استیکرهای بومی و ملی برای پیام رسان‎ها طراحی شدند/ اهدای جوایز پایان دی ماه

نشست خبری «جایزه سال استیکر» همزمان با روز جهانی استیکر امروز دوشنبه 23 دی ماه در فرهنگسرای اندیشه برگزار شد.

استیکرهای بومی و ملی برای پیام رسان‎ها طراحی شدند/ اهدای جوایز پایان دی ماهبه گزارش خبرگزاری صبا، نشست خبری «جایزه سال استیکر» همزمان با روز جهانی استیکر امروز دوشنبه ۲۳ دی ماه با حضور میثم عسگری مدیرعامل آیگپ و رییس جایزه، سیدمسعود شجاعی طباطبایی دبیر جایزه، بهرام عظیمی رییس هیات داوران جایزه سال استیکر و محمدمیثم میثمی رییس فرهنگسرا اندیشه در این فرهنگسرا برگزار شد.

میثم عسگری مدیرعامل آیگپ و رییس جایزه سال استیکر در آغاز این نشست با ابراز تسلیت به مردم ایران به مناسبت سوگواری برای جانباختگان حادثه سقوط هواپیمای اوکراینی، گزارشی از چگونگی ایده پردازی و برگزاری جایزه سال استیکر ارایه کرد و گفت: ایده پردازی جایزه سال استیکر از سوی پیام رسان آیگپ حدود یک سال پیش صورت گرفت و با همکاری دوستانمان در حوزه کارتون وکاریکاتور در حال برگزاری است.

وی با اشاره به اهمیت برگزاری این جایزه بیان کرد: با توجه به فراگیر شدن استفاده از فضای مجازی و تلفن همراه هوشمند در کشورمان بحث پرداختن به استیکرها نیز مطرح می شود. گاهی با استیکرهایی در فضای مجازی روبرو هستیم که به خوبی احساس ما را منتقل نمی کند و شکل شرقی یا غربی دارند که با فضای فرهنگی کشور ما غریبه است به همین دلیل از سال گذشته تصمیم گرفتیم که به کمک هنرمندان استیکرهایی را طراحی کنیم که برخاسته از فرهنگ ملی و بومی ما باشد که آقای شجاعی طباطبایی از این ایده ما بسیار استقبال کردند و با توجه به کیفیت بسیار خوب آثار ارسالی امیدواریم که در ادامه نیز جشنواره خوبی را داشته باشیم.

سیدمسعود شجاعی طباطبایی دبیر جایزه سال استیکر نیز سخنان خود را با ابراز تسلیت به مناسبت وقایع اخیر و همچنین جانباختگان حادثه سقوط هواپیمای اوکراینی به ملت ایران آغاز کرد و در ادامه درباره اهمیت پرداختن به موضوع استیکر در این جایزه بیان کرد: شبکه اجتماعی «آی گپ» برای تولید استیکرهای بومی به این موضوع ورود پیدا کرده است که این اتفاق بسیار خوبی است که البته ما دوست داشتیم که برای واژه «استیکر» هم واژه مناسب فارسی پیدا کنیم که در حال حاضر واژه شکلک و برچسب را معادل آن در نظر گرفته اند که واژه مناسبی نیست.

وی افزود: استیکرهای موجود در فضای مجازی با فرهنگ ایرانی و ملی ما بسیار نامانوس است و بنابراین نیاز به پرداختن به این موضوع احساس می شد.

دبیر جایزه سال استیکر با اشاره به ترکیب هیات داوران این مسابقه اظهار کرد: تیم انتخاب آثار و داوری متشکل از بهرام عظیمی، علی رادمند، محمد تهرانی نصر، امیر ایماغیان و بنده کار داوری آثار را در دو مرحله انجام دادیم و امروز نیز داوری نهایی با حضور بهرام عظیمی، علی رادمند و بنده انجام می شود.

شجاعی طباطبایی در ادامه مطرح کرد: بر اساس فراخوان قرار بود که شرکت کنندگان در ۵ حالت گریه، خنده، دوست داشتن، عصبانیت و لایک آثارشان را ارسال کنند که مرحله اول داوری آثار انجام شد و از میان ۱۳۱ مجموعه اثر ارسالی، ۵۰ مجموعه ۵ تایی انتخاب شد و در فرصتی که در اختیار داشتند این مجموعه ها کامل شد و در بسته های ۲۰ تایی از سوی هنرمندان ارایه شد.

