اندیشه شهید حاج قاسم سلیمانی با هنر مانا و قابل انتقال می‌شود | تشریح جزئیات برگزاری جشنواره تئاتر «سردار آسمانی»

گروه تئاتر هنرآنلایننشست رسانه‌ای سومین جشنواره سراسری تئاتر سردار آسمانی عصر امروز دوشنبه 6 دی با حضور سیدمحمدیاشار نادری رئیس بنیاد فرهنگی روایت فتح، حمید نیلی مدیرعامل انجمن تئاتر انقلاب و دفاع مقدس، سیدوحید فخرموسوی دبیر جشنواره و محمدرضا علیزاده مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان کرمان در تالار مشاهیر مجموعه تئاترشهر برگزار شد.

در ابتدای این برنامه سیدمحمدیاشار نادری رئیس بنیاد فرهنگی روایت فتح ضمن تشکر از همه دست‌اندرکاران برگزاری سومین جشنواره سراسری تئاتر  سردار آسمانی، گفت: امسال دومین سالگرد شهادت سردار حاج قاسم سلیمانی است و ما سومین جشنواره سراسری تئاتر سردار آسمانی را برگزار می‌کنیم. اولین دوره این جشنواره مصادف با اربعین سردار سلیمانی برگزار شد. از زمان شنیدن خبر شهادت ایشان که همه ما را منقلب کرد، دوستان‌مان در انجمن تئاتر انقلاب و دفاع مقدس برای برگزاری این رویداد پیشقدم شدند. به نظرم افکار حاج قاسم سلیمانی با هنر مانا و قابل انتقال می‌شود و این حرکت قابل تحسین است.

او در ادامه افزود: ادوار گذشته این رویداد با میزبانی استان کرمان برگزار شد و امسال نیز شاهد استقبال بی‌نظیر هنرمندان با ارسال حدود بیش از دویست اثر به دبیرخانه جشنواره بودیم. این حرکت بزرگ فرهنگی که به همت عزیزان شکل گرفته و به این نقطه رسیده، باید مراسمی متناسب و هم‌تراز با شخصیت متعالی سردار سلیمانی داشته باشد. سال گذشته در کنار مزار ایشان جمله‌ای از یک نفر اهل کرمان شنیدم و آن هم این بود که او در زمان حیات سردار از ایشان پرسیده بود چه زمانی قرار است این استان آباد شود و سردار پاسخ داده بود که نگران نباش خودم آن را آباد می‌کنم. سال گذشته شاهد آن بودیم که جمعیتی از اقصی نقاط و خارج از کشور در کنار مزار ایشان حضور داشتند و این نشان از آوازه سردار سلیمانی است.

در ادامه مراسم حمید نیلی مدیرعامل انجمن تئاتر انقلاب و دفاع مقدس عنوان کرد: به نظر من جشنواره تئاتر سردار آسمانی در عرصه هنر به منظور بیان شأن و منزلت سردار حاج قاسم سلیمانی که نفوذی در دل‌ مردم ایران و حتی در عرصه بین‌المللی داشت، پیشگام بوده است و در سال نخستی که این جریان آغاز شد با توجه به وسعت و زمان اندک تا چهلمین روز شهادت سردار سلیمانی این برنامه، جریان سازترین رویدادی بود که اتفاق افتاد.

او همچنین افزود: در دومین سال برگزاری این جشنواره در سال گذشته بیشتر به سمت آثار صحنه‌ای، خیابانی و نمایشنامه‌نویسی رفتیم اما به دلیل بحران کرونا نتوانستیم اجراهایی را که وارد مرحله نهایی شدند در شهرهای مختلف به صحنه ببریم که امیدوارم این مسئله امسال برطرف شود و بتوانیم نمایش‌ها را در شهرهای مختلف نیز اجرا کنیم. آنچه که در این رویداد برای ما مهم است، نفوذ حاج قاسم و علاقه هنرمندان به ایشان است که می‌بینیم این شیفتگی در آثارشان نمود دارد. امسال از کشورهایی چون عراق، کنیا، هند و ترکیه متقاضی حضور در جشنواره بودند اما متاسفانه با وجود آنکه تقاضای حضور در جشنواره از کشورهای مختلف وجود داشت اما به دلیل شرایط کرونا نتوانستیم این رویداد را به صورت بین‌المللی برگزار کنیم. جریانی که سردار سلیمانی در عرصه بین‌المللی ایجاد کرد تا سال‌ها جای کار دارد. امیدوارم امسال این رویداد به شکل قدرتمندی برگزار شود.

