یازدهمین سالانه هنر معاصر پرسبوک با موضوع «پسماند- صفر» برگزار می‌شود

یازدهمین سالانه هنر معاصر پرسبوک با عنوان «پسماند-صفر» از ۱۷ تا ۲۸ دی ماه و در گالری ایرانشهر برگزار می شود.

یازدهمین سالانه هنر معاصر پرسبوک با موضوع «پسماند- صفر» برگزار می‌شودبه گزارش صبا به نقل از روابط عمومی پرسبوک، «پسماند-صفر» عنوان یازدهمین سالانه هنر معاصر پرسبوک است که با کیوریتوری ندا درزی پس از گذشت چهار سال مرکز زدایی دگربار در تهران از ۱۷ تا ۲۸ دی ماه و در گالری ایرانشهر برگزار می شود.

ندا درزی کیوریتور پرسبوک گفت: نمایشگاه دوره یازدهم پرسبوک با موضوع «پسماند-صفر» و انتخاب شهر تهران به عنوان آلوده ترین شهر ایران، سعی دارد ذهن مخاطب را از وضعیت کنونی زمین آگاه و تاثیرات آن را مورد پژوهش اکولوژیست ها و جامعه شناسان قرار دهد. کنش مخاطب، هنرمند و تاثیرات آن مهمی است که مایلم بر ویژگی این نمایشگاه، بیافزایم.

او افزود: یکی از معضلات دنیای مدرن، آلودگی محیط زیستی است. به نظر می‌رسد که از مهمترین مصداق های آلودگی و البته نگران‌کننده‌ترین آن نیز، ضایعات پلاستیکی است که تا قرن‌ها قابل تجزیه نیستند. با این حال، تولید و مصرف پلاستیک همچنان ادامه دارد و هر روز بر میزان تولید آن افزوده می شود.

به گفته درزی، براساس آمار موجود تنها ۹ درصد زباله های تجزیه ناپذیر در طول سال بازیافت می شوند و هر سال ۹۱ درصد زباله هایمان در زمین تل انبار می شوند حتی تصور تل انبار ۹۰ درصد زباله های یک خانواده در طول سال غیر قابل تصور است چه برسد به تل انبار ۹۰ درصد زباله های ساکنان زمین.

این هنرمند خاطرنشان کرد: براساس آمار موجود؛ در ایران بیش از ۱۷۷ هزار تن پلاستیک و حدود ۳ میلیون تن کیسه پلاستیکی تولید می شود و از این ۳ میلیون، حتی یک درصد هم بازیافت نمی شود!

بنیان‌گذار سالانه پرسبوک ادامه داد: جنبش «پسماند-صفر» می‌خواهد مردم را به تجدیدنظر در مورد رویکردشان نسبت به زباله فرابخواند و آنها را تشویق کند تا میزان پسماند تجزیه ‌ناپذیری که تولید، دفن، سوزانده یا در آب ها رها می‌شوند را به صفر برسانند. در واقع جنبش پسماند-صفر در پی آن است که هر فرد را تشویق کند تا با مشارکت در تولید و مصرف مسئولانه به کاهش پسماند (Reduce)، استفاده مجدد (Reuse) و بازیافت (Recycle) کمک کند و باری از دوش زمین بردارد.

او درباره هنرمندان حاضر در این سالانه عنوان کرد: در یازدهمین سالانه پرسبوک آثار مهدیه ابوالحسن، مریم اشکانیان، رضا باباجانی، آیدین باقری، هدیه توتونچیان،کیوان پورنصری نژاد، ستاره حسینی، صادق خلیفه، غزال زارع، آرزو زرگر، شرمین شالباف، شایا شهرستانی، فریده عبادی، اسماعیل قنبری، بهنام کامرانی، نرگس محمدیان، سمانه مطلبی، معصومه مهتدی، امیر نصیری و تکتم همتی در معرض دید علاقه مندان قرار می گیرد.

