خودنگاره ۲۰۵ هنرمند ایرانی در کتاب «صورت صورتگران» به چاپ رسید

به گزارش هنرآنلاین، به گفته پریسا پهلوان، مدیر گالری ویستا و انتشارات ویستا هنر، کتاب تازه منتشرشده «صورت صورتگران» که به تازگی در موزه هنر‌های معاصر تهران رونمایی شد، با چاپ ۲۵۶ اثر خودنگاره از ۲۰۵ هنرمند شامل ۱۵۴ مرد و ۵۱ زن به عنوان یکی از کتاب‌های مرجع در زمینه پرتره‌نگاری تاریخ هنر ایران محسوب می‌شود.

پهلوان گفت: با توجه به خلاء‌ای که در حوزه کتاب‌های پژوهشی- تجسمی در بازار نشر ایران احساس می‌شود مجموعه فرهنگی ویستا بر آن شده است از کتاب‌های پژوهشی در این حوزه حمایت و زمینه انتشار این آثار را فراهم کند.

مدیر انتشارات ویستا هنر گفت: ۹ سال پیش زمانی که گالری ویستا فعالیتش را آغاز کرد؛ با توجه به نگاه روشمند و علمی که دارم تصمیم داشتم تا انتشارات ویستا را هم راه‌اندازی کنم تا مستندات و پژوهش‌هایی که برای برپایی یک نمایشگاه انجام می‌دادیم را در قالب کتاب و کاتالوگ منتشرکنیم. اما سال‌ها برای تحقق این خواسته‌ام زمان برد.

او افزود: تا زمانی که مجوز انتشارات ویستا هنر صادر شود پژوهش‌هایمان را در قالب کاتالوگ منتشر می‌کردیم و همزمان با هر نمایشگاه کاتالوگ‌ها را در خود گالری ارائه می‌کردیم و این آثار به بازار نشر راه پیدا نمی‌کردند و در گذر زمان دسترسی به این منابع پژوهشی میسر نبود.

او افزود: با توجه به این که تعداد ناشرانی که در حوزه تجسمی فعالیت می‌کنند کم است و فعالیت گالری ویستا نیز دراین حوزه است، تصمیم گرفتیم که تمرکزمان را در حوزه نشر تنها معطوف به حوزه تجسمی کنیم.

پهلوان ادامه داد: پس ازاین که مجوز انتشارات در سال ۱۳۹۵ صادر شد به تمام پژوهشگران و هنرمندانی که با آن‌ها همکاری داریم، اعلام کردیم که اگر کتاب پژوهشی و تألیفی قابل تاملی دارند برای انتشار آثارشان از آن‌ها حمایت خواهیم کرد.

مدیرگالری ویستا افزود: کتاب «صورت صورتگران» که تاریخ مصور خودنگاره در نقاشی ایران است؛ نخستین کتاب انتشارات ویستا هنر است، اما پس از این که مجوز انتشارات صادر شد برای کتاب_کاتالوگ‌هایی که پیش از آن منتشر کرده بودیم مجوز گرفتیم تا اگر زمینه ارائه این آثار در خارج از فضای گالری نیز فراهم شود.

او درباره اهمیت کتاب« صورت صورتگران» گفت: زمانی که شهروز مهاجر با انتشارات ویستا هنر پیرامون کتاب پژوهش‌اش درباره خودنگاره در نقاشی ایران وارد گفت وگو شد؛ بخشی از کار را پیش برده بود و پس از بررسی کارشناسانه تصمیم گرفتیم از این کتاب پژوهشی حمایت کنیم و زمینه انتشار آن را فراهم کنیم.

پهلوان ادامه داد: کتاب «صورت صورتگران»اثر ارزشمند و قابل تعاملی است و جای خالی این کتاب نه تنها در فضای تجسمی ایران بلکه در تاریخ هنر نیز احساس می‌شد. این کتاب یک منبع مدون و دست اول درباره خودنگاره نقاشان ایرانی است و اسناد ارزشمندی در این کتاب ارائه شده است.