دبیر جایزه سال استیکر درباره جوایز این مسابقه نیز گفت: جوایز این مسابقه به ۵۰ برگزیده راه یافته به نمایشگاه شامل مبلغ ۲ میلیون تومان بود و به سه برنده اصلی نیز به ترتیب مبالغ ۱۳ میلیون تومان، ۱۰ میلیون تومان و ۷ میلیون تومان اهدا خواهد شد که در انتخاب این آثار نیز به روز بودن و تازگی آن و همچنین مبتنی بودن بر فرهنگ ایرانی و بومی ما از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است و علاوه بر این قابل فهم بودن، نوآوری و خلاقیت و همچنین استفاده از تکنیک های مناسب نیز از دیگر نکات حائز اهمیت در این داوری هاست.

وی همچنین از اضافه شدن جایزه مردمی به این جوایز خبر داد و بیان کرد: جایزه مردمی شامل مبلغ ۵ میلیون تومان است و به اثر برگزیده از نگاه مردم اختصاص خواهد یافت.

شجاعی افزود: ما در فرهنگ ایرانی خود گنجینه بسیار غنی از داستان ها، اسطوره ها، حماسه ها و همچنین شخصیت های معاصر داریم که می توانند در طراحی این استیکرها مورد استفاده قرار بگیرد.

وی در ادامه پرداختن به این موضوع را حرکت تازه ای در راستای خلق استیکر برای فضای مجازی از سوی پیام رسان آیگپ عنوان کرد و گفت: امیدوار هستیم که این حرکت تازه همچنان استمرار داشته باشد.

بهرام عظیمی رییس هیات داوران جایزه سال استیکر نیز در سخنان خود با ابراز تسلیت به مردم ایران برای حادثه سقوط هواپیمای اوکراینی اظهار کرد: سال گذشته که درباره ایده برگزاری این جایزه صحبت هایی انجام شد، هیچ امیدی نداشتم که جشنواره خوبی برگزار شود به این دلیل که موضوع آن بسیار دشوار است و مثل دیگر جشنواره های کارتون وکاریکاتور نیست به این دلیل که باید ۲۰ حالت مختلف طراحی شود و این کار را برای هنرمند سخت می کند و به همین دلیل اگر من هم در تیم داوری نبودم، شاید فکر شرکت در این مسابقه به سرم نمی زد چرا که این توانایی را در خود نمی دیدم اما با وجود همه بدبینی هایی که نسبت به موفقیت این مسابقه داشتم، وقتی آثار ارسالی را برای داوری مشاهده کردم واقعا شگفت زده شدم و به نظرم آثار نمایشگاه از کیفیت بسیار بالایی برخوردار بود و نمایشگاه بسیار خوب و کاملا حرفه ای است که کار انتخاب آثار برتر را هم برای تیم داوری دشوارتر می کند.

این کاریکاتوریست با اشاره به اهمیت موضوع جایزه سال استیکر بیان کرد: این مسابقه به نظرم جذاب تر از جشنواره های کاریکاتور است به این دلیل که همه مردم با این تصاویر و استیکرها در فضای مجازی و تلفن های همراه هوشمند سروکار دارند و بنابراین به راحتی با آن‌ها می توانند ارتباط برقرار کنند و فکر می کنم نمایشگاه آثار این مسابقه نیز با استقبال مردم روبرو خواهد شد به این دلیل که برای ساخت این استیکرها از ویژگی های بومی و فرهنگی کشور خودمان مثل ننه سرما، حاجی فیروز، توپ های پلاستیکی فوتبال بچه ها و … استفاده کرده اند که به نظرم برخی از آنها واقعا شاهکار است.

وی همچنین تصریح کرد: برخی از طراحی ها امکان اجرایی نداشت و برخی آثار در سایز بزرگ بسیار خوب بودند ولی برای تبدیل شدن به استیکرهای کوچک قابلیت خود را از دست می دادند و بنابراین این ویژگی هم از جمله نکاتی بود که باید به آن توجه می کردیم.

