روایت ستاره گودرزی از «وینسنت دوست داشتنی» تا نمایشگاه «گذار» در گالری اُ

گروه تجسمی هنرآنلاین: نمایشگاه آثار ستاره گودرزی با عنوان «گذار» در گالری اُ برپاست. گودرزی در گفت‌وگو با هنرآنلاین با بیان اینکه حدود ۲۵ اثر در این مجموعه به نمایش درآمده است که با تکنیک اکریلیک یا اکولین و گواش روی مقوا به وجود آمده‌اند، گفت: این مجموعه از سال ۹۶ آغاز شد و اگرچه گاهی میان کارها فاصله می‌افتاد اما در نهایت یک مجموعه به هم پیوسته را شکل دادند.

گودرزی ادامه داد: در این مجموعه مهم‌ترین مسئله برایم رها کردن ذهن بود. وقتی این کارها را انجام می‌دادم از قبل هیچ تصویری در ذهنم نبود و تصمیم نداشتم چیز خاصی بکشم، بلکه رها کردن ذهن و بروز ناخودآگاه برایم اهمیت داشت و اجازه دادم که ذهنم سریع‌تر از دستم حرکت کند. این کارها انتزاعی نیستند بلکه منظره‌هایی هستند که در تصاویر انتزاعی گم می‌شوند.

گودرزی افزود: من نقاش فیگوراتیو بودم و مجموعه اولم کاملاً فیگوراتیو بود. در مجموعه دوم تا حدودی حالت رهایی به وجود آمده بود اما آنچه باعث شد بیش از پیش خودم را رها کنم توجه بیشتر به رنگ بود. من در پروژه انیمیشن Loving Vincent شرکت داشتم و به مدت 6 ماه یکی از نقاشان آن پروژه بودم. برای آن کار مدتی روی نقاشی‌های ونگوگ تمرکز داشتم و همین مسئله باعث شد که توجهم خیلی بیشتر از قبل به رنگ جلب شود. این مسئله تأثیر زیادی بر من داشت و رنگ چنان اهمیتی پیدا کرد که از قصه‌پردازی و پرداختن به موضوع جدا شدم.

او درباره نحوه حضور خود در این پروژه گفت: این فیلم با حضور تعداد محدودی نقاش از چند کشور آغاز شد اما در یک سال پایانی تصمیم گرفته شد که تعداد بیشتری نقاش از سراسر جهان دعوت به کار شود. من آن زمان ساکن هلند بودم و نمونه آثارم را ارسال کردم و پس از پذیرفته شدن آن‌ها برای امتحان به لهستان رفتم. بعد از قبولی در آزمون نیز به مدت سه هفته آموزش دیدم و بعد وارد پروژه شدم. هم اکنون نیز در لهستان هستم و با فیلم دیگری از همان استودیو همکاری می‌کنم.

گودرزی درباره تاثیرات این تجربه بر آثار خود گفت: این پروژه باعث شد تمرکز من بر آثار ونگوگ بیشتر شود و نگاه او به رنگ را خیلی عمیق‌تر درک کردم. اما در بُعد تکنیکی تاثیری بر من نداشت زیرا در آن کار سعی کردیم بر اساس شیوه ونگوگ نقاشی کنیم.

او درباره مجموعه فعلی و میزان تأثیرپذیری از واقعیت گفت: این آثار کاملاً ذهنی هستند و اصلاً از عکس استفاده نکرده‌ام. برای من رهایی اهمیت زیادی داشت و زمانی که ذهن را رها می‌کنید ناخودآگاه به انتزاع نزدیک می‌شوید. البته محیطی که در مقاطع گوناگون در آن حضور داشتم نیز بر روی آثارم تأثیر داشت، به عنوان مثال مدتی که در شمال ایران بودم نقاشی‌های تحت تاثیر آن فضا بود و در آثار دیگری افق باز و طبیعت خالی هلند در کارهایم تأثیرگذار بود.

