تکنولوژی بلاکچین در خدمت آثار هنری دیجیتال

تکنولوژی بلاکچین در خدمت آثار هنری دیجیتال

ارزهای دیجیتال بطور فزاینده‌ای از سوی دولت ها به رسمیت شناخته و توسط شرکت‌های بزرگ در سطح جهانی پذیرفته می شوند. ارزهای دیجیتالی مانند بیت‌کوین و اتریوم به ظهور نوع جدیدی از دارایی های دیجیتالی کمک کرده‌اند. یک دارایی دیجیتال جدید در حال ظهور است که: «ان اف تی» نام دارد.

در نیمه اول سال ۲۰۲۰، «ان اف تی» ۱۲.۱ میلیون یورو فروش داشت. این صنعت جدید که فن‌آوری را با هنر ترکیب می کند، در پایان سه ماه سوم سال ۲۰۲۱ ، ۹.۴ میلیارد یورو فروش داشته است و تا پایان سال ۲۰۲۱، «ان اف تی» می تواند به بیش از ۱۵.۶ میلیارد یورو برسد. تا قبل از ورود «ان اف تی»ها، هنر دیجیتال مانند یک اثر سنتی ارزش نداشت اما اکنون این بازار در حال محبوب شدن است.

«ان اف تی» یا «رمز غیرقابل معاوضه» چیست؟

«ان اف تی» یا «رمز غیرقابل معاوضه» یا «رمز کلیدیکتا» است که رمزهای یکتا روی ارزهای بلاکچین را شامل می شوند که می توانند بعنوان نمایه منحصر به فرد بودن اقلام قابل تکرار استفاده شوند. آنها آثار هنری دیجیتال و کلکسیونی می سازند مانند این تصویر(در ویدیو برنامه) که اخیرا به قیمت بیش از ۱۰ میلیون یورو در این سامانه بعنوان یک دارایی ها منصحر بفرد برای سرمایه گذاران فروخته شده است و به راحتی در بلاکچین قابل معامله است.

ساشا جعفری، هنرمند درباره این دارایی می گوید: «یک کار بزرگ در جهان هنر به شمار می رود. مشکل بزرگی وجود داشت که مردم از آن بی خبرند. در صد سال گذشته تعداد زیادی آثار تقلبی از تعداد زیادی نقاشی ها وجود داشت که مشکل بزرگی برای کلکسیونر ها بود. هنوز تعداد خیلی زیادی از این آثار تقلبی وجود داد. تکنولوژی «ان اف تی» یا سند مالکیت به شما اعتبار می دهد زیرا وقتی شما یک «ان اف تی» می گیرید، نرم‌افزاری وجود دارد که آن اثر را اسکن می کند و دیگر نمی توان آن را جعل کرد، جعل به کار غیرممکنی بدل می شود. اگر حتی بخواهید یک کاغذ سفید را با یک کاغذ سفید دیگر مقایسه کنید، اسکن آنها نشان می دهد که آنها متفاوتند زیرا این نرم افزار تفاوت بین دو تکه کاغذ سفید را تشخیص می دهد. بنابراین هنگامی که اثر اسکن شد، «ان اف تی» ایجاد می شود و هنگامی که آن اثر را خریداری کردید اعتبار آن را در بلاکچین هم خواهید داشت که کار فوق العاده ای است.»

گرانترین «ان اف تی»

یکی از پدیده های بازار «ان اف تی» مجموعه های هنری محدود مانند کریپتوپانک و دیگر مجموعه های مشابه است. هر یکی از این مجموعه ها به ده هزار قطعه هنر دیجیتال محدود شده اند و هر روز ۱۰۰۰ اثر هنری «ان اف تی» فروخته می شود. مانند آثار هنری نستی که در حراجی های توسط کریستی یافت می شوند. هر چه اثر هنری کمیاب‌تر باشد قیمت آن بالاتر است.

سومین اثر از ده هزار مجموعه کریپتوپانک اخیرا به قیمت بیش از ۴۷۲ میلیون یورو فروخته شد. این قطعه هنری پیکسلی پتانسیل فروش «ان اف تی‌» را در آینده نشان می دهد.

