بنی‌اسدی از نمایشگاه آثارش در گالری طراحان آزاد می‌گوید | قصه قالی‌ها

گروه تجسمی هنرآنلاین: نمایشگاه آثار مرجان بنی اسدی با عنوان «روایت‌های در هم تنیده» در گالری طراحان آزاد برپاست. بنی اسدی در گفت و گو با هنرآنلاین با اشاره به اینکه در این مجموعه آثار نقاشی و سرامیک به نمایش در آمده است که در چهار سال اخیر شکل گرفته‌اند، گفت: من در دانشگاه ملی هنر پاکستان در رشته نقاشی تحصیل کردم و پس از آن فوق لیسانس سرامیک دیزاین را در مجارستان گذراندم.

بنی اسدی ادامه داد: زمانی که در پاکستان زندگی می‌کردم چند فرش در خانه داشتیم و با وجود این که از ایران دور بودم با دیدن این فرش‌ها احساس می‌کردم در ایران هستم. به نظرم فرش برای ما ایرانی‌ها یک عنصر ضروری زندگی است. روایت‌هایی در خود فرش وجود دارد و آدم‌هایی که روی آن می‌نشینند نیز هر کدام قصه و داستانی دارند. فرشی که پا می‌خورد و قدیمی می‌شود همه این داستان‌ها را در خود نگه می‌دارد.

بنی اسدی افزود: وقتی‌ایده نقاشی کردن با الهام از فرش به ذهنم رسید مدت طولانی با دقت به فرش‌های خانه نگاه می‌کردم و بعد تصاویر آن‌ها را به صورت ذهنی و تغییر یافته در کار‌هایم می‌آوردم. در نقاشی‌های اولیه فیگور انسان نیز وجود داشت اما کم‌کم حذف شدند و فقط به خود فرش پرداختم. پس از آن وقتی به مجارستان رفتم آنجا دیگر فرشی وجود نداشت و این نقوش از مقابل چشمانم رفته بودم، بنابراین کار‌هایم آبستره‌تر شد و طبیعت منطقه را به صورت ذهنی به کار‌هایم اضافه کردم، زیرا فرش‌های ایرانی نیز از طبیعت الهام گرفته‌اند و گل‌ها و گیاهان و حیوانات در آن‌ها دیده می‌شود. من هم سعی کردم از طبیعتی که می‌بینم الهام بگیرم و حس زمان و لحظه را در کارم ثبت کنم.

این هنرمند افزود: پروسه قالی‌بافی بسیار طولانی است و خانواده‌ای ممکن است یک سال در کنار هم مشغول بافت فرش باشند و هر گره می‌تواند ثانیه‌هایی باشد که آن‌ها ثبت کرده‌اند. بعد این فرش به خانه دیگران سفر می‌کند و در هر خانه داستان‌های دیگری به آن اضافه می‌شود. من هم سعی کردم داستان فرش‌ها را با داستان‌های شخصی خودم همراه کنم. درباره انتخاب رنگ کار‌ها نیز محیط پیرامون بر من تأثیر زیادی داشت. سال‌هایی که در پاکستان بودم رنگ آثارم گرم‌تر بود و وقتی به مجارستان رفتم رنگ‌های که استفاده می‌کردم سردتر شدند.

او درباره دلیل نمایش فرش‌های مندرس گفت: در این آثار‌ گذار از سنت به مدرنیته را مد نظر داشتم و از بین رفتن سنت‌ها را نشان دادم. ما در دوران کودکی با فرش‌های لاکی زندگی کردیم اما امروزه چنین فرش‌هایی به ندرت دیده می‌شود و سلیقه جامعه هم در این تغییر مؤثر بوده است. در آثارم فرش‌های مستهلک و پوسیده را نمایش دادم که هرچند دیدن خرابی آن‌ها ناراحت‌کننده است اما باز هم می‌توانیم آن‌ها را به خاطرات قدیم خود پیوند دهیم.

