پیکر عطاالله امیدوار به خانه ابدی بدرقه شد/ قدر او را ندانستند

پیکر زنده‌یاد عطاالله امیدوار صبح پنجشنبه ۱۶ دی ماه در خانه هنرمندان ایران تشییع و به سمت قطعه هنرمندان بهشت‌زهرا تشییع شد.

پیکر عطاالله امیدوار به خانه ابدی بدرقه شد/ قدر او را ندانستندبه گزارش خبرنگار تجسمی خبرگزاری صبا، مراسم تشییع پیکر عطاالله امیدوار هنرمند معمار، شهرساز، نقاش، عکاس، فیلمساز، خواننده و نوازنده ساعت ۱۱ پنجشنبه ۱۶ دی ماه با حضور محمود سالاری معاون هنری وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی و جمعی از هنرمندان در مقابل خانه هنرمندان تهران آغاز شد.

هوشنگ امیراردلان معمار، موسیقیدان و ایران‌شناس در ابتدای این مراسم عنوان کرد: امروز جلسه سوگواری نیست بلکه مراسم بدرقه عطا است. بدرقه انسانی که با تجربه های چندگانه‌ای که داشت برترین ‌صفت او انسانیت بود. من به جرات می‌گویم که تاکنون کلمه آزاردهنده‌ای از او نشنیدم.

سیاوش تیموری استاد معماری ایران درباره این هنرمند فقید خاطرنشان کرد: عطا یک معدن از محبت و هنر در معماری ایران بود از سال ۴۸ که در دانشگاه هنرهای زیبا تدریس می کنم همواره باعث افتخار من است که اگر چیزی از معماری بلد بودم به این عزیزان آموختم.

او با بیان اینکه قدر عطا را در ایران ندانستند، عنوان کرد: فکر می‌کنم آرشیوی که او از معماری ایران دارد، دیگر کسی نداشته باشد. به جرات می‌گویم حتی موزه ایران باستان آرشیو عطا را در اختیار ندارد. به چهره نامتناسب تهران امروز نگاه کنید قدر امثال عطا دانسته نشد که به او کار بدهند. باز تکرار می‌کنم قدر او شناخته نشد، مگر برای این دوستان محدودی که اینجا جمع شده‌اند و از دست دادن او برای ما فاجعه است.

این هنرمند در پایان اظهار کرد: عطا به عرفان تسلط داشت معرفت الهی در دلش جاری بود به اشعار عرفانی آگاه بود و من نیز سخن خود را با این شعر مولانا به پایان می‌برم. شرح این‌ هجران و این خون جگر/ این زمان بگذار تا وقت دگر. امیدوارم روحش با روح بزرگانی که جایی در میان حق دارند، محشور شود.

سیدمحمدحسن مهدیان دوست زنده‌یاد امیدوار با بیان خاطره‌ای از این هنرمند تشریح کرد: او مقید به شرکت در چنین مراسم‌هایی برای دوستان و همراهی با سوگواران بود. همچنین مقید بود به اذانی که بسیار به آن اعتقاد داشت. تاکنون کسی در هفت دستگاه موسیقی ایرانی اذان نگفته بود، و او تنها کسی بود این کار را انجام داد.

نادر میرزاده هنرمند و از دوستان زنده‌یاد امیدوار طی سخنانی گفت: برخی انقدر در زمان حیات حضور زنده ای دارند که فقدانشان غیرقابل باور است. از آگاهی و دانش او صحبت زیاد شده است اما او تنها کسی بود که دیدم هرگز در هیچ جا احساس غریبی نمی‌کرد و انسان ها را از صمیم‌ قلب دوست داشت و دارد، نه به دلیل جایگاه و مرتبه اجتماعی آن‌‌ها. من از ضمایر گذشته برای او استفاده نمی‌کنم و معتقدم‌ همچنان در کنار ما حضور دارد.