حمید نیلی ضمن اشاره به اینکه در روز پایانی برگزاری سومین جشنواره تئاتر سردار آسمانی، دبیرخانه دائمی این رویداد افتتاح خواهدشد، تصریح کرد: در اولین دوره برگزاری جشنواره، محفلی به نام «خاطره نمایش» با روایت خاطراتی توسط سردار اسدی درباره شهادت سردار حاج قاسم سلیمانی تشکیل شد. امیدوارم با کمک دوستان در استان کرمان این محفل با هدف تولید آثار و نمایشنامه‌های جدید، سال بعد نیز برگزار شود و خروجی مطلوبی داشته باشد.

مدیرعامل انجمن تئاتر انقلاب و دفاع مقدس در پایان سخنانش برآورد بودجه برگزاری این دوره از جشنواره را یک میلیارد و ششصد هزار تومان عنوان و نسبت به تحقق پرداخت این بودجه ابراز امیدواری کرد.

محمدرضا علیزاده مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان کرمان در سخنانی کوتاه گفت: خوشحالم امسال برای سومین برهه، استان کرمان میزبان این جشنواره است و امیدوارم بتوانیم میزبانی شایسته‌ای برای نام حاج قاسم سلیمانی از هنرمندان تئاتر کنیم. تئاتر و هنرمندان کاربلد این عرصه توانایی آن را دارند تا درباره زندگی، تفکر، شهادت و مرگ حاج قاسم که هنوز ناشناخته‌هایی در آن است، اثر تولید کنند و در معرض دید علاقمندان قرار دهند و این راه به همت عاشقان سردار طی خواهد شد.

او ادامه داد: در استان کرمان همسو با سالگرد شهادت حاج قاسم سلیمانی ده‌ها و صدها برنامه برگزار می‌شود و امیدوارم این جشنواره که ویژگی خاص خود را دارد، سال‌ها در این مسیر قدم بردارد و همراهی اصحاب فرهنگ و هنر را داشته باشد. تمام تلاش ما بر این بوده در استان کرمان برغم همه محدودیت‌ها در پی کرونا، فضای با نشاطی برای برگزاری این جشنواره فراهم شود. ما از روز پایانی برگزاری سومین جشنواره تئاتر سردار آسمانی در تدارک برگزاری چهارمین دوره از این رویداد خواهیم بود. از آنجایی که کرمان این افتخار را دارد گام مهم و هرچند ناچیز در راه مکتب سردار سلیمانی بردارد خوشحالم از اینکه این میزبانی نصیب مردم این استان شده و امیدوارم میزبانی‌مان در شأن یک جشنواره ملی باشد.

علیزاده همچنین یادآور شد: از مهمترین اهداف این رویداد این است که به دنبال قالب فاخر تئاتر و تبیین ارزش‌های والای انقلاب اسلامی و ترویج فرهنگ والای مقاومت باشد. خوشبختانه جلسه سیاستگذاری و رونمایی پوستر این جشنواره برگزار شده است و مقدمات کار در قالب پانزده کمیته اجرایی در زمینه‌های مختلف فراهم است تا در دیار کرمان میزبان هنرمندان باشیم. خوشبختانه با توجه به رویکرد جشنواره در سال جدید و ارزیابی سال‌های گذشته، تئاترهای خیابانی در محل مزار و چند نقطه دیگر در شهرستان‌های نزدیک کرمان اجرا خواهندشد. نمایش‌های برگزیده در استان‌های مختلف نیز اجرا می‌شوند.

در ادامه مراسم با حضور خانواده شهید وحید زمانی‌نیا از تندیس سومین جشنواره تئاتر سردار آسمانی رونمایی و هدیه‌ای از سوی انجمن تئاتر و انقلاب و دفاع مقدس به آن‌ها تقدیم شد.

دیگر سخنران این نشست سیدوحید فخرموسوی دبیر سومین جشنواره تئاتر سردار آسمانی بود که او نیز گفت: دبیرخانه سومین جشنواره تئاتر سردار آسمانی نزدیک به سه ماه است تشکیل شده و این دوره از جشنواره در سه بخش تئاتر خیابانی، نمایشنامه‌نویسی و رادیو تئاتر برگزار می‌شود. از بانیان و برگزارکنندگان دو دوره گذشته این جشنواره تشکر می‌کنم چراکه به همت زحمات آن‌ها در این دوره ۲۴۶ اثر در سه بخش به دبیرخانه ارسال شده است.