او با اشاره به آثار سرامیکی این مجموعه گفت: به نظرم آمد سرامیک متریالی است که با وجود شکننده بودن، تاریخ را در خود ثبت کرده است و عمر آن از فرش هم بیشتر است. به همین دلیل دوست داشتم سرامیک را هم امتحان کنم. البته در این آثار از پرسلان استفاده کردم که روزگاری یک متریال بسیار ویژه بوده و مانند فرش بسیار ارزشمند و خاص بوده است. در این مجموعه تعدادی پرسلان دارم که روی آن‌ها نقاشی شده و همان‌ایده‌هایی که در تابلو‌هایم وجود داشت را این بار روی قطعات سرامیک آورده‌ام. در نقاشی همه چیز قابل کنترل بود اما سرامیک غیر قابل پیش‌بینی است و در فرآیند پخت آن‌ها تغییراتی به وجود می‌آمد که برایم جالب بود.

نمایشگاه آثار مرجان بنی اسدی تا ۷ دی در گالری طراحان آزاد به نشانی میدان فاطمی، میدان گل‌ها، میدان سلماس، شماره ۵ برقرار است.

منبع: هنرآنلاین | http://honaronline.ir

می‌توانید این صفحه رویداد اطلاعیه خبری را با دوستان خود به اشتراک بگذارید

Share on facebook
Share on pinterest
Share on twitter
Share on whatsapp
Share on linkedin
Share on google
Share on telegram
Share on email

📅 برای اطلاع از جدیدترین رویدادهای عرصه هنر و فرهنگ ایران و جهان، همراه روزنامه هنر در گالری لیلیت باشید

روزنامه هنر رویدادهای هنری اخبار هنری گزارشهای هنری نوآوریهای هنری حراج هنری تئاتر و نمایش مد و لباس فیلمها و سریالها بازیهای ویدیویی
💎 بنر تبلیغ
اپلیکیشن
💎 بنر روزنامه هنر
💎 بنر مجله هنر
💎 بنر کتابهای صوتی
💎 بنر تماشاخانه
💎 بنر موزیکهای بیکلام
💎 بنر هنرآموز
💎 بنر نمایشگاه
تلگرام
برگزاری نمایشگاه «خواب رنگ‌ها» آثار خانم الناز عبدالهی نژاد
برگزاری نمایشگاه «گنجه ی‌ هنر» آثار نقاشی خانم بنفشه اسداله زاده
برگزاری نمایشگاه «رقص سماع» آثار عکاسی خانم مهناز جعفری
برگزاری نمایشگاه گروهی «دفتری دیگر از ستاوند» آثار فائزه ولوجردی و نیلوفر وجدی
برگزاری نمایشگاه «دریا و زندگی» آثار عکاسی خانم کتایون فرجی
برگزاری نمایشگاه «تصاویر پنهان» آثار نقاشی آقای یحیی صنعتی
برگزاری نمایشگاه «خاکم ایران» آثار نقاشی آقای احمدرضا زنگنه
برگزاری نمایشگاه «گیلان را باید زیست» آثار عکاسی خانم هاجر اسماعیل زاده پیربازاری
برگزاری نمایشگاه «ترنم» آثار نقاشی خانم معصومه استادی
برگزاری نمایشگاه «بیکران» آثار نقاشی خانم مریم منصوری
برگزاری نمایشگاه «سیمرغ» آثار نقاشی آقای عبدالله محمودی
برگزاری نمایشگاه «جغله» آثار نقاشی آقای احسان میرزایی فراهانی
اینستاگرام گالری لیلیت

اَپ لیلیت

دانلود اپلیکیشن لیلیت

با نصب اپلیکیشن لیلیت، به راحتی از امکانات لیلیت بهره‌مند شوید و از تخفیف‌ها و جدیدترین اطلاعیه‌ها باخبر باشید...

دانلود مستقیم