درزی اظهار کرد: در بخش بین الملل پرسبوک با عنوان «رد پای زندگی» مرورى بر آثار هدا زرباف هنرمند فقید ایرانی- کانادایی خواهیم داشت. در این بخش صنم سامانیان (کیوریتور مقیم تورنتو) مروری کوتاه بر تاریخچه ارائه هنر بازیافتی خواهد داشت و از عملکرد هدا زرباف به عنوان مثال یاد می‌کند. سامانیان که در طول سال‌ها از نزدیک با زرباف کار کرده، مسیر همکاری خود را با زرباف از طریق چهار مجموعه «ارواح نرم»،«أحجام گلدار، مسافران زمان»، «ما ماشین های تصویر ساز هستیم» و «عزیزم، من خانه هستم» را به نمایش می گذارد.

به گفته درزی در بخش جنبی با عنوان «ما طبیعتیم» نمایشگاهی مجازی از آثار هنرمندان جوان و پیشرو در زمینه موضوعات محیط زیستی در بهمن ماه سال جاری در صفحه مجازی پرسبوک برپا خواهد شد.

تیم یازدهمین سالانه پرسبوک متشکل است از ندا درزی کیوریتور این دوره، صنم سامانیان کیوریتور بخش خارجی، ستاره حسینی کیوریتور بخش جنبی، پرنیان طوسی و آزالیا شاه نظری تیم  پژوهش و سجاد حسینی کارشناس پسماند و مریم آموسا مدیر روابط عمومی، رضا باباجانی طراح گرافیک و بی تا عامل موشن گرافیک.

فیلم مستند این دوره توسط استودیو حرف هنر ساخته خواهد شد و پلتفرم پی وست این رویداد را در فضای مجازی همراهی می کند.

بخش نمایشگاهی یازدهمین سالانه هنر معاصر از ۱۷ تا ۲۸ دی ماه در گالری ایرانشهر واقع در خیابان کریم خان زند، خیابان آبان جنوبی (عضدی)، خیابان سپند، پلاک ۶۹/۱ میزبان علاقه مندان خواهد بود.

انتهای پیام/

منبع: خبرگزاری صبا | http://khabargozarisaba.com

این صفحه را با دوستان خود به اشتراک بگذارید

Share on facebook
Share on pinterest
Share on twitter
Share on whatsapp
Share on linkedin
Share on google
Share on telegram
Share on email
📅 برای اطلاع از جدیدترین رویدادهای هنر و فرهنگ، همراه گالری لیلیت باشید.
روزنامه هنر رویدادهای هنری اخبار هنری گزارش‌های هنری نوآوری‌های هنری حراج هنری تئاتر و نمایش مد و لباس

اپلیکیشن
💎 بنر نمایشگاه
💎 بنر هنرآموز
💎 بنر روزنامه هنر
💎 بنر تماشاخانه
💎 بنر مجله هنر
💎 بنر کتابهای صوتی
💎 بنر موزیکهای بیکلام
تلگرام
آثار دومین جشنواره هنرهای تجسمی گروه هنری هفت به نمایش درآمد
برگزاری نمایشگاه «روان سرگردان» آثار نقاشی خانم فاطمه اصغری قره شیران
برگزاری نمایشگاه «روح دریا» آثار نقاشی خانم زهرا استادعباس
برگزاری نمایشگاه گروهی «بوف کور» در نگاه نقاشان معاصر
برگزاری نمایشگاه «بسامد احساس» آثار عکس و شعر آقای عیسی عماد
نمایشگاه «شاولا» آثار نقاشی خانم شایسته ولی‌زاده تمدید شد
برگزاری نمایشگاه «دریا» آثار نقاشی خانم مهسا باویلی
برگزاری نمایشگاه «با هم» آثار نقاشی خانم فیروزه خدیوی
برگزاری نمایشگاه «بوف کور؛ من و صادق خان هدایت» آثار نقاشی خانم حورا خاکدامن
برگزاری نمایشگاه «سنگ نگاره» آثار خانم وفا اکبری
برگزاری نمایشگاه «صدای سکوت» آثار عکاسی آقای احسان کاظمی
برگزاری نمایشگاه «ما» آثار مجسمه‌های آقای نصرالله رادش
اینستاگرام گالری لیلیت

اَپ لیلیت

دانلود اپلیکیشن لیلیت

با نصب اپلیکیشن لیلیت، به راحتی از امکانات لیلیت بهره‌مند شوید و از تخفیف‌ها و جدیدترین اطلاعیه‌ها باخبر باشید...

دانلود مستقیم