آموزش و پرورش است، از سوی دبیرخانه جشنواره انتخاب خواهند شد تا شاهد توجه بیشتر به اهمیت آموزش تئاتر در مدارس و به‌ویژه دانش‌آموزان باشیم.

توسعه تئاتر در میان دانش آموزان

فرهاد قاسم‌پور معاون اداره کل فرهنگی هنری، اردوها و فضای پرورشی وزارت آموزش و پرورش نیز با اشاره به نقش تئاتر در ایجاد خودباوری در میان دانش‌آموزان گفت: تئاتر دانش‌آموزی دارای هویت در تمام دنیا است. این نوع از تئاتر که با عنوان “پداگوژی” یا آموزشی و تربیتی شناخته می‌شود، نقشی تعیین‌کننده در پرورش دانش‌آموزان دارد. وزارت آموزش و پرورش نیز در سال‌های اخیر توجه ویژه‌ای به این مهم داشته و در همین راستا جشنواره تئاتر فردا را با هدف توسعه تئاتر تعلیمی برگزار می‌کنیم. ضمن آنکه اولین دوره جشنواره تئاتر درسی ویژه مقطع ابتدایی‌ را نیز فراخوان کرده‌ایم.

وی افزود: اهمیت تئاتر و نقش آن در توسعه فعالیت‌های آموزشی و پرورشی یکی از اولویت‌های ما در وزارت آموزش و پرورش است و در همین راستا تلاش داریم تا تئاتر آموزشی هویت مستقل و کیفی داشته باشد. بر همین اساس با همکاری جشنواره بین‌المللی تئاتر کودک و نوجوان، این فرصت را در اختیار آثار منتخب جشنواره‌های تئاتری وزارت آموزش و پرورش قرار خواهیم داد تا در این جشنواره دیده و مورد قضاوت عمومی قرار بگیرند.

معاون اداره کل فرهنگی هنری، اردوها و فضای پرورشی وزارت آموزش و پرورش، گفت: جشنواره بین‌المللی تئاتر کودک و نوجوان فرصتی برای توسعه تئاتر در میان کودکان به ویژه دانش آموزان است و ارائه آثار کیفی که توسط خود کودکان و نوجوانان اجرا می‌شود، می‌تواند زمینه رشد تعلیمی و پرورشی در میان دانش آموزان را فراهم آورد.

بیست و هفتمین جشنواره بین‌المللی تئاتر کودک و نوجوان همدان، با هدف تقویت مهارت، رشد آگاهی و اعتماد به نفس فرزندان ایران زمین از طریق نمایش، در اسفند ماه سال جاری، با شعار «تئاتر، پرواز پروانه‌های خیال» در شهر تاریخی همدان برگزار می‌شود.

مشروح اخبار بیست و هفتمین جشنواره بین‌المللی تئاتر کودک و نوجوان همدان را می‌توانید از سایت جشنواره به نشانی https://icy.theater.ir/  دنبال کنید.

منبع: هنرآنلاین | http://honaronline.ir

می‌توانید این صفحه رویداد اطلاعیه خبری را با دوستان خود به اشتراک بگذارید

Share on facebook
Share on pinterest
Share on twitter
Share on whatsapp
Share on linkedin
Share on google
Share on telegram
Share on email

📅 برای اطلاع از جدیدترین رویدادهای عرصه هنر و فرهنگ ایران و جهان، همراه روزنامه هنر در گالری لیلیت باشید

روزنامه هنر رویدادهای هنری اخبار هنری گزارش‌های هنری نوآوری‌های هنری حراج هنری تئاتر و نمایش مد و لباس
💎 بنر تبلیغ
اپلیکیشن
💎 بنر موزیکهای بیکلام
💎 بنر نمایشگاه
💎 بنر تماشاخانه
💎 بنر روزنامه هنر
💎 بنر هنرآموز
💎 بنر کتابهای صوتی
💎 بنر مجله هنر
تلگرام
برگزاری نمایشگاه «دریا و زندگی» آثار عکاسی خانم کتایون فرجی
برگزاری نمایشگاه «تصاویر پنهان» آثار نقاشی آقای یحیی صنعتی
برگزاری نمایشگاه «خاکم ایران» آثار نقاشی آقای احمدرضا زنگنه
برگزاری نمایشگاه «گیلان را باید زیست» آثار عکاسی خانم هاجر اسماعیل زاده پیربازاری
برگزاری نمایشگاه «ترنم» آثار نقاشی خانم معصومه استادی
برگزاری نمایشگاه «بیکران» آثار نقاشی خانم مریم منصوری
برگزاری نمایشگاه «سیمرغ» آثار نقاشی آقای عبدالله محمودی
برگزاری نمایشگاه «جغله» آثار نقاشی آقای احسان میرزایی فراهانی
آثار دومین جشنواره هنرهای تجسمی گروه هنری هفت به نمایش درآمد
برگزاری نمایشگاه «روان سرگردان» آثار نقاشی خانم فاطمه اصغری قره شیران
برگزاری نمایشگاه «روح دریا» آثار نقاشی خانم زهرا استادعباس
برگزاری نمایشگاه گروهی «بوف کور» در نگاه نقاشان معاصر
اینستاگرام گالری لیلیت

اَپ لیلیت

دانلود اپلیکیشن لیلیت

با نصب اپلیکیشن لیلیت، به راحتی از امکانات لیلیت بهره‌مند شوید و از تخفیف‌ها و جدیدترین اطلاعیه‌ها باخبر باشید...

دانلود مستقیم