فراخوان مسابقه عکاسی ورلد پرس فتو ۲۰۲۲ منتشر شد

بنیاد ورلد پرس فتو فراخوان شرکت در شصت‌وپنجمین دوره مسابقه عکاسی ورلد پرس فتو را اعلام کرد.

فراخوان مسابقه عکاسی ورلد پرس فتو ۲۰۲۲ منتشر شدبه گزارش صبا، بنیاد ورلد پرس فتو (World Press Photo) از عکاسان خبری سراسر جهان برای شرکت در شصت‌وپنجمین دوره مسابقه عکاسی ورلد پرس فتو دعوت کرد.

مسابقه عکاسی ورلد پرس فتو به‌عنوان یکی از قدیمی‌ترین و مشهورترین مسابقات عکاسی خبری در جهان، از سال ۱۹۵۵ فرصتی برای توجه به آثار فتوژورنالیست‌های حرفه‌ای و گرامی‌داشت تلاش‌های آنها فراهم آورده است. در این جشنواره عکاسی هر سال عکس‌ها و فتواستوری‌هایی از سرتاسر جهان در حوزه‌ عکاسی خبری و نیز آثار چندرسانه‌ای در بخش‌های موضوعی مختلف انتخاب می‌شوند.

رقابت امسال به ۶ ناحیه جغرافیایی تقسیم شده است. افزون بر جایزه ۵۰۰۰ یورویی برای برندگان چهار بخش اصلی، هر یک از ۲۴ برگزیده در بخش‌های مختلف برنده ۱۰۰۰ یورو خواهند شد.

Mads Nissen از Politiken/Panos Pictures. «اولین آغوش»، مقام اول بخش تک‌عکس «اخبار عمومی» و عکس سال مسابقه عکاسی ورلد پرس فتو ۲۰۲۱

شرایط شرکت در این رقابت

شرکت در این رقابت رایگان است.

تنها عکاسان حرفه‌ای مجاز به شرکت در این جشنواره عکاسی خبری هستند. هر شرکت‌کننده بایستی سندی با تاریخ معتبر ارائه دهد که حرفه‌ای بودن او را ثابت کند. این سند می‌تواند از طرف آژانس عکس، دبیر عکس (ادیتور)، سازمان خبری یا ناشر باشد.

عکاسان می‌توانند به‌صورت تیمی در این رقابت شرکت کنند.

این رقابت به شش ناحیه جغرافیایی (آفریقا، آسیا، اروپا، آمریکای شمالی و مرکزی، آمریکای جنوبی و آسیای جنوب شرقی و اقیانوسیه) تقسیم می‌شود. هر شرکت‌کننده در ناحیه خودش داوری می‌شود. به‌عنوان مثال، عکس گرفته شده در ایران در ناحیه آسیا قرار می‌گیرد.

هر ناحیه به چهار بخش تقسیم می‌شود: «تک‌عکس»، «مجموعه‌عکس»، «پروژه‌های بلندمدت» و «آزاد». در هر یک از این بخش‌ها آثاری پذیرفته می‌شوند که رخدادهای خبر، پیامدها و مسائل یا راه‌حل‌های اجتماعی، سیاسی و محیط زیستی را به تصویر می‌کشند. این چهار بخش تمامی دسته‌بندی‌های موضوعی سال‌های گذشته‌ی این رقابت را شامل می‌شوند: «مسائل معاصر»، «محیط زیست»، «اخبار عمومی»، «طبیعت»، «پرتره»، «ورزشی» و «اخبار لحظه‌ای».

عکس‌های بخش «تک‌عکس» باید در سال ۲۰۲۱ گرفته شده باشند.

عکاسان در بخش «مجموعه‌عکس» (فتواستوری) می‌توانند با ۳ تا ۱۰ عکس شرکت کنند. تمامی عکس‌های این بخش باید در سال ۲۰۲۰ یا ۲۰۲۱ گرفته شده باشند. حداقل یک عکس در مجموعه باید مربوط به سال ۲۰۲۱ باشد.

در بخش «پروژه‌های بلندمدت» با ۲۴ تا ۳۰ عکس می‌توان شرکت کرد. هر مجموعه باید حاوی عکس‌هایی از حداقل سه سال مختلف باشد، و حداقل چهار عکس باید در سال ۲۰۲۱ گرفته شده باشد.

