هنرهای تجسمی را به منزله دومیدانی و ژیمناستیک برای بقیه هنرها می‌بینیم

محمود سالاری معاون امور هنری از دبیرخانه چهاردهمین جشنواره هنرهای تجسمی فجر دیدار کرد.

هنرهای تجسمی را به منزله دومیدانی و ژیمناستیک برای بقیه هنرها می‌بینیمبه گزارش صبا به نقل از ستاد خبری جشنواره تجسمی فجر، محمود سالاری معاون امور هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در دیدار از دبیرخانه چهاردهمین جشنواره هنرهای تجسمی فجر و حضور در جلسه انتخاب آثار رشته نقاشی در پاسخ به این پرسش که نگاه مجموعه معاونت امور هنری به جایگاه جشنواره هنرهای تجسمی فجر چیست، گفت: جشنواره باید بر هنرهای تجسمی اثرگذار باشد و اندیشه‌ورزی کند و جهت‌یابی دهد این هدف متعالی جشنواره است.

او افزود: اما جشنواره تجسمی فجر تا الان به این هدف رسیده باشد من نمی‌توانم به طور دقیق نظر بدهم. ظرفیت جشنواره بسیار بالاست اما اینکه اساساً تمام این ظرفیت به میدان آمده باشد و توانسته باشد رسالت‌ها و اهدافی طراحی‌شده را محقق کند به دلیل سال‌های کم برگزاری جشنواره و حوادثی که رخ‌داده و اتفاقاتی که در جریان‌های هنری به وجود آمده است بعضی اوقات طبیعتاً نتوانسته همه اهداف را محقق کند.

سالاری عنوان کرد: اما جشنواره باید برگزار شود و هنرمند بتواند خود را در کنار هنرمندان دیگر ارزیابی کند که این آورده مفید جشنواره و فرصتی مغتنم است. بنابراین همان‌طور که گفتم ممکن است این جشنواره به تمام اهدافش نرسیده باشد اما به این معنی نیست که چون به تمام اهدافش نرسیده باید نادیده گرفته شود.

معاون امور هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی اظهار کرد: قطعاً در یک روند روبه‌رشد هستیم و در این ادوار آثار بسیار ارزشمندی در جشنواره حضور پیدا کرده است و در تمامی رشته‌های هنرهای تجسمی هنرمندان حضور دارند و داوران بسیار معتبری داریم که حضورشان اعتبار این جشنواره است. اینکه چند داور معتبر اثر هنری یک جوان را می‌بینند و به او امتیاز می‌دهند برای آن جوان اعتبار و یک فرصت هنری مغتنم است و این آورده بزرگی است به قول میرهاشمی دبیر جشنواره ما داوران متعدد در رشته‌های متعدد داریم و اگر تجربه‌های اینها را روی‌هم بگذاریم بیش از هزار سال تجربه است که بی‌تردید فرصتی بسیار عالی برای هنرهای تجسمی ایران است.

او در ادامه با اشاره به مسأله زیربنایی آموزش در هنرهای تجسمی و تأثیرات آن بر خانواده‌ها بیان کرد: در مجموعه معاونت امور هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی هنرهای تجسمی را به‌ منزله دومیدانی و ژیمناستیک برای بقیه هنرها می‌بینیم.

این مدیر هنری مطرح کرد: هنرهای تجسمی در حوزه هنر مادر اغلب رشته‌هاست. اولین و مهمترین گام ما باید این باشد که آموزش را از سطح کودکان و نوجوانان آغاز کنیم. به همین دلیل ما تلاش کردیم که آموزش هنر در کل کشور و در استان‌های محروم را به‌صورت رایگان یا با حداقل هزینه انجام بدهیم در همین دوره امیدواریم در همه استان‌ها یک هنرستان دخترانه هنرهای تجسمی و یک هنرستان پسرانه هنرهای تجسمی داشته باشیم که استعدادهای استان‌های مختلف هدر نرود و هدایت و رهبری و آموزش درست بگیرند. فکر می‌کنم این یک اقدام زیربنایی است برای اینکه هنر به منزل‌ها و خانواده‌ها برود.

