نمایشگاه «عبور» افتتاح شد | تأثیرگذاری وقایع پیرامونی در آثار هنری

به گزارش هنرآنلاین، نمایشگاه سالانه انجمن هنرمندان سفالگر ایران با عنوان «عبور» عصر روز جمعه ۲۴ دی ماه در گالری‌های این مجموعه افتتاح شد. در این نمایشگاه ۵۴ اثر از ۵۱ هنرمند برای بازدید علاقمندان به نمایش گذاشته شده است.

بهزاد اژدری، رئیس هیأت مدیره انجمن هنرمندان سفالگر ایران درباره محوریت آثار این نمایشگاه گفت: نمایشگاه امسال تقریباً تفاوتی با دوره‌های قبل ندارد و وقایع پیرامونی همچون قبل در آثار هنرمندان تأثیرگذار است. امروزه هنرمندان اگر یک مسأله درونی هم دارند، متأثر از اتفاقات بیرونی مانند کرونا، از دست دادن کسی، وقایع اجتماعی، محیط زیست و… است. هنرمندان امروزه می‌دانند که نباید درخلأاثر تولید کنند و اثرشان به لحاظ نگاه به مسائل، فردی نیست.

وی درباره موضوع نمایشگاه بیان کرد: ما همیشه موضوعات و عناوینی را انتخاب می‌کنیم که قابلیت‌های بیشتری برای تجسم بخشیدن و توسعه نگاه تجسمی داشته باشد. کلماتی مانند عبور، انبساط و… را در هر زمینه و شرایطی می‌توان بسط داد. در سرامیک نیز عبور پدیده‌ای است که در تولید اثر با آن مواجهیم.

وی ادامه داد: ما وقتی یک محصول سرامیکی می‌سازیم، از یک مرحله عبور می‌کنیم و به مرحله دیگر می‌رسیم و همین طور می‌گذریم تا به هدف برسیم. البته گاهی نیز به هدف نمی‌رسیم و فکر می‌کنیم که مقصود مطلوب نبوده است. اما چیزی در آن راه برایمان جذاب می‌شود و به شکل یک تکنیک مجزا روی آن تمرکز می‌کنیم.

اژدری اظهار کرد: در ذات هنر سفال و سرامیک بحث عبور‌های متوالی و پی در پی نهفته است. باید این را هم در نظر گرفت که ما در مرحله‌گذار اجتماعی هم هستیم. به لحاظ بومی و جهانی مرحله سختی را می‌گذارنیم. کرونا نیز می‌تواند یکی از مصادیق این‌گذار باشد که از چنین بحران‌هایی چطور می‌توانیم عبور کنیم. ما هر لحظه با مسأله عبور مواجهیم.

رئیس هیأت مدیره انجمن سفالگران ایران درباره تأثیر کرونا در برگزاری این رویداد مطرح کرد: به دلیل برگزاری بینال، هیأت مدیره قبلی در سال گذشته تمام تمرکزش روی بینال بود. بینال رویداد بزرگی در اوج کرونا بود و هنوز به مرحله واکسیناسیون نرسیده بودیم. امسال نسبت به سال گذشته، برگزاری نمایشگاه راحت‌تر بود اما تأثیراتش در آثار مشهود است. خیلی از آثار درباره مرگ و فقدان بود. شاید آثار به طور مستقیم به موضوع کرونا نپرداخته بودند اما در آن‌ها تبعات از دست دادن، فقدان، رنج و عبور از بحران دیده می‌شد.

همچنین شبنم عمانی عضو شورای سیاست‌گذاری نمایشگاه عبور، دبیر اجرایی این نمایشگاه و عضو هیأت مدیره انجمن هنرمندان سفالگر ایران گفت: ردپایی از گذر و عبور در لایه‌های مختلف آثار این نمایشگاه دیده می‌شود. آثار این نمایشگاه از لحاظ فرم و محتوا ریزبینانه انتخاب شدند.

وی افزود: آثار این نمایشگاه از میان ۱۸۳ اثر انتخاب شده و داوری نیز در ۲ مرحله صورت گرفته است. مرحله اول داوری از روی عکس آثار و مرحله دوم از روی اصل آثار بوده است. کورش آریش، بهزاد اژدری، هنگامه صالح زهتاب، محسن فولادپور و جعفر نجیبی داوران نمایشگاه عبور بودند.

