راز رنگ‌های شاد در پالت یک پزشک/ «دنیای من» تصاویر را به فرم‌های هندسی تجزیه می‌کند

ضُحی علینژاد از تجزیه تصویر به فرم‌های هندسی در نقاشی ایرانی در نمایشگاه «دنیای من» گفت.

راز رنگ‌های شاد در پالت یک پزشک/ «دنیای من» تصاویر را به فرم‌های هندسی تجزیه می‌کندبه گزارش خبرنگار تجسمی خبرگزاری صبا، این روزها گالری ایده میزبان نمایشگاهی از آثار ضحی علینژاد شده است. این هنرمند که از جمعه ۲۶ آذرماه جدیدترین آثار خود را با نام «دنیای من» در این گالری به نمایش گذاشته است در گفتگو با خبرنگار صبا در مورد اینکه چرا در کنار حرفه پزشکی به دنیای هنر علاقه مند شده و نقاشی کردن به دغدغه او تبدیل شده است، گفت: از دوران کودکی به نقاشی علاقه مند بودم و با راهنمایی معلمان هنر به یادگیری طراحی و نقاشی پرداختم و این علاقه و دلبستگی به هنر نقاشی، باعث شد تا علی‌رغم تحصیل و کار در رشته پزشکی، هر زمان که فرصت داشتم به تمرین، یادگیری و مطالعه در این زمینه بپردازم.

این هنرمند درباره دلیل علاقه خود به هنر ایرانی عنوان کرد: همیشه مجذوب آثار تاریخی، فرهنگی و معماری ایران بودم و رنگ بندی‌ها، فرم‌ها و نقش‌های به کار رفته در نقاشی‌ها، کاشی‌کاری، سفال و بناهای قدیمی برایم دلپذیر و الهام بخش بوده است. البته لازم می‌دانم ذکر کنم که وقتی به آثار تاریخی و فرهنگی هر کشوری نگاه می‌کنیم، زیبایی‌های منحصر به فردی که خاص آن قوم و ملیت است را می‌یابیم و این فقط مختص کشور ما ایران نیست.

او درباره انتخاب فرم این نمایشگاه توضیح داد: علاقه من به معماری، کاشی‌کاری و آینه کاری‌های به کاررفته در بناهای تاریخی و قدیمی باعث شد که به این شیوه ترکیب بندی روی بیاورم تا بتوانم دنیای ذهنی خود را به بیننده منتقل کنم.

با تماشای نقاشی های این هنرمند و دقت در آثار او، چیزی که به چشم می‌آید انتخاب رنگ‌های شاد است. علینژاد درباره سرچشمه این نگاه تصریح کرد: استفاده از رنگ‌ها در این مجموعه نیز برگرفته از فرهنگ و هنر ایران است که سرشار از زندگی و بالندگی‌ست. علاوه بر این، معتقدم رنگ‌ها روی بوم نقاشی مانند نت‌های موسیقی بیان کننده حالات و احساسات درونی نقاش هستند.

این هنرمند در انتها خاطرنشان کرد: در نمایشگاه بعدی سعی دارم به این سبک ادامه دهم و همچنین به موضوعاتی بپردازم که بیانگر احوالات و زندگی ایرانیان از گذشته تا به امروز است.

در توضیح سبک آثار این نمایشگاه باید گفت که سبکی که علینژاد در آثار این نمایشگاه دنبال می‌کند تجزیه تصویر به فرم‌های هندسی است. ارجاعات زیادی که او به گذشته فرهنگی و هویتی خود می‌دهد همراه با انتخاب زاویه دیدی اصیل است؛ بدین معنی که مشاهده گری از نگاه هنرمندی فروتن و از دریچه زوایای شکسته ای مانند تزیینات آیینه کاری مساجد صورت می‌گیرد که در پی یافتن صورت مثالی و حقیقی نمودها است. وحدتی که خود را در کثرت بی نهایت هندسه فرم‌ها و رنگ‌ها در جهان نقاش باز می‌یابد و خلقی دوباره و تازه را رقم می زند.

علینژاد ماهیت متکثر آینه را در قالب فرم هندسی عناصر و فضا در می‌آورد و به واسطه آن ترکیب بندی خاص خود را شکل می‌دهد. با این کار نه تنها می‌توان بعدی از فضای اکسپرسیو ذهنی نقاش را در نظام کلی انتزاعی‌اش دریافت کرد بلکه به نیمه انتزاعی تطبیق یافته با ویژگی ریاضی وار هنر ایرانی نیز دست یافت.

علینژاد از المان‌هایی همچون بنای معماری مسجد و پل، ماهی، انار، حوض و آیینه‌های رنگی در آثار خود استفاده می‌کند که همگی با زیبایی شناسی ایرانی-اسلامی او مطابقت دارند و به کمک پالت رنگی درخشان، که همچون کاشی‌های هفت رنگ جذاب و خیره کننده‌اند روایت ساده خود را می‌سازد.

نمایشگاه نقاشی‌های ضحی علینژاد تا اول دی در محل گالری ایده واقع در تهران، خیابان کریمخان زند، خیابان سنایی، خیابان هجدهم، پلاک ۲۶ در معرض دید بازدیدکنندگان قرار دارد.

انتهای پیام/

منبع: خبرگزاری صبا | http://khabargozarisaba.com

این صفحه را با دوستان خود به اشتراک بگذارید

Share on facebook
Share on pinterest
Share on twitter
Share on whatsapp
Share on linkedin
Share on google
Share on telegram
Share on email
📅 برای اطلاع از جدیدترین رویدادهای هنر و فرهنگ، همراه گالری لیلیت باشید.
روزنامه هنر رویدادهای هنری اخبار هنری گزارش‌های هنری نوآوری‌های هنری حراج هنری تئاتر و نمایش مد و لباس

اپلیکیشن
💎 بنر روزنامه هنر
💎 بنر کتابهای صوتی
💎 بنر مجله هنر
💎 بنر موزیکهای بیکلام
💎 بنر تماشاخانه
💎 بنر نمایشگاه
💎 بنر هنرآموز
تلگرام
آثار دومین جشنواره هنرهای تجسمی گروه هنری هفت به نمایش درآمد
برگزاری نمایشگاه «روان سرگردان» آثار نقاشی خانم فاطمه اصغری قره شیران
برگزاری نمایشگاه «روح دریا» آثار نقاشی خانم زهرا استادعباس
برگزاری نمایشگاه گروهی «بوف کور» در نگاه نقاشان معاصر
برگزاری نمایشگاه «بسامد احساس» آثار عکس و شعر آقای عیسی عماد
نمایشگاه «شاولا» آثار نقاشی خانم شایسته ولی‌زاده تمدید شد
برگزاری نمایشگاه «دریا» آثار نقاشی خانم مهسا باویلی
برگزاری نمایشگاه «با هم» آثار نقاشی خانم فیروزه خدیوی
برگزاری نمایشگاه «بوف کور؛ من و صادق خان هدایت» آثار نقاشی خانم حورا خاکدامن
برگزاری نمایشگاه «سنگ نگاره» آثار خانم وفا اکبری
برگزاری نمایشگاه «صدای سکوت» آثار عکاسی آقای احسان کاظمی
برگزاری نمایشگاه «ما» آثار مجسمه‌های آقای نصرالله رادش
اینستاگرام گالری لیلیت

اَپ لیلیت

دانلود اپلیکیشن لیلیت

با نصب اپلیکیشن لیلیت، به راحتی از امکانات لیلیت بهره‌مند شوید و از تخفیف‌ها و جدیدترین اطلاعیه‌ها باخبر باشید...

دانلود مستقیم