محمود سالاری در پایان گفت: در حوزه بحث تخصصی حرف تازه این‌ است که بانک، بیمه و نهادهای اقتصادی پای کار هنر تجسمی اعم از نقاشی خوش‌نویسی گرافیک یا رشته‌های دیگر باید باشند. ممکن است جرقه‌هایی به وجود بیاید یا مثلاً اکسپوهایی برگزار شود ولی اینها مثل رعدوبرق‌هایی یک لحظه فضا را پرنور می‌کنند و بعد دیگر خاموش می‌شود. ما باید نورهای دائمی در این حوزه روشن کنیم و به همین دلیل هست که باید به سمت اقتصادی برویم که بیمه‌های ما یک اثر هنری را بتوانند بیمه کنند و بانک‌های ما آن را به‌عنوان ضمانت در بانک بپذیرند و بگویند ما این اثر شما را به‌ عنوان وثیقه می پذیریم. آن وقت می‌بینیم که خرید و فروش این آثار به‌ عنوان یک اثر سرمایه‌ای که ارزش افزوده دارد رونق خواهد گرفت.

انتهای پیام/

منبع: خبرگزاری صبا | http://khabargozarisaba.com

می‌توانید این صفحه رویداد اطلاعیه خبری را با دوستان خود به اشتراک بگذارید

Share on facebook
Share on pinterest
Share on twitter
Share on whatsapp
Share on linkedin
Share on google
Share on telegram
Share on email

📅 برای اطلاع از جدیدترین رویدادهای عرصه هنر و فرهنگ ایران و جهان، همراه روزنامه هنر در گالری لیلیت باشید

روزنامه هنر رویدادهای هنری اخبار هنری گزارش‌های هنری نوآوری‌های هنری حراج هنری تئاتر و نمایش مد و لباس
💎 بنر تبلیغ
اپلیکیشن
💎 بنر کتابهای صوتی
💎 بنر نمایشگاه
💎 بنر روزنامه هنر
💎 بنر هنرآموز
💎 بنر موزیکهای بیکلام
💎 بنر مجله هنر
💎 بنر تماشاخانه
تلگرام
برگزاری نمایشگاه «دریا و زندگی» آثار عکاسی خانم کتایون فرجی
برگزاری نمایشگاه «تصاویر پنهان» آثار نقاشی آقای یحیی صنعتی
برگزاری نمایشگاه «خاکم ایران» آثار نقاشی آقای احمدرضا زنگنه
برگزاری نمایشگاه «گیلان را باید زیست» آثار عکاسی خانم هاجر اسماعیل زاده پیربازاری
برگزاری نمایشگاه «ترنم» آثار نقاشی خانم معصومه استادی
برگزاری نمایشگاه «بیکران» آثار نقاشی خانم مریم منصوری
برگزاری نمایشگاه «سیمرغ» آثار نقاشی آقای عبدالله محمودی
برگزاری نمایشگاه «جغله» آثار نقاشی آقای احسان میرزایی فراهانی
آثار دومین جشنواره هنرهای تجسمی گروه هنری هفت به نمایش درآمد
برگزاری نمایشگاه «روان سرگردان» آثار نقاشی خانم فاطمه اصغری قره شیران
برگزاری نمایشگاه «روح دریا» آثار نقاشی خانم زهرا استادعباس
برگزاری نمایشگاه گروهی «بوف کور» در نگاه نقاشان معاصر
اینستاگرام گالری لیلیت

اَپ لیلیت

دانلود اپلیکیشن لیلیت

با نصب اپلیکیشن لیلیت، به راحتی از امکانات لیلیت بهره‌مند شوید و از تخفیف‌ها و جدیدترین اطلاعیه‌ها باخبر باشید...

دانلود مستقیم