در بخش «آزاد» (Open Format) از تلفیق رسانه‌ها برای داستان‌گویی از جمله عکس‌های چندلتی، نوردهی چندگانه، پانوراما، کلاژ عکس، مستندهای تعاملی مثل AR، VR، آثار تحت وب و غیره، ویدئوهای مستند کوتاه حداکثر ۱۵ دقیقه‌ای و… استقبال می‌شود. محتوای اصلی در این بخش باید عکس باشد، اما می‌توان آن را با ویدئو، انیمیشن، گرافیک، تصویرسازی، صدا، متن و… تلفیق کرد. آثار این بخش باید در سال ۲۰۲۱ تولید یا منتشر شده باشند. آثار شامل متن یا صدا باید به زبان انگلیسی باشند. آثار این بخش باید به‌صورت آنلاین در دسترس باشند.

Luis Tato از واشینگتن پست. «مقابله با هجوم ملخ‌ها در شرق آفریقا»، از نامزدهای عکس سال ورلد پرس فتو ۲۰۲۱

هر عکس تنها یک بار می‌تواند شرکت کند، چه به‌عنوان تک‌عکس، مجموعه یا پروژه‌ی بلندمدت.

عکس‌ها بایستی با سایز اصلی‌شان بارگذاری شوند (جز در موردی که برش خورده باشند).

عکس‌ها باید در فضای رنگی AdobeRGB، sRGB یا grayscale Gamma 2.2 ذخیره شوند و نه CMYK.

عکس‌ها باید در قالب JPEG با فشرده‌سازی کیفیت بالا ارسال شوند.

در عکس‌ها نباید نام عکاس، سازمان یا هر اطلاعات دیگری پیدا باشد (این اطلاعات می‌توانند در متادیتا باشند).

عکس‌های گرفته‌شده در مناطق محافظت‌شده (یعنی رخدادی که گرداننده‌اش فقط به عکاسان خاصی اجازه‌ی عکاسی از آن را داده، مثلاً سخنرانی‌ها و گردهمایی‌های سیاسی) پذیرفته نمی‌شوند.

در بخش «آزاد»، ویدئوها باید در قالب mov یا mp4 و کیفیت بالا بارگذاری شوند و حداکثر ۱۵ دقیقه باشند. کارهای اینترنتی باید به‌صورت آنلاین در دسترس باشند. برای ثبت پروژه، پوستر اثر را بارگذاری کرده و لینک پروژه را در بخش توضیحات قرار دهید.

Ralph Pace. «شیر دریایی کالیفرنیایی با ماسک بازی می‌کند»، مقام اول بخش تک‌عکس «محیط زیست» مسابقه عکاسی ورلد پرس فتو ۲۰۲۱

تمامی عکس‌ها باید دارای زیرنویس (کپشن) دقیق باشند، تنها به زبان انگلیسی. بخش اول زیرنویس باید حاوی این موارد باشد: قید شود که از چه کسی عکاسی شده و چه چیزی در عکس در حال رخ دادن است. نام شهر، ناحیه و کشور محل عکاسی قید شود. تاریخ عکاسی باید عنوان شود. همچنین در زیرنویس بایستی به چیزهایی که دیده نمی‌شوند اشاره کرد (مثلا، صحنه‌ تصادف جایی که بر اساس گزارش پلیس بیش از ۱۰ نفر جان خود را از دست داده‌اند). بخش دوم زیرنویس برای بسترسازی رویداد خبری یا شرح اهمیت عکس به کار می‌رود. تمامی اطلاعات باید دارای منبع باشند. در بخش آخر، باید شرایطی که در آن عکس گرفته شده توضیح داده شود. اگر عکاس در صحنه تأثیری داشته یا به هر طریقی سوژه را هدایت کرده بایستی به این موضوع اشاره شود.

در بخش‌های غیر از بخش «آزاد» محتوای اصلی تصویر نباید با ویرایش و پردازش‌های مختلف عکس تغییر کند. برش دادن عکس در صورتی که برای حذف جزئیات غیرضروری باشد ایرادی ندارد. حذف غبار روی حسگر یا خط و خش‌های نگاتیو اسکن‌شده مجاز است.

از شرکت‌کنندگانی که به مراحل پایانی مسابقه راه یافته‌اند خواسته می‌شود که فایل عکس‌های اصلی ضبط‌شده توسط دوربین را ارسال کنند. عدم ارسال این فایل‌ها حذف شرکت‌کننده را در پی خواهد داشت.

شرکت در این رقابت تنها از طریق این نشانی امکان‌پذیر است. پس از ساختن حساب کاربری Picter می‌توانید آثار خود را ارسال کنید. اگر قبلا در این جشنواره عکاسی شرکت کرده‌اید کافی است وارد حساب کاربری‌تان شوید.