چارلز مورین، از بنیانگذاران فروشگاه «ان اف تی» جومی می گوید: « در هر معامله‌ای که انجام می دهیم، قابلیت ردیابی کامل «ان اف تی» از هنرمند تا آخرین مالک را داریم. منظورم این است که هنرمند تصمیم می گید که آیا می خواهند حق کمیسیون پنج، ده یا پنجا درصد باشد. از آنجای که ما می توانیم داستان کامل اثر را در هر انتقال مالکیت دنبال کنیم، هنرمندان مقداری ‍پول از حق امتیاز دریافت می کنند.»

آنتونی مونتهارد، از بنیانگذاران فروشگاه «ان اف تی» جومی می گوید: «موفقیت یا عدم موفقیت این کار مانند هر چیزی در زندگی. شما باید بفهمید که آن آیا آن کار برای دنیا ارزش داد یا خیر. و من فکر می کنم اگر شما به «ان اف تی» ها و تعریف دنیای هنر و همچنین بسیاری از صنایع مختلف فکر کنید، می بینید که پاسخ مثبت است.»

وسا، هنرمند می گوید:‌ «همه چیزها درحال انقال به فضای مجازی است و اکنون با «ان اف تی» ها می توانید مالک زمین دیجیتال باشید، می توانید ساختمان های دیجیتال داشته باشید و ملاقات‌های دیجیتالی از سراسر جهان داشته باشید و تجربیات بازی گونه ایجاد کنید. شما می توانید منابع دیجیتالی خود را به روشهای مختلف ارائه دهید. بنابراین این روشی است در نهایت به این سمت می رود که چرا باید دارایی های دیجیتالی داشته باشید، مثلا در حال حاضر بسیاری از مردم شروع به خرید آن کرده اند. می گویند شاید باید مقداری زمین دیجیتال داشته باشم. شاید شما بتوانید زمین دیجیتالی بخرید و به سرعت بتوانید آن را بفروشید و با پول آن زمین فیزیکی برای خانه‌تان را بخرید. بنابراین این دینامیک به شکل مارپیچی به روش جالبی در حال چرخش است.»

به نظر می رسد شبکه ها نقش بزرگی در آینده دیجیتال ما خواهند داشت.

منبع: یورونیوز | https://euronews.com

این صفحه را با دوستان خود به اشتراک بگذارید

Share on facebook
Share on pinterest
Share on twitter
Share on whatsapp
Share on linkedin
Share on google
Share on telegram
Share on email
📅 برای اطلاع از جدیدترین رویدادهای هنر و فرهنگ، همراه گالری لیلیت باشید.
روزنامه هنر رویدادهای هنری اخبار هنری گزارش‌های هنری نوآوری‌های هنری حراج هنری تئاتر و نمایش مد و لباس

اپلیکیشن
💎 بنر روزنامه هنر
💎 بنر مجله هنر
💎 بنر موزیکهای بیکلام
💎 بنر هنرآموز
💎 بنر تماشاخانه
💎 بنر کتابهای صوتی
💎 بنر نمایشگاه
تلگرام
آثار دومین جشنواره هنرهای تجسمی گروه هنری هفت به نمایش درآمد
برگزاری نمایشگاه «روان سرگردان» آثار نقاشی خانم فاطمه اصغری قره شیران
برگزاری نمایشگاه «روح دریا» آثار نقاشی خانم زهرا استادعباس
برگزاری نمایشگاه گروهی «بوف کور» در نگاه نقاشان معاصر
برگزاری نمایشگاه «بسامد احساس» آثار عکس و شعر آقای عیسی عماد
نمایشگاه «شاولا» آثار نقاشی خانم شایسته ولی‌زاده تمدید شد
برگزاری نمایشگاه «دریا» آثار نقاشی خانم مهسا باویلی
برگزاری نمایشگاه «با هم» آثار نقاشی خانم فیروزه خدیوی
برگزاری نمایشگاه «بوف کور؛ من و صادق خان هدایت» آثار نقاشی خانم حورا خاکدامن
برگزاری نمایشگاه «سنگ نگاره» آثار خانم وفا اکبری
برگزاری نمایشگاه «صدای سکوت» آثار عکاسی آقای احسان کاظمی
برگزاری نمایشگاه «ما» آثار مجسمه‌های آقای نصرالله رادش
اینستاگرام گالری لیلیت

اَپ لیلیت

دانلود اپلیکیشن لیلیت

با نصب اپلیکیشن لیلیت، به راحتی از امکانات لیلیت بهره‌مند شوید و از تخفیف‌ها و جدیدترین اطلاعیه‌ها باخبر باشید...

دانلود مستقیم