سعید نودهی از نمایشگاه آثارش در گالری اعتماد می‌گوید | فانتزی‌هایی از دل جامعه

گروه تجسمی هنرآنلاین: نمایشگاه آثار سعید نودهی با عنوان «فانتزی» در گالری اعتماد برپاست. در این مجموعه آثاری با تکنیک‌های مختلف دیده می‌شود و ۲۶ اثر با استفاده از خودکار، رنگ روغن و ترکیب مواد به نمایش درآمده است. نودهی در گفت‌وگو با هنرآنلاین درباره شکل‌گیری این مجموعه گفت: از حدود شش سال پیش طنز به عنصر غالب در آثار من تبدیل شد و در چند مجموعه مختلف طنزی را به کار برده بودم که معمولاً به تلخی می‌رسد.

نودهی ادامه داد: تفاوتی که در مجموعه جدید وجود دارد این است که در آثار قبلی لایه اصلی کارم جدی بود و پس زمینه آن طنز بود، اما در آثار جدیدم لایه اصلی طنز است و لایه جدی را عقب برده و نهان کرده‌ام. طنزی که قبلاً در کارهایم مستتر بود حالا جلوتر آمده است و مخاطب با کاری مواجه می‌شود که طنزی در آن هست ولی در پشت اثر با جدیت و تلخی مواجه می‌شود.

نودهی افزود: از حدود پانزده سال پیش که اولین مجموعه جدی خود را با عنوان «دگردیسی» نمایش دادم، موضوع کارم برگرفته از بدنه جامعه بود و از آن زمان تعاملات اجتماعی بین آدم‌ها سوژه اصلی کارهایم بود. تاثیراتی که آدم ها بر یکدیگر می‌گذارند و باعث دگرگونی و تغیر همدیگر می‌شوند را مورد توجه قرار دادم و در سال‌های بعد این مسئله را دائما شکافته و بررسی کردم. در آثار خود عموما به جایی می‌پردازم که آدم‌ها به هم تعارض می‌کنند و ارزش‌های همدیگر را کمتر می بینند. 

این هنرمند افزود: فانتزی در این مجموعه دیدگاهی است که از جامعه بیرون می‌کشم و در عالم رویا می‌برم. آن را وهم آلود می‌کنم و بعد به مخاطب ارائه می‌دهم. ما در جامعه و میان آدم‌ها زندگی می‌کنیم و اتفاقات مختلفی برای هرکدام از ما می‌افتد ولی من سعی کردم برداشت آزاد خود را داشته باشم. حتما مخاطب نیز برداشت خود را از آثارم خواهد داشت، چون او هم طرز مواجهه خاص خود با محیط را دارد و خودش می‌تواند نکاتی را از میان آثار استخراج کند.

او درباره تکنیک کارهای خود گفت: من معمولا دوست دارم آثاری که در یک نمایشگاه ارائه می‌کنم یا مسیری که در یک پروژه پیش می‌برم را با چند مدیا کار کنم و بازخوردهای مختلفی از آن سوژه بگیرم. هر کدام از تکنیک‌هایی که در این مجموعه استفاده کردم ویژگی‌های خاصی دارد که تاثیر متفاوتی بر مخاطب می‌گذارد.

نودهی درباره ارجاع تعدادی از آثار به کتاب آرایی و نگارگری ایرانی گفت: آثارم ابتدا چنین قاب‌بندی نداشت و پس از اینکه کارها تمام شد این قاب‌ها و متن‌ها به تابلو ها اضافه شد. در واقع نقاشی‌ها بر اساس شعر به تصویر در نیامده‌اند بلکه شعر ها بر اساس مفهومی که در اثر وجود داشت یا ارجاعاتی که واژگان اشعار ایجاد می‌کند انتخاب شدند. وجود این شعرها باعث شد که تعریف دیگری برای این تابلوها ایجاد شود. مخاطب با دیدن نقاشی ابتدا یک برداشت دارد و پس از خواندن شعر معنای دیگری به آن اضافه می‌شود. در نگارگری ایرانی چند زمانی و چند مکانی را داریم و من دوست داشتم این معنای دوم و سوم، همان مکان ها و زمان‌های مختلف را برای مخاطب ایجاد کند. این قابها در نهایت می‌تواند یک ساختار و کمپوزیسیون به کار بدهد. یک حکایت طنز و فانتزی در یک کادر کاملاً جدی و رسمی قرار دارد و این مسئله پارادوکسی ایجاد می‌کند که در شکل و محتوای اثر هم دیده می‌شود. 

نمایشگاه آثار سعید نودهی تا ۲۱ دی در گالری اعتماد به نشانی میدان هفتم تیر، خیابان مفتح جنوبی، خیابان شیرودی، پلاک ۲۵ برپاست.

این صفحه را با دوستان خود به اشتراک بگذارید

Share on facebook
Share on pinterest
Share on twitter
Share on whatsapp
Share on linkedin
Share on google
Share on telegram
Share on email
📅 برای اطلاع از جدیدترین رویدادهای هنر و فرهنگ، همراه گالری لیلیت باشید.
روزنامه هنر رویدادهای هنری اخبار هنری گزارش‌های هنری نوآوری‌های هنری حراج هنری تئاتر و نمایش مد و لباس

اپلیکیشن
💎 بنر کتابهای صوتی
💎 بنر نمایشگاه
💎 بنر روزنامه هنر
💎 بنر هنرآموز
💎 بنر موزیکهای بیکلام
💎 بنر تماشاخانه
💎 بنر مجله هنر
تلگرام
برگزاری نمایشگاه «روان سرگردان» آثار نقاشی خانم فاطمه اصغری قره شیران
برگزاری نمایشگاه «روح دریا» آثار نقاشی خانم زهرا استادعباس
برگزاری نمایشگاه گروهی «بوف کور» در نگاه نقاشان معاصر
برگزاری نمایشگاه «بسامد احساس» آثار عکس و شعر آقای عیسی عماد
نمایشگاه «شاولا» آثار نقاشی خانم شایسته ولی‌زاده تمدید شد
برگزاری نمایشگاه «دریا» آثار نقاشی خانم مهسا باویلی
برگزاری نمایشگاه «با هم» آثار نقاشی خانم فیروزه خدیوی
برگزاری نمایشگاه «بوف کور؛ من و صادق خان هدایت» آثار نقاشی خانم حورا خاکدامن
برگزاری نمایشگاه «سنگ نگاره» آثار خانم وفا اکبری
برگزاری نمایشگاه «صدای سکوت» آثار عکاسی آقای احسان کاظمی
برگزاری نمایشگاه «ما» آثار مجسمه‌های آقای نصرالله رادش
برگزاری نمایشگاه «انسان منهای طبیعت» آثار نقاشی خانم هدی فیاضی پتگر
اینستاگرام گالری لیلیت

اَپ لیلیت

دانلود اپلیکیشن لیلیت

با نصب اپلیکیشن لیلیت، به راحتی از امکانات لیلیت بهره‌مند شوید و از تخفیف‌ها و جدیدترین اطلاعیه‌ها باخبر باشید...

دانلود مستقیم