تأکید بر لزوم تدوین دانشنامه دوخت‌های سنتی ایران | الهام کاشانی: هنرهای سنتی از اقیانوس به حوض مبدل شده‌اند

گروه مد و لباس هنرآنلاین: الهام کاشانی از هنرمندان عرصه دوخت‌های سنتی و فعال حوزه مد و لباس درباره روند فعالیت‌های خود به خبرنگار هنرآنلاین گفت: فارغ‌التحصیل رشته پژوهش هنر هستم و ورودم به عرصه هنر با فعالیت در زمینه نگارگری ایرانی بود که از همان زمان تلاش می‌کردم با ایجاد ارتباط معنایی میان طرح و فرم لباس و محتوای اثر، پیوندی میان این دو حوزه ایجاد کنم.

او تصریح کرد: یکی از مهم‌ترین مشکلات این بخش، نبود منابع پژوهشی و آموزشی منسجم است و بر اساس همین فقدان و کمبودها تلاش کردیم که به‌اتفاق جمعی از فعالان این عرصه، انجمنی با عنوان انجمن صنفی طراحان و دوزندگان رودوزی‌ها و آرایه‌های تزیینی مد و لباس را با تکیه‌بر اهداف گوناگون ازجمله افزایش شناخت جامعه و آگاهی عمومی و همچنین توسعه فعالیت‌های آموزشی و پژوهشی در این بخش تأسیس کنیم.

کاشانی با اشاره به اینکه دوخت‌های سنتی، بخش الحاقی به لباس است، به پوشش معنا می‌دهد و بار فرهنگی و هویتی دارد، اذعان داشت: پایه‌های چنین نگاهی در این بخش باید محکم شود هرچند که اقبال عمومی به این حوزه در سال‌های اخیر بیشتر متمرکز بر فرم بوده و باید با رویکردی وسیع‌تر به جنبه‌های مختلف آن پرداخته شود چراکه هرکدام از دوخت‌های سنتی کشورمان دارای بار معنایی و اصول نشانه‌شناسی، انسان‌شناختی و جامعه‌شناختی هستند و فارغ از ویژگی‌های مرتبط با فرم، لازم است به ابعاد فرهنگی، اجتماعی و هویتی آن توجه شود.

او با تأکید بر لزوم تدوین دانشنامه‌ای با موضوع دوخت‌های سنتی ایران بیان کرد: لازم است با رویکردی آکادمیک و جامع در قالب یک دانشنامه به این موضوع ورود کرد. تا به اینجا به همت جمعی از پیشکسوتان اقداماتی به انجام رسیده اما کافی نبوده و همچنان نیاز است که این جریان با توجه به ابعاد وسیع تاریخی، جغرافیایی و انسان‌شناسانه در میان پژوهشگران موردتوجه قرار گیرد.

این فعال حوزه مد و لباس افزود: دوخت‌های سنتی و آرایه‌های زینتی بخش الحاقی به انواع پوشش هستند و ازاین‌رو عرصه مد و لباس می‌تواند قیم اصلی این حوزه باشد و در ادامه چنین رویکردی، مد و لباس می‌تواند از تمام هنرهای سنتی که تاریخ زیسته ما را با خود به نسل‌های بعدی منتقل می‌کنند حمایت کند.

کاشانی در خاتمه بر لزوم حمایت تمامی نهادهای دولتی و غیردولتی از عرصه فرهنگی و هنری دوخت‌های سنتی تأکید و تصریح کرد: این حوزه باید به‌طورجدی آسیب‌شناسی، نیازهای آن مشخص و عوامل منفی و آسیب‌زننده از آن زدوده شود حال‌آنکه طی سال‌های متمادی برخی عوامل تجاری تلاش کرده‌اند که این عناصر را بازاری کنند و در دنیای اقتصاد به انتفاع رسند که در تداوم همین رویکرد، هنرهای سنتی از اقیانوس به حوضی مبدل شده‌اند و لازم است چنین رویکردی با مدیریت جنبه‌های اقتصادی، فرهنگی و اجتماعی موضوع اصلاح شود.

منبع: هنرآنلاین | http://honaronline.ir

می‌توانید این صفحه رویداد اطلاعیه خبری را با دوستان خود به اشتراک بگذارید

Share on facebook
Share on pinterest
Share on twitter
Share on whatsapp
Share on linkedin
Share on google
Share on telegram
Share on email

📅 برای اطلاع از جدیدترین رویدادهای عرصه هنر و فرهنگ ایران و جهان، همراه روزنامه هنر در گالری لیلیت باشید

روزنامه هنر رویدادهای هنری اخبار هنری گزارشهای هنری نوآوریهای هنری حراج هنری تئاتر و نمایش مد و لباس فیلمها و سریالها بازیهای ویدیویی
💎 بنر تبلیغ
اپلیکیشن
💎 بنر هنرآموز
💎 بنر کتابهای صوتی
💎 بنر نمایشگاه
💎 بنر مجله هنر
💎 بنر تماشاخانه
💎 بنر موزیکهای بیکلام
💎 بنر روزنامه هنر
تلگرام
برگزاری نمایشگاه «خواب رنگ‌ها» آثار خانم الناز عبدالهی نژاد
برگزاری نمایشگاه «گنجه ی‌ هنر» آثار نقاشی خانم بنفشه اسداله زاده
برگزاری نمایشگاه «رقص سماع» آثار عکاسی خانم مهناز جعفری
برگزاری نمایشگاه گروهی «دفتری دیگر از ستاوند» آثار فائزه ولوجردی و نیلوفر وجدی
برگزاری نمایشگاه «دریا و زندگی» آثار عکاسی خانم کتایون فرجی
برگزاری نمایشگاه «تصاویر پنهان» آثار نقاشی آقای یحیی صنعتی
برگزاری نمایشگاه «خاکم ایران» آثار نقاشی آقای احمدرضا زنگنه
برگزاری نمایشگاه «گیلان را باید زیست» آثار عکاسی خانم هاجر اسماعیل زاده پیربازاری
برگزاری نمایشگاه «ترنم» آثار نقاشی خانم معصومه استادی
برگزاری نمایشگاه «بیکران» آثار نقاشی خانم مریم منصوری
برگزاری نمایشگاه «سیمرغ» آثار نقاشی آقای عبدالله محمودی
برگزاری نمایشگاه «جغله» آثار نقاشی آقای احسان میرزایی فراهانی
اینستاگرام گالری لیلیت

اَپ لیلیت

دانلود اپلیکیشن لیلیت

با نصب اپلیکیشن لیلیت، به راحتی از امکانات لیلیت بهره‌مند شوید و از تخفیف‌ها و جدیدترین اطلاعیه‌ها باخبر باشید...

دانلود مستقیم