تأکید بر لزوم تدوین دانشنامه دوخت‌های سنتی ایران | الهام کاشانی: هنرهای سنتی از اقیانوس به حوض مبدل شده‌اند

گروه مد و لباس هنرآنلاین: الهام کاشانی از هنرمندان عرصه دوخت‌های سنتی و فعال حوزه مد و لباس درباره روند فعالیت‌های خود به خبرنگار هنرآنلاین گفت: فارغ‌التحصیل رشته پژوهش هنر هستم و ورودم به عرصه هنر با فعالیت در زمینه نگارگری ایرانی بود که از همان زمان تلاش می‌کردم با ایجاد ارتباط معنایی میان طرح و فرم لباس و محتوای اثر، پیوندی میان این دو حوزه ایجاد کنم.

او تصریح کرد: یکی از مهم‌ترین مشکلات این بخش، نبود منابع پژوهشی و آموزشی منسجم است و بر اساس همین فقدان و کمبودها تلاش کردیم که به‌اتفاق جمعی از فعالان این عرصه، انجمنی با عنوان انجمن صنفی طراحان و دوزندگان رودوزی‌ها و آرایه‌های تزیینی مد و لباس را با تکیه‌بر اهداف گوناگون ازجمله افزایش شناخت جامعه و آگاهی عمومی و همچنین توسعه فعالیت‌های آموزشی و پژوهشی در این بخش تأسیس کنیم.

کاشانی با اشاره به اینکه دوخت‌های سنتی، بخش الحاقی به لباس است، به پوشش معنا می‌دهد و بار فرهنگی و هویتی دارد، اذعان داشت: پایه‌های چنین نگاهی در این بخش باید محکم شود هرچند که اقبال عمومی به این حوزه در سال‌های اخیر بیشتر متمرکز بر فرم بوده و باید با رویکردی وسیع‌تر به جنبه‌های مختلف آن پرداخته شود چراکه هرکدام از دوخت‌های سنتی کشورمان دارای بار معنایی و اصول نشانه‌شناسی، انسان‌شناختی و جامعه‌شناختی هستند و فارغ از ویژگی‌های مرتبط با فرم، لازم است به ابعاد فرهنگی، اجتماعی و هویتی آن توجه شود.

او با تأکید بر لزوم تدوین دانشنامه‌ای با موضوع دوخت‌های سنتی ایران بیان کرد: لازم است با رویکردی آکادمیک و جامع در قالب یک دانشنامه به این موضوع ورود کرد. تا به اینجا به همت جمعی از پیشکسوتان اقداماتی به انجام رسیده اما کافی نبوده و همچنان نیاز است که این جریان با توجه به ابعاد وسیع تاریخی، جغرافیایی و انسان‌شناسانه در میان پژوهشگران موردتوجه قرار گیرد.

این فعال حوزه مد و لباس افزود: دوخت‌های سنتی و آرایه‌های زینتی بخش الحاقی به انواع پوشش هستند و ازاین‌رو عرصه مد و لباس می‌تواند قیم اصلی این حوزه باشد و در ادامه چنین رویکردی، مد و لباس می‌تواند از تمام هنرهای سنتی که تاریخ زیسته ما را با خود به نسل‌های بعدی منتقل می‌کنند حمایت کند.

کاشانی در خاتمه بر لزوم حمایت تمامی نهادهای دولتی و غیردولتی از عرصه فرهنگی و هنری دوخت‌های سنتی تأکید و تصریح کرد: این حوزه باید به‌طورجدی آسیب‌شناسی، نیازهای آن مشخص و عوامل منفی و آسیب‌زننده از آن زدوده شود حال‌آنکه طی سال‌های متمادی برخی عوامل تجاری تلاش کرده‌اند که این عناصر را بازاری کنند و در دنیای اقتصاد به انتفاع رسند که در تداوم همین رویکرد، هنرهای سنتی از اقیانوس به حوضی مبدل شده‌اند و لازم است چنین رویکردی با مدیریت جنبه‌های اقتصادی، فرهنگی و اجتماعی موضوع اصلاح شود.

منبع: هنرآنلاین | http://honaronline.ir

این صفحه را با دوستان خود به اشتراک بگذارید

Share on facebook
Share on pinterest
Share on twitter
Share on whatsapp
Share on linkedin
Share on google
Share on telegram
Share on email
📅 برای اطلاع از جدیدترین رویدادهای هنر و فرهنگ، همراه گالری لیلیت باشید.
روزنامه هنر رویدادهای هنری اخبار هنری گزارش‌های هنری نوآوری‌های هنری حراج هنری تئاتر و نمایش مد و لباس

اپلیکیشن
💎 بنر نمایشگاه
💎 بنر تماشاخانه
💎 بنر مجله هنر
💎 بنر روزنامه هنر
💎 بنر هنرآموز
💎 بنر کتابهای صوتی
💎 بنر موزیکهای بیکلام
تلگرام
آثار دومین جشنواره هنرهای تجسمی گروه هنری هفت به نمایش درآمد
برگزاری نمایشگاه «روان سرگردان» آثار نقاشی خانم فاطمه اصغری قره شیران
برگزاری نمایشگاه «روح دریا» آثار نقاشی خانم زهرا استادعباس
برگزاری نمایشگاه گروهی «بوف کور» در نگاه نقاشان معاصر
برگزاری نمایشگاه «بسامد احساس» آثار عکس و شعر آقای عیسی عماد
نمایشگاه «شاولا» آثار نقاشی خانم شایسته ولی‌زاده تمدید شد
برگزاری نمایشگاه «دریا» آثار نقاشی خانم مهسا باویلی
برگزاری نمایشگاه «با هم» آثار نقاشی خانم فیروزه خدیوی
برگزاری نمایشگاه «بوف کور؛ من و صادق خان هدایت» آثار نقاشی خانم حورا خاکدامن
برگزاری نمایشگاه «سنگ نگاره» آثار خانم وفا اکبری
برگزاری نمایشگاه «صدای سکوت» آثار عکاسی آقای احسان کاظمی
برگزاری نمایشگاه «ما» آثار مجسمه‌های آقای نصرالله رادش
اینستاگرام گالری لیلیت

اَپ لیلیت

دانلود اپلیکیشن لیلیت

با نصب اپلیکیشن لیلیت، به راحتی از امکانات لیلیت بهره‌مند شوید و از تخفیف‌ها و جدیدترین اطلاعیه‌ها باخبر باشید...

دانلود مستقیم