نمایشگاه سالانه انجمن هنرمندان سفالگر ایران افتتاح شد/ هر لحظه در «عبور»

نمایشگاه سالانه انجمن هنرمندان سفالگر ایران با عنوان «عبور» جمعه 24 دی‌ ماه در خانه هنرمندان ایران افتتاح شد.

نمایشگاه سالانه انجمن هنرمندان سفالگر ایران افتتاح شد/ هر لحظه در «عبور»به گزارش صبا به نقل از روابط عمومی خانه هنرمندان ایران، نمایشگاه سالانه انجمن هنرمندان سفالگر ایران با عنوان «عبور» عصر روز جمعه ۲۴ دی ماه در گالری‌های این مجموعه افتتاح شد در این نمایشگاه ۵۴ اثر از ۵۱ هنرمند  برای بازدید علاقه‌مندان به نمایش گذاشته شده است.

بهزاد اژدری رییس هیات مدیره انجمن هنرمندان سفالگر ایران درباره محوریت آثار این نمایشگاه گفت: نمایشگاه امسال تقریبا تفاوتی با دوره‌های قبل ندارد و وقایع پیرامونی همچون قبل در آثار هنرمندان تاثیرگذار است امروزه هنرمندان اگر یک مساله درونی هم دارند متاثر از اتفاقات بیرونی مانند کرونا، از دست دادن فردی، وقایع اجتماعی، محیط زیست و … است. هنرمندان نباید در خلا اثر تولید کنند.

او درباره موضوع نمایشگاه بیان کرد: ما همیشه موضوعات و عناوینی را انتخاب می‌کنیم که قابلیت‌های بیشتری برای تجسم‌ بخشیدن و توسعه نگاه تجسمی داشته باشد کلماتی مانند عبور، انبساط و … را در هر زمینه و شرایطی می‌توان بسط داد در سرامیک نیز عبور پدیده‌ای است که در تولید اثر با آن مواجهیم.

رییس هیات مدیره انجمن هنرمندان سفالگر ادامه داد: ما وقتی یک محصول سرامیکی می‌سازیم از یک مرحله عبور می‌کنیم و به مرحله دیگر می‌رسیم و همین طور می‌گذریم تا به هدف برسیم البته گاهی نیز به هدف نمی‌رسیم و فکر می‌کنیم که مقصود مطلوب نبوده است اما چیزی در آن راه برایمان جذاب می‌شود و به شکل یک تکنیک مجزا روی آن تمرکز می‌کنیم.

اژدری اظهار کرد: در ذات هنر سفال و سرامیک بحث عبورهای متوالی و پی‌ در پی نهفته است  باید این را هم در نظر گرفت که ما در مرحله گذار اجتماعی هستیم به لحاظ بومی و جهانی مرحله سختی را می‌گذارنیم. کرونا نیز می‌تواند یکی از مصادیق این گذار باشد که از چنین بحران‌هایی چطور می‌توانیم عبور کنیم ما هر لحظه با مساله عبور مواجهیم.

این مدیر هنری درباره تاثیر کرونا در برگزاری این رویداد مطرح کرد: به دلیل برگزاری بینال هیات مدیره قبلی در سال گذشته تمام تمرکزش روی بینال بود بینال رویداد بزرگی در اوج کرونا بود و هنوز به مرحله واکسیناسیون نرسیده بودیم. اما امسال نسبت به سال گذشته برگزاری نمایشگاه راحتتر بود اما تاثیراتش در آثار مشهود است. خیلی از آثار درباره مرگ و فقدان بود شاید آثار به طور مستقیم به موضوع کرونا نپرداخته بودند اما در آن‌ها تبعات از دست دادن، فقدان، رنج و عبور از بحران دیده می‌شد.

شبنم عمانی عضو شورای سیاستگذاری نمایشگاه «عبور» دبیر اجرایی این نمایشگاه و عضو هیات مدیره انجمن هنرمندان سفالگر ایران در ادامه این برنامه عنوان کرد: ردپایی از گذر و عبور در لایه‌های مختلف آثار این نمایشگاه دیده می‌شود آثار این نمایشگاه از لحاظ فرم و محتوا ریزبینانه انتخاب شدند.

او در پایان گفت : آثار این نمایشگاه از میان ۱۸۳ اثر انتخاب شده و داوری نیز در۲  مرحله صورت گرفته است مرحله اول داوری از روی عکس آثار و مرحله  دوم از روی اصل آثار بوده است.

کورش آریش، بهزاد اژدری، هنگامه صالح زهتاب، محسن فولادپور و جعفر نجیبی داوران نمایشگاه عبور بودند.