رییس هیات داوران جایزه سال استیکر در ادامه گفت: بسیاری از شرکت کنندگان این جشنواره از میان کارتونیست ها وکاریکاتوریست ها نبودند و اتفاقا کارهای بسیار خوب و شاخص را کسانی طراحی کرده بودند که ما آنها را نمی شناختیم.

عظیمی همچنین این آثار را دارای ارزش معنوی دانست و با اشاره به لزوم استفاده از کالای داخلی بیان کرد: این مسابقه و آثاری که ارایه می شود تنها جایی است که مردم با علاقه و افتخار دوست دارند از نمونه های ایرانی استفاده کنند.

میثم عسگری مدیرعامل آیگپ هم در ادامه یادآور شد: امروز بعد از جلسه داوری، مردم می توانند برای بخش جایزه مردمی آثار منتخب خود را در پیام رسان آیگپ انتخاب کنند که این جایزه در مراسم اختتامیه به برگزیده نهایی اهدا می شود.

وی همچنین از رونمایی فیچر استیکر متحرک آیگپ در روز اختتامیه این مسابقه در روز ۳۰ دی ماه در فرهنگسرای اندیشه خبر داد و گفت: برای نخستین بار از استیکر متحرک آیگپ که تاکنون در هیچ پیام رسان داخلی دیگری سابقه نداشته است، در روز اختتامیه رونمایی خواهیم کرد.

مدیرعامل آیگپ در بخش دیگری از سخنانش اعلام کرد که استیکرهای تولید شده را با نگاهی فرهنگی در اختیار دیگر پیام رسان های داخلی نیز قرار خواهد گرفت.

محمدمیثم میثمی رییس فرهنگسرای اندیشه نیز سخنانش را با ابراز تسلیت به وقایع اخیر در کشور آغاز کرد و گفت: فرهنگسرای اندیشه به نمایندگی از سازمان فرهنگی و هنری شهرداری تهران به منظور حمایت از فرهنگسازی در زمینه موضوعی که نبود آن احساس می شد، در کنار یک پیام رسان داخلی قرار گرفت که لزوم پرداختن به این موضوع را می توان در جهت گیری پیام رسان های خارجی در مسایل اخیر کشور و فیلتر شدن آنها دید و ما هم بر خود لازم دیدیم که از ظرفیت و استعداد جوانان کشورمان حمایت کنیم.

بخش بعدی این مراسم به پرسش و پاسخ اختصاص یافت که میثم عسگری در پاسخ به سوالی درباره تعداد یوزرهای پیام رسان آیگپ بیان کرد: ما ۵ میلیون یوزر ثبت نام شده داریم و حدود یک میلیون و هشتصد هزار یوزر نیز در ماه فعالیت دارند.

بهرام عظیمی نیز در پاسخ به سوال دیگری درباره احتمال سواستفاده از استیکرهای طراحی شده بیان کرد: ما سراغ موضوعات مذهبی نرفتیم و به ایموجی ها هم که در همه دنیا استانداردهایی دارد نپرداخته ایم و بنابراین نباید به این موضوع از این زاویه نگاه کرد که ممکن است مورد سواستفاده قرار بگیرد.

میثم عسگری هم در پاسخ به سوال دیگری توضیح داد: ایموجی ها استانداردی را دارند و دارای پروتکل بین المللی هستند که ما هم سراغ آنها نرفته ایم ولی در بحث استیکر دست ما کاملا باز است و می توانیم بر اساس فرهنگ بومی و ملی خودمان استیکر طراحی کنیم.

وی همچنین پرداختن به این موضوع را در راستای فرهنگسازی در فضای مجازی کشور دانست و گفت: قصد ما ترویج کارکترهای کاملا ایرانی در قالب استیکر است و این را وظیفه خود دانستیم.

عظیمی درباره نوع داوری آثار نیز توضیح داد: برخی از معیارها لازم است که در داوری آثار لحاظ شود که جزو اصول مسابقه است و برخی هم سلیقه ای است که سلیقه ها در داوری نهایی بیشتر اتفاق می افتد اما به نظر من تصویرگران آثار بسیار جذاب تری را در این مسابقه ارایه کرده بودند.