او درباره تکنیک آثار خود گفت: پیش از این مجموعه بیشتر از رنگ‌روغن و اکریلیک استفاده می‌کردم اما در این مجموعه با توجه به اینکه قطع کارها بزرگ نیست، می‌خواستم که هر اثر را در یک نشست به پایان برسانم، زیرا نمی‌خواستم که دوباره به یک کار برگردم و آن را قضاوت کنم یا تغییری در آن ایجاد کنم. شروع کارم با اکولین و گواش بود چون این دو ماده خیلی خوب در هم تنیده می‌شوند و تصادف نیز در آن‌ها بسیار مهم است و این مسئله برایم جذابیت زیادی داشت. پس از مدتی احساس کردم علاقه دارم که غلظت رنگ را وارد کارم کنم و به همین دلیل از اکریلیک استفاده کردم.

گودرزی درباره پالت رنگی آثارش گفت: سعی کردم رنگ‌ها را محدود کرده و از رنگ‌های پایه استفاده کنم و از ترکیب آن‌ها رنگ‌های دیگر به وجود آورم. به صورت آگاهانه از پالت رنگی محدود استفاده کردم اما اینکه چه رنگی را به کار ببرم معمولا در لحظه به وجود می‌آمد.

گودرزی ادامه داد: کارهای اولیه من با نوعی قصه‌پردازی همراه بود و همیشه فیگور انسان در کارهایم وجود داشت، اما پس از آن به صورت خودخواسته به سمت خالی کردن فضا از همه آن‌ها رفتم. آن زمان موقعیت روحی و ذهنی من این مسئله را ایجاب می‌کرد ولی فکر می‌کنم باز هم ممکن است فضای قبلی به کارهایم برگردد و با این فضای فعلی ترکیب شود، زیرا من نقاشی انتزاعی نیستم.

نمایشگاه آثار ستاره گودرزی تا ۲۱ دی در گالری اُ به نشانی خیابان سنایی، خیابان شاهین (خدری)، پلاک ۱۸ برپاست.

منبع: هنرآنلاین | http://honaronline.ir

می‌توانید این صفحه رویداد اطلاعیه خبری را با دوستان خود به اشتراک بگذارید

Share on facebook
Share on pinterest
Share on twitter
Share on whatsapp
Share on linkedin
Share on google
Share on telegram
Share on email

📅 برای اطلاع از جدیدترین رویدادهای عرصه هنر و فرهنگ ایران و جهان، همراه روزنامه هنر در گالری لیلیت باشید

روزنامه هنر رویدادهای هنری اخبار هنری گزارشهای هنری نوآوریهای هنری حراج هنری تئاتر و نمایش مد و لباس فیلمها و سریالها بازیهای ویدیویی
💎 بنر تبلیغ
اپلیکیشن
💎 بنر روزنامه هنر
💎 بنر کتابهای صوتی
💎 بنر نمایشگاه
💎 بنر مجله هنر
💎 بنر موزیکهای بیکلام
💎 بنر هنرآموز
💎 بنر تماشاخانه
تلگرام
برگزاری نمایشگاه «خواب رنگ‌ها» آثار خانم الناز عبدالهی نژاد
برگزاری نمایشگاه «گنجه ی‌ هنر» آثار نقاشی خانم بنفشه اسداله زاده
برگزاری نمایشگاه «رقص سماع» آثار عکاسی خانم مهناز جعفری
برگزاری نمایشگاه گروهی «دفتری دیگر از ستاوند» آثار فائزه ولوجردی و نیلوفر وجدی
برگزاری نمایشگاه «دریا و زندگی» آثار عکاسی خانم کتایون فرجی
برگزاری نمایشگاه «تصاویر پنهان» آثار نقاشی آقای یحیی صنعتی
برگزاری نمایشگاه «خاکم ایران» آثار نقاشی آقای احمدرضا زنگنه
برگزاری نمایشگاه «گیلان را باید زیست» آثار عکاسی خانم هاجر اسماعیل زاده پیربازاری
برگزاری نمایشگاه «ترنم» آثار نقاشی خانم معصومه استادی
برگزاری نمایشگاه «بیکران» آثار نقاشی خانم مریم منصوری
برگزاری نمایشگاه «سیمرغ» آثار نقاشی آقای عبدالله محمودی
برگزاری نمایشگاه «جغله» آثار نقاشی آقای احسان میرزایی فراهانی
اینستاگرام گالری لیلیت

اَپ لیلیت

دانلود اپلیکیشن لیلیت

با نصب اپلیکیشن لیلیت، به راحتی از امکانات لیلیت بهره‌مند شوید و از تخفیف‌ها و جدیدترین اطلاعیه‌ها باخبر باشید...

دانلود مستقیم