سحر اسمعیل طهرانی  یکی دیگر از اعضای شورای سیاستگذاری نمایشگاه و عضو هیات مدیره انجمن هنرمندان سفالگر ایران بیان کرد: امسال سعی کردیم با وبینارهایی تخصصی در این حیطه  موضوع و رویکرد این دوره از نمایشگاه را برای هنرمندان از دیدگاه‌های مختلف فرهنگی، اجتماعی، اقتصادی، روانشناسی و …  شرح دهیم.

او ادامه داد: با توجه به شرایط گذر از کرونا اتفاقات مختلفی برای افراد رخ داده است. شرایط مدام در حال تغییر و گذار است. «عبور» موضوعی است که امروز در زیست هر هنرمندی در جریان است هنرمندان سفالگر و سرامیست هر لحظه در هنرشان با مفهوم عبور روبرو هستند. نکته قابل توجه در این نمایشگاه این است که هر اثر از دیگری مجزاست و هنرمندان با بیان شخصی آثارشان را خلق کرده‌اند.

هنگامه صالح زهتاب مجسمه‌ساز، سرامیست و یکی از داوران این نمایشگاه بیان کرد: داوری نمایشگاه عبور با حجم بالای آثار روبه رو بود اما آثار نمایشگاه با حساسیت و دقت در فرم و ایده‌پردازی و تکنیک انتخاب شد.

صالح زهتاب در پایان بیان کرد: خلق یک اثر سرامیکی پیچیدگی‌های خاص خود را دارد. یک هنرمند برای خلق یک اثر باید به ایده پردازی، فرم، فضا، تکنیک و خلاقیت بپردازد و همیشه با چالش‌های زیادی روبه روست من نیز خودم را با سرامیک به چالش می کشم.

علاقه‌مندان می‌توانند از این نمایشگاه تا  پنجم بهمن ماه همه روزه به غیر از شنبه‌ها از ساعت ۱۵ تا ۲۰ در مجموعه گالری‌های خانه هنرمندان ایران بازدید کنند.

انتهای پیام/

 

منبع: خبرگزاری صبا | http://khabargozarisaba.com

می‌توانید این صفحه رویداد اطلاعیه خبری را با دوستان خود به اشتراک بگذارید

Share on facebook
Share on pinterest
Share on twitter
Share on whatsapp
Share on linkedin
Share on google
Share on telegram
Share on email

📅 برای اطلاع از جدیدترین رویدادهای عرصه هنر و فرهنگ ایران و جهان، همراه روزنامه هنر در گالری لیلیت باشید

روزنامه هنر رویدادهای هنری اخبار هنری گزارشهای هنری نوآوریهای هنری حراج هنری تئاتر و نمایش مد و لباس فیلمها و سریالها بازیهای ویدیویی
💎 بنر تبلیغ
اپلیکیشن
💎 بنر کتابهای صوتی
💎 بنر نمایشگاه
💎 بنر روزنامه هنر
💎 بنر هنرآموز
💎 بنر تماشاخانه
💎 بنر موزیکهای بیکلام
💎 بنر مجله هنر
تلگرام
برگزاری نمایشگاه «خواب رنگ‌ها» آثار خانم الناز عبدالهی نژاد
برگزاری نمایشگاه «گنجه ی‌ هنر» آثار نقاشی خانم بنفشه اسداله زاده
برگزاری نمایشگاه «رقص سماع» آثار عکاسی خانم مهناز جعفری
برگزاری نمایشگاه گروهی «دفتری دیگر از ستاوند» آثار فائزه ولوجردی و نیلوفر وجدی
برگزاری نمایشگاه «دریا و زندگی» آثار عکاسی خانم کتایون فرجی
برگزاری نمایشگاه «تصاویر پنهان» آثار نقاشی آقای یحیی صنعتی
برگزاری نمایشگاه «خاکم ایران» آثار نقاشی آقای احمدرضا زنگنه
برگزاری نمایشگاه «گیلان را باید زیست» آثار عکاسی خانم هاجر اسماعیل زاده پیربازاری
برگزاری نمایشگاه «ترنم» آثار نقاشی خانم معصومه استادی
برگزاری نمایشگاه «بیکران» آثار نقاشی خانم مریم منصوری
برگزاری نمایشگاه «سیمرغ» آثار نقاشی آقای عبدالله محمودی
برگزاری نمایشگاه «جغله» آثار نقاشی آقای احسان میرزایی فراهانی
اینستاگرام گالری لیلیت

اَپ لیلیت

دانلود اپلیکیشن لیلیت

با نصب اپلیکیشن لیلیت، به راحتی از امکانات لیلیت بهره‌مند شوید و از تخفیف‌ها و جدیدترین اطلاعیه‌ها باخبر باشید...

دانلود مستقیم