حامد تخت‌چین از نمایشگاه «مکعبات» در گالری آ می‌گوید | شخصیت یافتن اشیا

گروه تجسمی هنرآنلاین: نمایشگاه آثار حامد تخت‌چین با عنوان «مکعبات» در گالری آ برگزار شد. تخت‌چین در گفت و گو با هنرآنلاین با بیان اینکه این کار‌ها از میان۴۰ اثر انتخاب شده گفت:‌ایده این مجموعه از حدود ده سال پیش و دوران دانشجویی شروع شد. آن زمان به مطالعه سطوح می‌پرداختم و مکعب اولین چیزی بود که برای این مطالعه استفاده می‌کردیم. رفته رفته مکعب برایم شخصیت پیدا کرد و در جا‌های مختلف مانند آتلیه، خیابان، خانه و… انواع مکعب‌ها را می‌دیدم و از نظر من هر کدام شخصیت خاص خود را داشت.

تخت چین ادامه داد: برایم جالب بود که این مکعب‌ها بدون اینکه محتوا یا معنی خاصی داشته باشند خودشان را معرفی می‌کردند. انگار هر کدام سن و سال مشخصی داشتند و زمانی که آن‌ها را در کنار هم قرار می‌دادم یک خانواده را تشکیل می‌دادند. رفته‌رفته این مطالعه برایم تبدیل به یک باور و معنا شد که همچنان درگیر آن هستم.

او با بیان اینکه هر مکعب می‌تواند شخصیت خود را داشته باشد گفت: یک جعبه دستمال کاغذی خالی که باید به سطل زباله برود در نگاه من ارزش پیدا می‌کند و تبدیل به موضوع به کارم می‌شود. این مکعب‌ها از نظر من شخصیت‌ها و صفت‌های متفاوتی دارند و تنها نقطه مشترک آن‌ها چهار وجهی بودنشان است. معمولاً آن‌ها را در فضا‌های معمولی آتلیه و با یک نورپردازی ساده نشان داده‌ام. گاهی اوقات نگاهم به مکعبی که کنار گذاشته‌ام جلب می‌شود و ناگهان احساس می‌کنم که در چه جای خوبی قرار گرفته است و آن را در همان نقطه به تصویر می‌کشم.

تخت چین درباره تکنیک کار خود گفت: حدود ۱۲ سال است که با رنگ روغن کار می‌کنم و با آن ارتباط خوبی دارم، چون می‌توانم حجم آن را کم و زیاد کنم و دیر خشک شدن رنگ باعث می‌شود بار‌ها بازبینی و اصلاح انجام دهم. من بر اساس آنچه از دوران باروک باخته‌ام این تابلو‌ها را به شکل لایه لایه کار کردم و چندین بار رنگ‌ها را برداشته و دوباره اضافه کرده‌ام تا یک تابلو به سرانجام برسد. یک وضعیت مشاهده‌گرایانه در این شیوه وجود دارد که احساس در آن خیلی دخیل است.

او با بیان اینکه در مدت برگزاری نمایشگاه به نقاشی کردن در گالری پرداخته است گفت: پس از چینش کار‌ها در گالری با توجه به فضا و نورپردازی، احساس می‌کردم با کار‌های متفاوتی مواجه شده‌ام. تصمیم گرفتم بر اساس یکی از تابلو‌های روی دیوار دوباره نقاشی کنم زیرا تابلو در یک وضعیت دیگر قرار گرفته و دیوار، فضای اطراف و نور بر آن تأثیر گذاشته بود و برایم یک وضعیت کاملاً جدید به وجود آورد. این‌ایده که از روی یک اثرم دوباره کار کنم را قبلاً نیز آزموده بودم و زمانی که از روی یک تابلو نقاشی می‌کنم که ذهنم از آن اشباع شده است، در آن عمیق‌تر می‌شوم و آن را در موقعیت خاصی می‌بینم.

منبع: هنرآنلاین | http://honaronline.ir

می‌توانید این صفحه رویداد اطلاعیه خبری را با دوستان خود به اشتراک بگذارید

Share on facebook
Share on pinterest
Share on twitter
Share on whatsapp
Share on linkedin
Share on google
Share on telegram
Share on email

📅 برای اطلاع از جدیدترین رویدادهای عرصه هنر و فرهنگ ایران و جهان، همراه روزنامه هنر در گالری لیلیت باشید

روزنامه هنر رویدادهای هنری اخبار هنری گزارشهای هنری نوآوریهای هنری حراج هنری تئاتر و نمایش مد و لباس فیلمها و سریالها بازیهای ویدیویی
💎 بنر تبلیغ
اپلیکیشن
💎 بنر تماشاخانه
💎 بنر نمایشگاه
💎 بنر روزنامه هنر
💎 بنر موزیکهای بیکلام
💎 بنر هنرآموز
💎 بنر مجله هنر
💎 بنر کتابهای صوتی
تلگرام
برگزاری نمایشگاه «خواب رنگ‌ها» آثار خانم الناز عبدالهی نژاد
برگزاری نمایشگاه «گنجه ی‌ هنر» آثار نقاشی خانم بنفشه اسداله زاده
برگزاری نمایشگاه «رقص سماع» آثار عکاسی خانم مهناز جعفری
برگزاری نمایشگاه گروهی «دفتری دیگر از ستاوند» آثار فائزه ولوجردی و نیلوفر وجدی
برگزاری نمایشگاه «دریا و زندگی» آثار عکاسی خانم کتایون فرجی
برگزاری نمایشگاه «تصاویر پنهان» آثار نقاشی آقای یحیی صنعتی
برگزاری نمایشگاه «خاکم ایران» آثار نقاشی آقای احمدرضا زنگنه
برگزاری نمایشگاه «گیلان را باید زیست» آثار عکاسی خانم هاجر اسماعیل زاده پیربازاری
برگزاری نمایشگاه «ترنم» آثار نقاشی خانم معصومه استادی
برگزاری نمایشگاه «بیکران» آثار نقاشی خانم مریم منصوری
برگزاری نمایشگاه «سیمرغ» آثار نقاشی آقای عبدالله محمودی
برگزاری نمایشگاه «جغله» آثار نقاشی آقای احسان میرزایی فراهانی
اینستاگرام گالری لیلیت

اَپ لیلیت

دانلود اپلیکیشن لیلیت

با نصب اپلیکیشن لیلیت، به راحتی از امکانات لیلیت بهره‌مند شوید و از تخفیف‌ها و جدیدترین اطلاعیه‌ها باخبر باشید...

دانلود مستقیم