او افزود: با توجه به این که در این کتاب ۲۵۶ اثر خودنگاره از ۲۰۵ هنرمند شامل ۱۵۴ مرد و ۵۱ زن منتشر شده این کتاب منبع دست اولی برای پژوهشگران به شمار می‌رود تا با رویکرد بصری این نقاشان در دوره‌ها و دهه‌های مختلف آشنا شوند.

به گفته پهلوان با تدوین و انتشار این کتاب با توجه به پراکندگی این آثار زمینه‌ای فراهم شد تا این آثار از گزند فراموشی مصون بمانند. در این کتاب سه مقاله مهم از شهروز مهاجر، مهرنوش علی مددی و باربد گلشیری منتشر شده است.

مدیر انتشارات ویستا هنر ادامه داد: با توجه به جذابیت و اهمیت کتاب پژوهشی «صورت صورتگران» قصد داشتیم همزمان با انتشار کتاب نمایشگاه خودنگاره که شامل مجموعه‌ای از خودنگاره‌هایی که تصویرشان در این کتاب موجود است؛ باشیم، اما به دلیل پراکندگی این آثار در مجموعه‌های شخصی و موزه‌ها و فراگیری بیماری کرونا این امر در زمان مقرر میسر نشد. اما‌امیدواریم که سال آتی شاهد برپایی نمایشگاه خودنگاره باشیم.

منبع: هنرآنلاین | http://honaronline.ir

این صفحه را با دوستان خود به اشتراک بگذارید

Share on facebook
Share on pinterest
Share on twitter
Share on whatsapp
Share on linkedin
Share on google
Share on telegram
Share on email
📅 برای اطلاع از جدیدترین رویدادهای هنر و فرهنگ، همراه گالری لیلیت باشید.
روزنامه هنر رویدادهای هنری اخبار هنری گزارش‌های هنری نوآوری‌های هنری حراج هنری تئاتر و نمایش مد و لباس

اپلیکیشن
💎 بنر نمایشگاه
💎 بنر هنرآموز
💎 بنر مجله هنر
💎 بنر کتابهای صوتی
💎 بنر تماشاخانه
💎 بنر روزنامه هنر
💎 بنر موزیکهای بیکلام
تلگرام
آثار دومین جشنواره هنرهای تجسمی گروه هنری هفت به نمایش درآمد
برگزاری نمایشگاه «روان سرگردان» آثار نقاشی خانم فاطمه اصغری قره شیران
برگزاری نمایشگاه «روح دریا» آثار نقاشی خانم زهرا استادعباس
برگزاری نمایشگاه گروهی «بوف کور» در نگاه نقاشان معاصر
برگزاری نمایشگاه «بسامد احساس» آثار عکس و شعر آقای عیسی عماد
نمایشگاه «شاولا» آثار نقاشی خانم شایسته ولی‌زاده تمدید شد
برگزاری نمایشگاه «دریا» آثار نقاشی خانم مهسا باویلی
برگزاری نمایشگاه «با هم» آثار نقاشی خانم فیروزه خدیوی
برگزاری نمایشگاه «بوف کور؛ من و صادق خان هدایت» آثار نقاشی خانم حورا خاکدامن
برگزاری نمایشگاه «سنگ نگاره» آثار خانم وفا اکبری
برگزاری نمایشگاه «صدای سکوت» آثار عکاسی آقای احسان کاظمی
برگزاری نمایشگاه «ما» آثار مجسمه‌های آقای نصرالله رادش
اینستاگرام گالری لیلیت

اَپ لیلیت

دانلود اپلیکیشن لیلیت

با نصب اپلیکیشن لیلیت، به راحتی از امکانات لیلیت بهره‌مند شوید و از تخفیف‌ها و جدیدترین اطلاعیه‌ها باخبر باشید...

دانلود مستقیم