Lorenzo Tugnoli Contrasto از واشینگتن پست. «انفجار بیروت»، مقام اول بخش مجموعه‌عکس «اخبار لحظه‌ای» مسابقه عکاسی ورلد پرس فتو ۲۰۲۱

جوایز

برنده عکس سال ورلد پرس فتو: ۵۰۰۰ یورو و جایزه فیزیکی

برنده فتواستوری سال ورلد پرس فتو: ۵۰۰۰ یورو و جایزه فیزیکی

برنده پروژه بلند مدت ورلد پرس فتو: ۵۰۰۰ یورو و جایزه فیزیکی

برنده بخش آزاد ورلد پرس فتو: ۵۰۰۰ یورو و جایزه فیزیکی

برندگان این چهار جایزه از میان برگزیدگان بخش ناحیه‌ای انتخاب می‌شوند. جوایز هر یک از ۲۴ برگزیده بخش ناحیه‌ای (شامل چهار برنده اصلی) عبارتند از:

۱۰۰۰ یورو وجه نقد

شرکت در نمایشگاه جهانی یک ساله ورلد پرس فتو

انتشار در کتاب سال این رقابت با تیراژ ۳۰ هزار نسخه‌ای

انتشار آثار در وبسایت ورلد پرس فتو

دعوت به جشن اهدا جوایز

جایزه فیزیکی

Nuno Andre Ferreira Agência Lusa. «آتش‌سوزی جنگل»، مقام سوم بخش تک‌عکس «اخبار لحظه‌ای» مسابقه عکاسی ورلد پرس فتو ۲۰۲۱

مهلت ارسال آثار

۱۱ ژانویه ۲۰۲۲ (۲۱ دی ۱۴۰۰)
‌علاقه‌مندان می‌توانند برای شرکت در مسابقه عکاسی ورلد پرس فتو ۲۰۲۲ به نشانی https://contests.picter.com/2022-world-press-photo-contest مراجعه کنند.

انتهای پیام/

منبع: خبرگزاری صبا | http://khabargozarisaba.com

می‌توانید این صفحه رویداد اطلاعیه خبری را با دوستان خود به اشتراک بگذارید

Share on facebook
Share on pinterest
Share on twitter
Share on whatsapp
Share on linkedin
Share on google
Share on telegram
Share on email

📅 برای اطلاع از جدیدترین رویدادهای عرصه هنر و فرهنگ ایران و جهان، همراه روزنامه هنر در گالری لیلیت باشید

روزنامه هنر رویدادهای هنری اخبار هنری گزارشهای هنری نوآوریهای هنری حراج هنری تئاتر و نمایش مد و لباس فیلمها و سریالها بازیهای ویدیویی
💎 بنر تبلیغ
اپلیکیشن
💎 بنر روزنامه هنر
💎 بنر هنرآموز
💎 بنر کتابهای صوتی
💎 بنر تماشاخانه
💎 بنر موزیکهای بیکلام
💎 بنر نمایشگاه
💎 بنر مجله هنر
تلگرام
برگزاری نمایشگاه «خواب رنگ‌ها» آثار خانم الناز عبدالهی نژاد
برگزاری نمایشگاه «گنجه ی‌ هنر» آثار نقاشی خانم بنفشه اسداله زاده
برگزاری نمایشگاه «رقص سماع» آثار عکاسی خانم مهناز جعفری
برگزاری نمایشگاه گروهی «دفتری دیگر از ستاوند» آثار فائزه ولوجردی و نیلوفر وجدی
برگزاری نمایشگاه «دریا و زندگی» آثار عکاسی خانم کتایون فرجی
برگزاری نمایشگاه «تصاویر پنهان» آثار نقاشی آقای یحیی صنعتی
برگزاری نمایشگاه «خاکم ایران» آثار نقاشی آقای احمدرضا زنگنه
برگزاری نمایشگاه «گیلان را باید زیست» آثار عکاسی خانم هاجر اسماعیل زاده پیربازاری
برگزاری نمایشگاه «ترنم» آثار نقاشی خانم معصومه استادی
برگزاری نمایشگاه «بیکران» آثار نقاشی خانم مریم منصوری
برگزاری نمایشگاه «سیمرغ» آثار نقاشی آقای عبدالله محمودی
برگزاری نمایشگاه «جغله» آثار نقاشی آقای احسان میرزایی فراهانی
اینستاگرام گالری لیلیت

اَپ لیلیت

دانلود اپلیکیشن لیلیت

با نصب اپلیکیشن لیلیت، به راحتی از امکانات لیلیت بهره‌مند شوید و از تخفیف‌ها و جدیدترین اطلاعیه‌ها باخبر باشید...

دانلود مستقیم