کتاب نمایشنامه «تن‌ها» در تئاتر شهر رونمایی می‌شود

به گزارش هنرآنلاین به نقل از روابط عمومی مجموعه تئاتر شهر، کتاب نمایشنامه «تن‌ها» به نویسندگی علیرضا معروفی که چندی پیش در تالار سایه تئاتر شهر به صحنه رفت، ساعت 17 روز سه‌شنبه بیست و هشتم دی‌ماه در تالار مشاهیر این مجموعه با حضور نویسنده و تعدادی دیگر از هنرمندان میزبان علاقه‌مندان است. نسخه چاپی این نمایشنامه که مهر و آبان  1400 درتالار سایه مجموعه تئاترشهر روی صحنه رفت در قالب یک هزار نسخه توسط نشر «نودا» منتشر شده است.

نمایش «تن‌ها» که برای اولین بار در جشنواره تئاتر مقاومت به روی صحنه رفت. در مهر و آبان ۱۴۰۰ در تالار سایه مجموعه تئاتر شهر به کارگردانی علیرضا معروفی به اجرا درآمده‌ است. معروفی این اثر را در سال ۱۳۹۸ و بر اساس کتاب «سرباز کوچک امام» درباره خاطرات مهدی طهانیان رزمنده‌ای که در ۱۳ سالگی اسیر شده بود، نوشته است.

او در این نمایش رئالیسیتی که در فضایی مینیمال به اجرا در می‌آید، ماجرای هشت اسیر را که برای تخلیه اطلاعات به مدت سه روز در یک سلول کوچک یک در یک متری در استخبارات عراق حبس بودند روایت می‌کند. بیشتر اتفاقات داخل سلول‌ها در نمایش «تن‌ها» بر اساس واقعیت نوشته شده‌اند. صحنه این نمایش به گونه‌ای است که کاراکترها به صورت جدا از هم و با فاصله یک متر از یکدیگر روی صحنه حضور دارند و با استفاده از نورپردازی در فضا، در موقعیت سلول قرار می‌گیرند.

در بخشی از متن این نمایشنامه آمده‌است: «مرد8 : آقا اصالا نظر خود خدا رو می‌گیریم … خدا جان سالم. خوبی خدا؟! خسته نباشی خدا قوت. هابیل خوبه؟ قابیل خوبه؟ جبرئیل ردیفه؟… می‌دونم سرت خیلی شلوغِ ولی خب زیاد وقتت رو نمی‌گیرم… ببین. بله بله بفرمایید… نه من می‌خواستم بگم که… خدا این همه تو حرف زدی ما گوش کردیم، یه بارم ما حرف می‌زنیم خب تو گوش بده… ما تو جنگیم… من نمی‌دونم تا حاال خودتون جنگ رفتین یا نرفتین؟!… به مسائل نظامی آشناییت دارین؟!… نرفتین؟! خدا تا حاال جنگ نرفته… دیدین؟!… خدا فقط جنگ رو دیده… خدا من خواستم فقط بدونم تو این شرایط با شما حرف بزنیم یا نه؟!…»

علیرضا معروفی تاکنون نمایش‌های «هشت سین» ، «تعطیلات» ، «هنوز تموم نشده» ، «عقیم»، «شکم» و «تن‌ها» را نوشته و کارگردانی کرده‌است و جوایز متعددی از جشنواره‌های سراسری تئاتر در کارنامه خود دارد.

این هنرمند 30 ساله، فعالیت در تئاتر را از سال 1389 با کارگردانی نمایش «قرمز و دیگران» در شهر کرج آغاز کرده‌است. «زمستان 66»، «گندم»، «تعطیلات»، «هنوز تموم نشده»، «رقص شب‌تاب‌ها»، «عقیم»، «شکم»، «تن‌ها» و «هشتن سین» آثار این هنرمند در عرصه تئاتر هستند که تا کنون جوایز مختلفی برای او در پی داشته‌اند. ازجمله این جوایز می‌توان به جایزه ملی لاله‌های سرخ اندیمشک برای نمایش «عقیم» و مقام نخست کارگردانی در جشنواره تئاتر مقاومت و رتبه نخست کارگردانی طراحی لباس در جشنواره فجر برای نمایش «تن‌ها» اشاره کرد.

منبع: هنرآنلاین | http://honaronline.ir

می‌توانید این صفحه رویداد اطلاعیه خبری را با دوستان خود به اشتراک بگذارید

Share on facebook
Share on pinterest
Share on twitter
Share on whatsapp
Share on linkedin
Share on google
Share on telegram
Share on email

📅 برای اطلاع از جدیدترین رویدادهای عرصه هنر و فرهنگ ایران و جهان، همراه روزنامه هنر در گالری لیلیت باشید

روزنامه هنر رویدادهای هنری اخبار هنری گزارش‌های هنری نوآوری‌های هنری حراج هنری تئاتر و نمایش مد و لباس
💎 بنر تبلیغ
اپلیکیشن
💎 بنر هنرآموز
💎 بنر نمایشگاه
💎 بنر روزنامه هنر
💎 بنر مجله هنر
💎 بنر تماشاخانه
💎 بنر کتابهای صوتی
💎 بنر موزیکهای بیکلام
تلگرام
برگزاری نمایشگاه «دریا و زندگی» آثار عکاسی خانم کتایون فرجی
برگزاری نمایشگاه «تصاویر پنهان» آثار نقاشی آقای یحیی صنعتی
برگزاری نمایشگاه «خاکم ایران» آثار نقاشی آقای احمدرضا زنگنه
برگزاری نمایشگاه «گیلان را باید زیست» آثار عکاسی خانم هاجر اسماعیل زاده پیربازاری
برگزاری نمایشگاه «ترنم» آثار نقاشی خانم معصومه استادی
برگزاری نمایشگاه «بیکران» آثار نقاشی خانم مریم منصوری
برگزاری نمایشگاه «سیمرغ» آثار نقاشی آقای عبدالله محمودی
برگزاری نمایشگاه «جغله» آثار نقاشی آقای احسان میرزایی فراهانی
آثار دومین جشنواره هنرهای تجسمی گروه هنری هفت به نمایش درآمد
برگزاری نمایشگاه «روان سرگردان» آثار نقاشی خانم فاطمه اصغری قره شیران
برگزاری نمایشگاه «روح دریا» آثار نقاشی خانم زهرا استادعباس
برگزاری نمایشگاه گروهی «بوف کور» در نگاه نقاشان معاصر
اینستاگرام گالری لیلیت

اَپ لیلیت

دانلود اپلیکیشن لیلیت

با نصب اپلیکیشن لیلیت، به راحتی از امکانات لیلیت بهره‌مند شوید و از تخفیف‌ها و جدیدترین اطلاعیه‌ها باخبر باشید...

دانلود مستقیم