استاد یدالله کابلی خوشنویس ایرانی با بیان ابیاتی از شعر سعدی عنوان کرد: رفتی و همچنان به خیال من اندری/ گویی که در برابر چشمم مصوری/ فکرم به منتهای جمالت نمی‌رسد/ کز هر چه در خیال من آمد نکوتری/ با دوست کنج فقر بهشت است و بوستان/ بی دوست خاک بر سر جاه و توانگری

او خاطرنشان کرد: از سال ۴۸ با امیدوار آشنا شدم و فقدان او برای همه ما دشوار است. تنها چیزی که درباره شخصیت او می توان گفت این است که فارغ از توانمندی های ارزشمندی که داشت او کسی بود که مثل هیچ‌کس نبود.

ترانه شریفی همسر عطاالله امیدوار در پایان مراسم گفت: عطا پدری صمیمی با فرزندانش بود، همیشه شاد بود، قوه ابتکار داشت و همواره در همه امور با من همراه بود. از تمام کسانی که در اینجا حضور دارند و برای مراسم بدرقه آمدند، تشکر می‌کنم.

در پایان مراسم حاضران بر پیکر این هنرمند فقید نماز میت خواندند و با ندای لا اله الا الله پیکر او را به سمت قطعه هنرمندان بهشت‌ زهرای تهران بدرقه کردند تا جسم او در خانه ابدی آرام بگیرد.

ندا زنگینه

انتهای پیام/

منبع: خبرگزاری صبا | http://khabargozarisaba.com

این صفحه را با دوستان خود به اشتراک بگذارید

Share on facebook
Share on pinterest
Share on twitter
Share on whatsapp
Share on linkedin
Share on google
Share on telegram
Share on email
📅 برای اطلاع از جدیدترین رویدادهای هنر و فرهنگ، همراه گالری لیلیت باشید.
روزنامه هنر رویدادهای هنری اخبار هنری گزارش‌های هنری نوآوری‌های هنری حراج هنری تئاتر و نمایش مد و لباس

اپلیکیشن
💎 بنر نمایشگاه
💎 بنر روزنامه هنر
💎 بنر موزیکهای بیکلام
💎 بنر کتابهای صوتی
💎 بنر مجله هنر
💎 بنر هنرآموز
💎 بنر تماشاخانه
تلگرام
آثار دومین جشنواره هنرهای تجسمی گروه هنری هفت به نمایش درآمد
برگزاری نمایشگاه «روان سرگردان» آثار نقاشی خانم فاطمه اصغری قره شیران
برگزاری نمایشگاه «روح دریا» آثار نقاشی خانم زهرا استادعباس
برگزاری نمایشگاه گروهی «بوف کور» در نگاه نقاشان معاصر
برگزاری نمایشگاه «بسامد احساس» آثار عکس و شعر آقای عیسی عماد
نمایشگاه «شاولا» آثار نقاشی خانم شایسته ولی‌زاده تمدید شد
برگزاری نمایشگاه «دریا» آثار نقاشی خانم مهسا باویلی
برگزاری نمایشگاه «با هم» آثار نقاشی خانم فیروزه خدیوی
برگزاری نمایشگاه «بوف کور؛ من و صادق خان هدایت» آثار نقاشی خانم حورا خاکدامن
برگزاری نمایشگاه «سنگ نگاره» آثار خانم وفا اکبری
برگزاری نمایشگاه «صدای سکوت» آثار عکاسی آقای احسان کاظمی
برگزاری نمایشگاه «ما» آثار مجسمه‌های آقای نصرالله رادش
اینستاگرام گالری لیلیت

اَپ لیلیت

دانلود اپلیکیشن لیلیت

با نصب اپلیکیشن لیلیت، به راحتی از امکانات لیلیت بهره‌مند شوید و از تخفیف‌ها و جدیدترین اطلاعیه‌ها باخبر باشید...

دانلود مستقیم