شجاعی طباطبایی هم در ادامه بیان کرد: فراخوان ما محدود به کارتونیست ها وکاریکاتوریست ها نبود و از انیماتورها، طراحان، نقاشان و تصویرسازان هم دعوت شده بود و به نظر من هنرمندان انیماتور که با موضوع حرکت در آثار بیشتر سروکار دارند، آثار بهتری را به این مسابقه ارسال کرده بودند و موفق تر بودند.

میثم عسگری مدیرعامل آیگپ و رییس جایزه سال استیکر در پایان این نشست از ارایه کارت هدیه دیجیتالی از سوی پیام رسان آیگپ با همکاری بانک پارسیان خبر داد و گفت: ارایه این کارت هدیه دیجیتالی در راستای توجه به اهداف محیط زیستی و حذف کاغذ صورت می گیرد که این کارت هدیه با استیکر همراه است و تا زمانی که باز نشده است قابلیت ارسال برای دیگران را دارد و امیدوار هستیم که بتوانیم این کارت هدیه دیجیتالی را تا پایان سال و به مناسبت نوروز عرضه کنیم.

نمایشگاه آثار راه یافته به جایزه سال استیکر روز شنبه ۲۸ دی ماه در فرهنگسرای اندیشه و مراسم اختتامیه آن نیز ساعت ۱۵ روز ۳۰ دی ماه در همین فرهنگسرا برگزار خواهد شد.

انتهای پیام/

منبع: خبرگزاری صبا | http://khabargozarisaba.com

می‌توانید این صفحه رویداد اطلاعیه خبری را با دوستان خود به اشتراک بگذارید

Share on facebook
Share on pinterest
Share on twitter
Share on whatsapp
Share on linkedin
Share on google
Share on telegram
Share on email

📅 برای اطلاع از جدیدترین رویدادهای عرصه هنر و فرهنگ ایران و جهان، همراه روزنامه هنر در گالری لیلیت باشید

روزنامه هنر رویدادهای هنری اخبار هنری گزارشهای هنری نوآوریهای هنری حراج هنری تئاتر و نمایش مد و لباس فیلمها و سریالها بازیهای ویدیویی
💎 بنر تبلیغ
اپلیکیشن
💎 بنر هنرآموز
💎 بنر مجله هنر
💎 بنر کتابهای صوتی
💎 بنر موزیکهای بیکلام
💎 بنر تماشاخانه
💎 بنر نمایشگاه
💎 بنر روزنامه هنر
تلگرام
برگزاری نمایشگاه «خواب رنگ‌ها» آثار خانم الناز عبدالهی نژاد
برگزاری نمایشگاه «گنجه ی‌ هنر» آثار نقاشی خانم بنفشه اسداله زاده
برگزاری نمایشگاه «رقص سماع» آثار عکاسی خانم مهناز جعفری
برگزاری نمایشگاه گروهی «دفتری دیگر از ستاوند» آثار فائزه ولوجردی و نیلوفر وجدی
برگزاری نمایشگاه «دریا و زندگی» آثار عکاسی خانم کتایون فرجی
برگزاری نمایشگاه «تصاویر پنهان» آثار نقاشی آقای یحیی صنعتی
برگزاری نمایشگاه «خاکم ایران» آثار نقاشی آقای احمدرضا زنگنه
برگزاری نمایشگاه «گیلان را باید زیست» آثار عکاسی خانم هاجر اسماعیل زاده پیربازاری
برگزاری نمایشگاه «ترنم» آثار نقاشی خانم معصومه استادی
برگزاری نمایشگاه «بیکران» آثار نقاشی خانم مریم منصوری
برگزاری نمایشگاه «سیمرغ» آثار نقاشی آقای عبدالله محمودی
برگزاری نمایشگاه «جغله» آثار نقاشی آقای احسان میرزایی فراهانی
اینستاگرام گالری لیلیت

اَپ لیلیت

دانلود اپلیکیشن لیلیت

با نصب اپلیکیشن لیلیت، به راحتی از امکانات لیلیت بهره‌مند شوید و از تخفیف‌ها و جدیدترین اطلاعیه‌ها باخبر باشید...

دانلود مستقیم