روایت محبوبه نوروزی از نمایشگاه «نور که نباشد» در گالری این‌جا | رد نور در تاریکی

گروه تجسمی هنرآنلاین: نمایشگاه آثار محبوبه نوروزی با عنوان «نور که نباشد» در گالری این جا برپاست. نوروزی در گفت و گو با هنرآنلاین با بیان اینکه ۲۸ اثر با تکنیک مدادرنگی در این مجموعه به نمایش درآمده است گفت: این آثار حاصل دو سال کار است اما ‌ایده و ذهنیت این کار‌ها چندین سال پیش و زمانی که پدرم فوت کرد شکل گرفت.

نوروزی ادامه داد: شغل پدرم تولید و فروش لوستر بود و فروشگاه او در یک کاروانسرای قدیمی قجری با عنوان سرای دلگشا قرار داشت که از حدود ۵۰ سال پیش با حضور پدرم در آن محل به بورس لوستر بدل شده بود. اما مالک بنا تصمیم به خراب کردن آنجا گرفت و این کار باعث نابودی شغل کسانی شد که کارشان به نوعی رساندن نور به خانه مردم بود. تخریب آن بنای تاریخی، نابودی شغل مردم و خاموش شدن چراغ وجود پدرم از نظر من مفهوم یکسانی داشت و همه این‌ها باعث شکل‌گیری این مجموعه شد.

این هنرمند افزود: من از کودکی با قطعات لوستر مانند کریستال‌ها ارتباط نزدیکی داشتم و با آن‌ها سرگرم می‌شدم. وقتی می‌خواستم این مجموعه را کار کنم متوجه شدم این اجزاء کوچک یک کل را تشکیل می‌دادند که به واسطه آن نور به خانه مردم می‌رسید. بنابراین دانه‌های کریستال را برای کارم انتخاب کردم که برش‌های آن‌ها باعث انتشار بیشتر نور می‌شود.

او درباره دلیل استفاده از مداد رنگی در این نقاشی‌ها گفت: مداد رنگی از سوی بسیاری از هنرمندان جدی گرفته نمی‌شود در حالی که اکثر ما از کودکی نقاشی کردن را با مدادرنگی آغاز کرده و با آن انس داریم. من هم تکنیک‌های مختلف را به کار می‌بردم و زمانی که به سمت مدادرنگی رفتم ویژگی‌هایی که داشت برایم جذاب شد و کاملاً به سمت این ابزار رفتم. مدادرنگی با ریاضتی که در اجرای کار دارد و زمان زیادی که صرف آن می‌شود به کارم معنا می‌دهد، با این حال سعی کردم آن روش کلاسیک که همه با مداد رنگی کار می‌کنند را استفاده نکنم و به شکلی متفاوت کار کنم.

نوروزی با بیان اینکه نقاشی‌هایش همیشه سوژه محور است و اغلب طبیعت بیجان از روی مدل کار می‌کند، گفت: در این مجموعه چون می‌خواستم انعکاس نور کریستال‌ها را در کارم بیاورم آن‌ها را در تاریکی مطلق قرار می‌دادم و بعد با چراغ قوه نور موضعی به آن‌ها می‌تاباندم. انعکاس نور برایم مهمتر از شکل خود کریستال بود و چون در تاریکی نمی‌توانستم نقاشی کنم از آن‌ها عکس می‌گرفتم و بعد نقاشی می‌کردم. اما در کار نهایی تغییراتی ایجاد کردم و نقاشی‌ها کاملاً مطابق عکس نیست.

او درباره طراحی‌ها و تصاویری که در یک جعبه در گالری قرار گرفته است گفت: این قطعات اشاره به پیشینه‌ای است که من دارم و این مجموعه بر اساس آن شکل گرفته است. در این جعبه اتود‌های پدرم برای ساخت لوستر دیده می‌شود. آن زمان چنین شیوه‌ای رایج نبود اما پدرم همیشه در خلوت خود در حال اتود زدن بود. همچنین عکس‌هایی از سرای دلگشا، تخریب آن و مطالبی که درباره آن در روزنامه‌ها وجود داشت را در این مجموعه قرار دادم. در کنار این چیدمان نیز یک لوستر هست که خودم آن را با تمام لوازمی که در فروشگاه پدرم باقی مانده بود ساختم. در واقع این لوستر را به شکل یک اثر حجمی دیدم و متفاوت از لوستر‌هایی است که در بازار موجود است.

نمایشگاه آثار محبوبه نوروزی تا ۲۹ آذر در گالری این‌جا به نشانی خیابان کریم خان زند، خیابان میرزای شیرازی، شماره ۹۵ برپاست.

منبع: هنرآنلاین | http://honaronline.ir

این صفحه را با دوستان خود به اشتراک بگذارید

Share on facebook
Share on pinterest
Share on twitter
Share on whatsapp
Share on linkedin
Share on google
Share on telegram
Share on email
📅 برای اطلاع از جدیدترین رویدادهای هنر و فرهنگ، همراه گالری لیلیت باشید.
روزنامه هنر رویدادهای هنری اخبار هنری گزارش‌های هنری نوآوری‌های هنری حراج هنری تئاتر و نمایش مد و لباس

اپلیکیشن
💎 بنر روزنامه هنر
💎 بنر هنرآموز
💎 بنر نمایشگاه
💎 بنر مجله هنر
💎 بنر کتابهای صوتی
💎 بنر تماشاخانه
💎 بنر موزیکهای بیکلام
تلگرام
برگزاری نمایشگاه «روان سرگردان» آثار نقاشی خانم فاطمه اصغری قره شیران
برگزاری نمایشگاه «روح دریا» آثار نقاشی خانم زهرا استادعباس
برگزاری نمایشگاه گروهی «بوف کور» در نگاه نقاشان معاصر
برگزاری نمایشگاه «بسامد احساس» آثار عکس و شعر آقای عیسی عماد
نمایشگاه «شاولا» آثار نقاشی خانم شایسته ولی‌زاده تمدید شد
برگزاری نمایشگاه «دریا» آثار نقاشی خانم مهسا باویلی
برگزاری نمایشگاه «با هم» آثار نقاشی خانم فیروزه خدیوی
برگزاری نمایشگاه «بوف کور؛ من و صادق خان هدایت» آثار نقاشی خانم حورا خاکدامن
برگزاری نمایشگاه «سنگ نگاره» آثار خانم وفا اکبری
برگزاری نمایشگاه «صدای سکوت» آثار عکاسی آقای احسان کاظمی
برگزاری نمایشگاه «ما» آثار مجسمه‌های آقای نصرالله رادش
برگزاری نمایشگاه «انسان منهای طبیعت» آثار نقاشی خانم هدی فیاضی پتگر
اینستاگرام گالری لیلیت

اَپ لیلیت

دانلود اپلیکیشن لیلیت

با نصب اپلیکیشن لیلیت، به راحتی از امکانات لیلیت بهره‌مند شوید و از تخفیف‌ها و جدیدترین اطلاعیه‌ها باخبر باشید...

دانلود مستقیم