او در ادامه عنوان کرد: 135 اثر به بخش تئاتر خیابانی، ۴۰ اثر به بخش رادیو تئاتر و ۷۱ اثر به بخش نمایشنامه‌نویسی این رویداد ارسال شده است. به ترتیب استان تهران با 45 اثر بیشترین، استان کرمان با 45 اثر در مقام دوم و استان گیلان با پانزده اثر در مقام سوم ارسال آثار از سراسر کشور به این از جشنواره قرار دارند.  

فخرموسوی با بیان اینکه افتتاحیه سومین جشنواره تئاتر سردار آسمانی 17 دی ماه در استان کرمان برگزار می‌شود، اظهار کرد: آثار حاضر در جشنواره از هجدهم تا بیستم دی ماه در سطح استان کرمان اجرا خواهند شد. داوری بخش نمایشنامه‌نویسی این دوره تا پنج روز دیگر انجام خواهدشد. قرار است، ده اثر از هفتاد و یک اثر با همکاری بعضی از نهادها به چاپ برسند. همچنین در فواصل جشنواره نمایش‌نامه‌های دوره‌های گذشته منتشر خواهدشد. اختتامیه جشنواره نیز صبح روز بیست و یکم دی ماه در استان کرمان برگزار خواهدشد.  

او در پایان صحبت‌هایش گفت: طی مذاکراتی با آقای حسین مسافرآستانه دبیر چهلمین جشنواره بین‌المللی تئاترفجر داشتیم بنا را برآن نهادیم تا  سه اثر برگزیده در بخش تئاتر خیابانی و دو اثر برگزیده در بخش رادیو تئاتر را به جشنواره تئاترفجر معرفی کنیم اما آقای مسافرآستانه اعلام کردند که بدون در نظر گرفتن سقفی پذیرای آثار باکیفیت جشنواره تئاتر سردار آسمانی در جشنواره تئاترفجر هستند.

منبع: هنرآنلاین | http://honaronline.ir

می‌توانید این صفحه رویداد اطلاعیه خبری را با دوستان خود به اشتراک بگذارید

Share on facebook
Share on pinterest
Share on twitter
Share on whatsapp
Share on linkedin
Share on google
Share on telegram
Share on email

📅 برای اطلاع از جدیدترین رویدادهای عرصه هنر و فرهنگ ایران و جهان، همراه روزنامه هنر در گالری لیلیت باشید

روزنامه هنر رویدادهای هنری اخبار هنری گزارشهای هنری نوآوریهای هنری حراج هنری تئاتر و نمایش مد و لباس فیلمها و سریالها بازیهای ویدیویی
💎 بنر تبلیغ
اپلیکیشن
💎 بنر مجله هنر
💎 بنر موزیکهای بیکلام
💎 بنر روزنامه هنر
💎 بنر کتابهای صوتی
💎 بنر نمایشگاه
💎 بنر تماشاخانه
💎 بنر هنرآموز
تلگرام
برگزاری نمایشگاه «خواب رنگ‌ها» آثار خانم الناز عبدالهی نژاد
برگزاری نمایشگاه «گنجه ی‌ هنر» آثار نقاشی خانم بنفشه اسداله زاده
برگزاری نمایشگاه «رقص سماع» آثار عکاسی خانم مهناز جعفری
برگزاری نمایشگاه گروهی «دفتری دیگر از ستاوند» آثار فائزه ولوجردی و نیلوفر وجدی
برگزاری نمایشگاه «دریا و زندگی» آثار عکاسی خانم کتایون فرجی
برگزاری نمایشگاه «تصاویر پنهان» آثار نقاشی آقای یحیی صنعتی
برگزاری نمایشگاه «خاکم ایران» آثار نقاشی آقای احمدرضا زنگنه
برگزاری نمایشگاه «گیلان را باید زیست» آثار عکاسی خانم هاجر اسماعیل زاده پیربازاری
برگزاری نمایشگاه «ترنم» آثار نقاشی خانم معصومه استادی
برگزاری نمایشگاه «بیکران» آثار نقاشی خانم مریم منصوری
برگزاری نمایشگاه «سیمرغ» آثار نقاشی آقای عبدالله محمودی
برگزاری نمایشگاه «جغله» آثار نقاشی آقای احسان میرزایی فراهانی
اینستاگرام گالری لیلیت

اَپ لیلیت

دانلود اپلیکیشن لیلیت

با نصب اپلیکیشن لیلیت، به راحتی از امکانات لیلیت بهره‌مند شوید و از تخفیف‌ها و جدیدترین اطلاعیه‌ها باخبر باشید...

دانلود مستقیم