توضیح یلدا معیری بابت انتشار ویدیوی کودک‌فروشی در افغانستان/ گفتن آن جمله غلط بود، عذر می‌خواهم

یلدا معیری بابت انتشار ویدیوی کودک‌فروشی در افغانستان و جمله‌ای که در آخر ویدیو گفته بود عذرخواهی و نسبت به اهمیت مساله کودک‌فروشی در افغانستان تاکید کرد.

توضیح یلدا معیری بابت انتشار ویدیوی کودک‌فروشی در افغانستان/ گفتن آن جمله غلط بود، عذر می‌خواهمبه گزارش خبرنگار تجسمی خبرگزاری صبا، یلدا معیری عکاس خبری و مستند ایرانی که برای عکاسی از افغانستان به این کشور سفر کرده است، چندی پیش ویدیویی از یک خانواده افغان در صفحه مجازی خود منتشر کرده بود که قصد فروش کودک خود را داشتند. عکاس در آن ویدیو در واکنش به مادر افغان که گفته بود کودکش را نخریده‌اند، گفته بود: «آخه این که خیلی خوشگله! اینو چرا نمی‌خرن»

انتشار این ویدیو حواشی زیادی به همراه داشت و موجب اعتراض عکاسان و افراد زیادی شد و عده‌ای این نوع برخورد و انتشار چنین تصاویری را به دور از انسانیت و در تعارض با اخلاق حرفه‌ای روزنامه‌نگاری می دانستند.

یلدا معیری اکنون فیلمی از خود منتشر کرده و درباره این موضوع توضیح داده است.

متن این ویدیو به شرح زیر است:

«مردم شریف ایران، هموطنان عزیزم، مردم شریف افغانستان، هم زبانان عزیزم سلام.

اخیرا ویدیویی از اقدام به فروش یک فرزند توسط مادرش به‌وسیله من در فضای مجازی منتشر شده است که موجبات ناراحتی و خشم شما مردم عزیز را فراهم کرده است. من چندین ماه است که در کشور افغانستان روی این موضوع در حال کار هستم و این خانواده را هم از سفرهای گذشته می شناختم و این اولین مواجهه من با آنها نبوده است.

بنابراین خیلی از سوالاتی که در ذهن شما عزیزان پیش آمده نظیر اینکه علت فروش کودک چه بوده است؟ شرایط اقتصادی این خانواده چگونه است؟ و … را من قبلا از این مادر پرسیده بودم. متاسفانه چیزی که شما دیدید یک ویدیوی یک دقیقه و بیست و چهار ثانیه ای تدوین نشده و بسیار گنگ است که اطلاعات زیادی نمی دهد.

من در صحبت با این خانم سعی کردم فضای مستند حاکم را حفظ کنم و مثل ایشان که فرزند خود را با لفظ (این) خطاب می کرد من هم با همین لفظ او را خطاب کنم.

من هم مانند شما از روز اول مشاهده این خانواده و خانواده هایی نظیر این بسیار از دیدن چنین موضوعی آزرده شدم. برای من هم به عنوان یک انسان تصمیم یک مادر به فروش فرزندش بسیار سنگین و دردآور بوده است. جمله ای که در پایان ویدیو گفتم صرفا برای شکستن آن فضای سنگین و ناراحت کننده بود که خب متاسفانه کار بسیار غلطی بود و موجبات ناراحتی شما عزیزان را فراهم آورد.

من مدت بیست سال است که به‌صورت کاملا مستقل و بدون هیچ گونه وابستگی به هیچ نهاد، سازمان، ارگان و حتی رسانه ای مشغول به پوشش اخبار مناطق جنگ زده و بحران زده هستم. همیشه سعی کرده ام به‌صورت کاملا واقعی و بدون هیچ واسطه ای مشکلات و دردهای شما مردم را نشان دهم و زبان تصویری شما باشم. در افغانستان هم چنین قصدی داشتم و در طول دو ماه و خرده ای فعالیت در این کشور به تمام نقاط آن سفر کردم و در سخت ترین شرایط در کنار این مردم نجیب و بسیار شریف و مهربان بودم.

از همه شما مردم عزیز بابت قصوری که در نمایش این کودک و البته جمله اشتباهی که در پایان ویدیو به کار رفته عذرخواهی می کنم و از صمیم قلب امیدوارم این قصور و اشتباه من آنقدر بزرگ نشود تا موضوع بسیار مهمی چون فروش کودکان در افغانستان به خاطر فقر و گرسنگی فراموش و یا به حاشیه رانده شود.

از آنجایی که تقریبا تمام کسانی که ویدیوی من را منتشر کرده بودند و آزرده خاطر بودند دغدغه انسانیت و اخلاقیات داشتند از همگی آنها خواهش می کنم با احترام به همین نکات این ویدیو را نیز بازنشر بفرمایند تا افراد بیشتری صدای عذرخواهی من را بشنوند.
یلدا معیری»

انتهای پیام/

منبع: خبرگزاری صبا | http://khabargozarisaba.com

این صفحه را با دوستان خود به اشتراک بگذارید

Share on facebook
Share on pinterest
Share on twitter
Share on whatsapp
Share on linkedin
Share on google
Share on telegram
Share on email
📅 برای اطلاع از جدیدترین رویدادهای هنر و فرهنگ، همراه گالری لیلیت باشید.
روزنامه هنر رویدادهای هنری اخبار هنری گزارش‌های هنری نوآوری‌های هنری حراج هنری تئاتر و نمایش مد و لباس

اپلیکیشن
💎 بنر مجله هنر
💎 بنر کتابهای صوتی
💎 بنر موزیکهای بیکلام
💎 بنر هنرآموز
💎 بنر نمایشگاه
💎 بنر روزنامه هنر
💎 بنر تماشاخانه
تلگرام
آثار دومین جشنواره هنرهای تجسمی گروه هنری هفت به نمایش درآمد
برگزاری نمایشگاه «روان سرگردان» آثار نقاشی خانم فاطمه اصغری قره شیران
برگزاری نمایشگاه «روح دریا» آثار نقاشی خانم زهرا استادعباس
برگزاری نمایشگاه گروهی «بوف کور» در نگاه نقاشان معاصر
برگزاری نمایشگاه «بسامد احساس» آثار عکس و شعر آقای عیسی عماد
نمایشگاه «شاولا» آثار نقاشی خانم شایسته ولی‌زاده تمدید شد
برگزاری نمایشگاه «دریا» آثار نقاشی خانم مهسا باویلی
برگزاری نمایشگاه «با هم» آثار نقاشی خانم فیروزه خدیوی
برگزاری نمایشگاه «بوف کور؛ من و صادق خان هدایت» آثار نقاشی خانم حورا خاکدامن
برگزاری نمایشگاه «سنگ نگاره» آثار خانم وفا اکبری
برگزاری نمایشگاه «صدای سکوت» آثار عکاسی آقای احسان کاظمی
برگزاری نمایشگاه «ما» آثار مجسمه‌های آقای نصرالله رادش
اینستاگرام گالری لیلیت

اَپ لیلیت

دانلود اپلیکیشن لیلیت

با نصب اپلیکیشن لیلیت، به راحتی از امکانات لیلیت بهره‌مند شوید و از تخفیف‌ها و جدیدترین اطلاعیه‌ها باخبر باشید...

دانلود مستقیم