«کاغذ سرخ» در مرکز نبشی به نمایش درآمد/ مرور اسناد تاریخی رابطه‌ ایران و روسیه

نمایشگاه «کاغذ سرخ» روز جمعه 20 دی ماه در مرکز نبشی گشایش یافت.

«کاغذ سرخ» در مرکز نبشی به نمایش درآمد/ مرور اسناد تاریخی رابطه‌ ایران و روسیهبه گزارش خبرگزاری صبا، «کاغذ سرخ» عنوان نمایشگاهی است که روز جمعه ۲۰ دی ماه در مرکز نبشی گشایش یافت و کار گردآوری این آثار را پیمان پورحسین بر عهده داشته است.

مرکز نبشی با گذر از چند فصل برگزاری نمایشگاه‌ها، نشست‌ها و رویدادهای گوناگون، از زمستان ۱۳۹۸ با رویکردی عمدتا آرشیومحور و تسلسل فصلی به فعالیت خود ادامه می‌دهد. هر سال چهار پروژه که هر پروژه به اقتضای چند و چون و ابعادش در دو یا سه بخش برگزار خواهد شد و آخرین بخش نمایش هر فصل موعد رونمایی از کتاب آن پروژه خواهد بود.

«کاغذ سرخ» عنوان دومین پروژه‌ آرشیوی مشترک میان استودیو کارگاه و مرکز نبشی است که همگام با رویکرد فصلی‌ شدن نمایش‌های نبشی در دو بخش برگزار می‌شود. بخش اول با عنوان «اعلان سرخ» از ۲۰ دی تا ۱۱ بهمن و بخش دوم با عنوان «کتاب سرخ» از ۱۸ بهمن تا ۲۳ اسفند ۱۳۹۸ در جریان خواهد بود.

هر دو بخش «کاغذ سرخ» با نمایش فیلم و نشست‌هایی همراه‌ است که جزئیات بیشترشان از طریق رسانه‌های اجتماعی مرکز نبشی اعلام می‌شود. به‌علاوه، کتاب «کاغذ سرخ» ماحصل پژوهش‌ها و مطالعات این نمایشگاه است که در بخش دوم این نمایش رونمایی خواهد شد.

«کاغذ سرخ» با نظر به روابط دیرینه‌ ایران و روسیه و ضرورت مطالعه‌ سیاست‌های فرهنگی شوروی که نقشی جدی در تاریخ معاصر و فرهنگ تصویری ایران داشته‌ است، به بازبینی و نمایش بی‌طرفانه‌ اسناد کاغذی و تصویری تولید شده از سمت شوروی برای نفوذ فرهنگی برنامه‌ریزی‌ شده‌ به ایرانیان و مسلمانان همسایه می‌پردازد. برخی از این اسناد علی‌رغم نمایش صدور ایدئولوژی در لباس فرهنگ و هنر، وصلتی انکارناپذیر با زندگی و خاطرات تصویری ایرانیان سده‌ حاضر ساخته‌اند.

«اعلان سرخ» اولین بخش از نمایش حاضر است که نگاهی تاریخی و تصویری به بحبوحه‌ پیش از انقلاب اکتبر و فواصل میان دو جنگ جهانی در اتحاد جماهیر شوروی می‌اندازد. برای آغاز مطالعه‌ تاریخی در این بخش، اسناد تاریخی رابطه‌ ایران و روسیه‌ پیش از انقلاب ۱۹۱۷ یعنی دوره‌ تزارها دسته‌بندی شده و به نمایش درآمده‌ است.

از آن‌سو، قسمت تصویری «اعلان سرخ» را پوسترهای طراحی‌شده برای عموم مردم، به‌ خصوص مسلمانان جنوب و شرق روسیه تشکیل داده که میان دو جنگ جهانی با مقاصد ایدئولوژیک طراحی، تولید و توزیع شده‌اند. این پوسترها به زبان کنایی و با بیانی بی‌پرده، به اشاعه‌ جهان‌بینی روسیه‌ بعد از انقلاب اکتبر برای غیرخودی‌ها اشاره دارند.