سحر اسمعیل طهرانی، یکی دیگر از اعضای شورای سیاستگذاری نمایشگاه و عضو هیأت مدیره انجمن هنرمندان سفالگر ایران نیز عنوان کرد: امسال سعی کردیم با وبینار‌هایی تخصصی در این حیطه، موضوع و رویکرد این دوره از نمایشگاه را برای هنرمندان از دیدگاه‌های مختلف فرهنگی، اجتماعی، اقتصادی، روانشناسی و… شرح دهیم.

وی ادامه داد: با توجه به شرایط گذر از کرونا، اتفاقات مختلفی برای افراد رخ داده است. شرایط مدام در حال تغییر و‌گذار است. عبور، موضوعی است که امروز در زیست هر هنرمندی در جریان است. هنرمندان سفالگر و سرامیست، هر لحظه در هنرشان با مفهوم عبور روبرو هستند. نکته قابل توجه در این نمایشگاه این است که هر اثر از دیگری مجزاست و هنرمندان با بیان شخصی، آثارشان را خلق کرده‌اند.

هنگامه صالح زهتاب، مجسمه‌ساز، سرامیست و یکی از داوران این نمایشگاه بیان کرد: داوری نمایشگاه عبور با حجم بالای آثار روبه رو بود اما آثار نمایشگاه با حساسیت و دقت در فرم و‌ایده‌پردازی و تکنیک انتخاب شد.

وی افزود: خلق یک اثر سرامیکی پیچیدگی‌های خاص خود را دارد. یک هنرمند برای خلق یک اثر باید به‌ایده پردازی، فرم، فضا، تکنیک و خلاقیت بپردازد و همیشه با چالش‌های زیادی روبه روست. من نیز خودم را با سرامیک به چالش می‌کشم.

علاقه‌مندان می‌توانند از این نمایشگاه تا پنجم بهمن هر روز جز شنبه‌ها ساعت ۱۵ تا ۲۰ در مجموعه گالری‌های خانه هنرمندان ایران بازدید کنند.

منبع: هنرآنلاین | http://honaronline.ir

این صفحه را با دوستان خود به اشتراک بگذارید

Share on facebook
Share on pinterest
Share on twitter
Share on whatsapp
Share on linkedin
Share on google
Share on telegram
Share on email
📅 برای اطلاع از جدیدترین رویدادهای هنر و فرهنگ، همراه گالری لیلیت باشید.
روزنامه هنر رویدادهای هنری اخبار هنری گزارش‌های هنری نوآوری‌های هنری حراج هنری تئاتر و نمایش مد و لباس

اپلیکیشن
💎 بنر کتابهای صوتی
💎 بنر موزیکهای بیکلام
💎 بنر نمایشگاه
💎 بنر تماشاخانه
💎 بنر روزنامه هنر
💎 بنر مجله هنر
💎 بنر هنرآموز
تلگرام
آثار دومین جشنواره هنرهای تجسمی گروه هنری هفت به نمایش درآمد
برگزاری نمایشگاه «روان سرگردان» آثار نقاشی خانم فاطمه اصغری قره شیران
برگزاری نمایشگاه «روح دریا» آثار نقاشی خانم زهرا استادعباس
برگزاری نمایشگاه گروهی «بوف کور» در نگاه نقاشان معاصر
برگزاری نمایشگاه «بسامد احساس» آثار عکس و شعر آقای عیسی عماد
نمایشگاه «شاولا» آثار نقاشی خانم شایسته ولی‌زاده تمدید شد
برگزاری نمایشگاه «دریا» آثار نقاشی خانم مهسا باویلی
برگزاری نمایشگاه «با هم» آثار نقاشی خانم فیروزه خدیوی
برگزاری نمایشگاه «بوف کور؛ من و صادق خان هدایت» آثار نقاشی خانم حورا خاکدامن
برگزاری نمایشگاه «سنگ نگاره» آثار خانم وفا اکبری
برگزاری نمایشگاه «صدای سکوت» آثار عکاسی آقای احسان کاظمی
برگزاری نمایشگاه «ما» آثار مجسمه‌های آقای نصرالله رادش
اینستاگرام گالری لیلیت

اَپ لیلیت

دانلود اپلیکیشن لیلیت

با نصب اپلیکیشن لیلیت، به راحتی از امکانات لیلیت بهره‌مند شوید و از تخفیف‌ها و جدیدترین اطلاعیه‌ها باخبر باشید...

دانلود مستقیم