بنی‌اسدی از نمایشگاه آثارش در گالری طراحان آزاد می‌گوید | قصه قالی‌ها

گروه تجسمی هنرآنلاین: نمایشگاه آثار مرجان بنی اسدی با عنوان «روایت‌های در هم تنیده» در گالری طراحان آزاد برپاست. بنی اسدی در گفت و گو با هنرآنلاین با اشاره به اینکه در این مجموعه آثار نقاشی و سرامیک به نمایش در آمده است که در چهار سال اخیر شکل گرفته‌اند، گفت: من در دانشگاه ملی هنر پاکستان در رشته نقاشی تحصیل کردم و پس از آن فوق لیسانس سرامیک دیزاین را در مجارستان گذراندم.

بنی اسدی ادامه داد: زمانی که در پاکستان زندگی می‌کردم چند فرش در خانه داشتیم و با وجود این که از ایران دور بودم با دیدن این فرش‌ها احساس می‌کردم در ایران هستم. به نظرم فرش برای ما ایرانی‌ها یک عنصر ضروری زندگی است. روایت‌هایی در خود فرش وجود دارد و آدم‌هایی که روی آن می‌نشینند نیز هر کدام قصه و داستانی دارند. فرشی که پا می‌خورد و قدیمی می‌شود همه این داستان‌ها را در خود نگه می‌دارد.

بنی اسدی افزود: وقتی‌ایده نقاشی کردن با الهام از فرش به ذهنم رسید مدت طولانی با دقت به فرش‌های خانه نگاه می‌کردم و بعد تصاویر آن‌ها را به صورت ذهنی و تغییر یافته در کار‌هایم می‌آوردم. در نقاشی‌های اولیه فیگور انسان نیز وجود داشت اما کم‌کم حذف شدند و فقط به خود فرش پرداختم. پس از آن وقتی به مجارستان رفتم آنجا دیگر فرشی وجود نداشت و این نقوش از مقابل چشمانم رفته بودم، بنابراین کار‌هایم آبستره‌تر شد و طبیعت منطقه را به صورت ذهنی به کار‌هایم اضافه کردم، زیرا فرش‌های ایرانی نیز از طبیعت الهام گرفته‌اند و گل‌ها و گیاهان و حیوانات در آن‌ها دیده می‌شود. من هم سعی کردم از طبیعتی که می‌بینم الهام بگیرم و حس زمان و لحظه را در کارم ثبت کنم.

این هنرمند افزود: پروسه قالی‌بافی بسیار طولانی است و خانواده‌ای ممکن است یک سال در کنار هم مشغول بافت فرش باشند و هر گره می‌تواند ثانیه‌هایی باشد که آن‌ها ثبت کرده‌اند. بعد این فرش به خانه دیگران سفر می‌کند و در هر خانه داستان‌های دیگری به آن اضافه می‌شود. من هم سعی کردم داستان فرش‌ها را با داستان‌های شخصی خودم همراه کنم. درباره انتخاب رنگ کار‌ها نیز محیط پیرامون بر من تأثیر زیادی داشت. سال‌هایی که در پاکستان بودم رنگ آثارم گرم‌تر بود و وقتی به مجارستان رفتم رنگ‌های که استفاده می‌کردم سردتر شدند.

او درباره دلیل نمایش فرش‌های مندرس گفت: در این آثار‌ گذار از سنت به مدرنیته را مد نظر داشتم و از بین رفتن سنت‌ها را نشان دادم. ما در دوران کودکی با فرش‌های لاکی زندگی کردیم اما امروزه چنین فرش‌هایی به ندرت دیده می‌شود و سلیقه جامعه هم در این تغییر مؤثر بوده است. در آثارم فرش‌های مستهلک و پوسیده را نمایش دادم که هرچند دیدن خرابی آن‌ها ناراحت‌کننده است اما باز هم می‌توانیم آن‌ها را به خاطرات قدیم خود پیوند دهیم.

او با اشاره به آثار سرامیکی این مجموعه گفت: به نظرم آمد سرامیک متریالی است که با وجود شکننده بودن، تاریخ را در خود ثبت کرده است و عمر آن از فرش هم بیشتر است. به همین دلیل دوست داشتم سرامیک را هم امتحان کنم. البته در این آثار از پرسلان استفاده کردم که روزگاری یک متریال بسیار ویژه بوده و مانند فرش بسیار ارزشمند و خاص بوده است. در این مجموعه تعدادی پرسلان دارم که روی آن‌ها نقاشی شده و همان‌ایده‌هایی که در تابلو‌هایم وجود داشت را این بار روی قطعات سرامیک آورده‌ام. در نقاشی همه چیز قابل کنترل بود اما سرامیک غیر قابل پیش‌بینی است و در فرآیند پخت آن‌ها تغییراتی به وجود می‌آمد که برایم جالب بود.

نمایشگاه آثار مرجان بنی اسدی تا ۷ دی در گالری طراحان آزاد به نشانی میدان فاطمی، میدان گل‌ها، میدان سلماس، شماره ۵ برقرار است.

منبع: هنرآنلاین | http://honaronline.ir

این صفحه را با دوستان خود به اشتراک بگذارید

Share on facebook
Share on pinterest
Share on twitter
Share on whatsapp
Share on linkedin
Share on google
Share on telegram
Share on email
📅 برای اطلاع از جدیدترین رویدادهای هنر و فرهنگ، همراه گالری لیلیت باشید.
روزنامه هنر رویدادهای هنری اخبار هنری گزارش‌های هنری نوآوری‌های هنری حراج هنری تئاتر و نمایش مد و لباس

اپلیکیشن
💎 بنر موزیکهای بیکلام
💎 بنر کتابهای صوتی
💎 بنر هنرآموز
💎 بنر روزنامه هنر
💎 بنر تماشاخانه
💎 بنر نمایشگاه
💎 بنر مجله هنر
تلگرام
برگزاری نمایشگاه «روان سرگردان» آثار نقاشی خانم فاطمه اصغری قره شیران
برگزاری نمایشگاه «روح دریا» آثار نقاشی خانم زهرا استادعباس
برگزاری نمایشگاه گروهی «بوف کور» در نگاه نقاشان معاصر
برگزاری نمایشگاه «بسامد احساس» آثار عکس و شعر آقای عیسی عماد
نمایشگاه «شاولا» آثار نقاشی خانم شایسته ولی‌زاده تمدید شد
برگزاری نمایشگاه «دریا» آثار نقاشی خانم مهسا باویلی
برگزاری نمایشگاه «با هم» آثار نقاشی خانم فیروزه خدیوی
برگزاری نمایشگاه «بوف کور؛ من و صادق خان هدایت» آثار نقاشی خانم حورا خاکدامن
برگزاری نمایشگاه «سنگ نگاره» آثار خانم وفا اکبری
برگزاری نمایشگاه «صدای سکوت» آثار عکاسی آقای احسان کاظمی
برگزاری نمایشگاه «ما» آثار مجسمه‌های آقای نصرالله رادش
برگزاری نمایشگاه «انسان منهای طبیعت» آثار نقاشی خانم هدی فیاضی پتگر
اینستاگرام گالری لیلیت

اَپ لیلیت

دانلود اپلیکیشن لیلیت

با نصب اپلیکیشن لیلیت، به راحتی از امکانات لیلیت بهره‌مند شوید و از تخفیف‌ها و جدیدترین اطلاعیه‌ها باخبر باشید...

دانلود مستقیم