«کتاب سرخ» عنوان بخش دوم از نمایش پیشِ‌رو است که همچون بخش اول در دو قسمت تصویری و تاریخی، مدارکی کاغذی از صادرات مستقیم فرهنگ سیاسی‌شده‌ شوروی به ایران را به نمایش می‌گذارد. قسمت تاریخی این بخش، مدارک مربوط به روابط سیاسی‌ـ‌ فرهنگی ایران و شوروی در بازه‌ زمانی بعد از انقلاب روسیه تا قبل از انقلاب ایران است و قسمت تصویری‌اش به کتاب‌هایی می‌پردازد که «بنگاه نشریات پروگرس مسکو» به زبان فارسی در شوروی به طبع رسانده و به ایران صادر کرده است. این بنگاه کتاب‌هایی متنوع از رمان و علوم و نجوم تا تبلیغات کمونیستی و فرهنگی را در کنار کتاب‌های کودکان در کارنامه دارد.

بخش اول این نمایشگاه با عنوان «اعلان سرخ» روز جمعه ۲۰ دی در مرکز نبشی گشایش یافت که تا ۲۱ دی ماه در مرکز نبشی به نشانی خیابان کریم خان، خیابان استاد نجات اللهی (ویلا)، کوچه خسرو، پلاک ۵۱ دایر است و علاقه مندان می توانند از ساعت ۱۶ تا ۲۰ از این نمایشگاه دیدن کنند.

بخش دوم نیز با عنوان «کتاب سرخ» روز جمعه ۱۸ بهمن ماه ساعت ۱۶ در مرکز نبشی گشایش می یابد و تا ۱۹ بهمن ماه ادامه خواهد داشت.

انتهای پیام/

منبع: خبرگزاری صبا | http://khabargozarisaba.com

این صفحه را با دوستان خود به اشتراک بگذارید

Share on facebook
Share on pinterest
Share on twitter
Share on whatsapp
Share on linkedin
Share on google
Share on telegram
Share on email
📅 برای اطلاع از جدیدترین رویدادهای هنر و فرهنگ، همراه گالری لیلیت باشید.
روزنامه هنر رویدادهای هنری اخبار هنری گزارش‌های هنری نوآوری‌های هنری حراج هنری تئاتر و نمایش مد و لباس

اپلیکیشن
💎 بنر کتابهای صوتی
💎 بنر مجله هنر
💎 بنر هنرآموز
💎 بنر تماشاخانه
💎 بنر روزنامه هنر
💎 بنر نمایشگاه
💎 بنر موزیکهای بیکلام
تلگرام
برگزاری نمایشگاه «روان سرگردان» آثار نقاشی خانم فاطمه اصغری قره شیران
برگزاری نمایشگاه «روح دریا» آثار نقاشی خانم زهرا استادعباس
برگزاری نمایشگاه گروهی «بوف کور» در نگاه نقاشان معاصر
برگزاری نمایشگاه «بسامد احساس» آثار عکس و شعر آقای عیسی عماد
نمایشگاه «شاولا» آثار نقاشی خانم شایسته ولی‌زاده تمدید شد
برگزاری نمایشگاه «دریا» آثار نقاشی خانم مهسا باویلی
برگزاری نمایشگاه «با هم» آثار نقاشی خانم فیروزه خدیوی
برگزاری نمایشگاه «بوف کور؛ من و صادق خان هدایت» آثار نقاشی خانم حورا خاکدامن
برگزاری نمایشگاه «سنگ نگاره» آثار خانم وفا اکبری
برگزاری نمایشگاه «صدای سکوت» آثار عکاسی آقای احسان کاظمی
برگزاری نمایشگاه «ما» آثار مجسمه‌های آقای نصرالله رادش
برگزاری نمایشگاه «انسان منهای طبیعت» آثار نقاشی خانم هدی فیاضی پتگر
اینستاگرام گالری لیلیت

اَپ لیلیت

دانلود اپلیکیشن لیلیت

با نصب اپلیکیشن لیلیت، به راحتی از امکانات لیلیت بهره‌مند شوید و از تخفیف‌ها و جدیدترین اطلاعیه‌ها باخبر باشید...

دانلود مستقیم