نمایش آثار مدرنیست‌های ایرانی در ابوظبی

گروه تجسمی هنرآنلاین: نمایشگاهی با عنوان «مدرنیسم‌ها، برترین‌های ایرانی، ترکی و هندی از مجموعه ابی وید‌گری NYU» در گالری هنر NYUAD به نمایش درمی‌آید. این نمایشگاه که توسط گالری هنر خاکستری در نیویورک و سرپرستی لین گامپرت تدارک دیده شده است ۱۵ نوامبر ۲۰۲۱ تا ۵ فوریه ۲۰۲۲ برپاست. گالری هنری NYU ابوظبی پس از تعطیلی‌های کرونایی اولین نمایشگاه فیزیکی خود را با این مجموعه برگزار می‌کند.

ابی وید‌گری یک مجموعه‌دار اهل آمریکای شمالی بود که در دهه ۱۹۶۰ و اوایل دهه ۱۹۷۰ سفر‌های متعددی به خارج از کشور داشت تا هنر مدرن را از سراسر آسیا کشف و جمع‌آوری کند. او هشت سفر به ایران و چهار سفر به هند و ترکیه داشت که در آنجا آثار چاپی، طراحی، نقاشی و مجسمه‌سازی را جمع‌آوری کرد که هسته مجموعه ابی وید‌گری هنر مدرن آسیا و خاورمیانه را تشکیل داد. مجموعه‌ای که او گردآوری کرد شامل برخی از مهم‌ترین هنرمندان مدرن آن دوره و آن مناطق است و اهمیت آن در سال‌های بعد با افزایش دانش پیرامون این هنرمندان مشخص شد.

این نمایشگاه شامل آثار هنرمندان مشهور و همچنین نامه‌های شخصی گردآورنده، مجلات، صورت‌حساب‌ها، کاتالوگ‌ها، دعوت‌نامه‌ها، و عکس‌هایی از مقالات ابی وید‌گری در آرشیو نیویورک است. آرشیو‌ها نشان می‌دهند که چگونه هر کدام از این هنرمندان ضمن بهره‌گیری از میراث و فرهنگ کشور خود، درگیر گفتمان‌های جهانی پیرامون موضوعات کلیدی مدرنیته هستند.

در کتاب منتشر شده به مناسبت نمایشگاه مقالاتی موجود است که به بیننده این امکان را می‌دهد تا بفهمد چگونه هنرمندان کشور‌های مختلف سنت‌های محلی را با روند‌های جهانی و تغییر سریع جهان مدرن در دهه ۱۹۶۰ در هم آمیختند.

مایا آلیسون، سرپرست ارشد در NYU ابوظبی و مدیر اجرایی گالری هنری NYUAD، گفت: «هدف خانم ابی وید‌گری ترویج تبادل بین‌المللی هنری در یک محیط آکادمیک بود. مجموعه ابی ویدگری دانشگاه نیویورک نمونه‌ای عالی است که نشان می‌دهد چگونه جمع‌آوری آثار امروز، به بخشی از تاریخ هنری آینده تبدیل می‌شود و می‌تواند گفت‌وگوی فرهنگی واقعی را از طریق داستان‌هایی که هر یک از این آثار هنری برای ما به ارمغان می‌آورند، ممکن سازد. »

این مجموعه سال ۲۰۱۹ در شهر نیویورک به نمایش درآمد و قبل از اینکه راهی امارات شود، به موزه هنر بلوک در دانشگاه نورث وسترن در ایالات متحده سفر کرد.

گالری هنر گری دارای بزرگترین مجموعه هنر مدرن ایران در خارج از ایران است. همچنین بزرگترین مجموعه سازمانی شناخته شده هنر مدرن ترکیه در خارج از ترکیه؛ و حدود ۸۰ اثر از هنر مدرن هند. کامران دیبا، منیر فرمانفرماییان، فرامرز پیلارام، پرویز تناولی، سیا ارمجانی و… از جمله هنرمندان ایرانی هستند که آثار آن‌ها در این مجموعه به نمایش درمی‌آید.

منبع: هنرآنلاین | http://honaronline.ir

می‌توانید این صفحه رویداد اطلاعیه خبری را با دوستان خود به اشتراک بگذارید

Share on facebook
Share on pinterest
Share on twitter
Share on whatsapp
Share on linkedin
Share on google
Share on telegram
Share on email

📅 برای اطلاع از جدیدترین رویدادهای عرصه هنر و فرهنگ ایران و جهان، همراه روزنامه هنر در گالری لیلیت باشید

روزنامه هنر رویدادهای هنری اخبار هنری گزارشهای هنری نوآوریهای هنری حراج هنری تئاتر و نمایش مد و لباس فیلمها و سریالها بازیهای ویدیویی
💎 بنر تبلیغ
اپلیکیشن
💎 بنر نمایشگاه
💎 بنر روزنامه هنر
💎 بنر هنرآموز
💎 بنر تماشاخانه
💎 بنر کتابهای صوتی
💎 بنر موزیکهای بیکلام
💎 بنر مجله هنر
تلگرام
برگزاری نمایشگاه «خواب رنگ‌ها» آثار خانم الناز عبدالهی نژاد
برگزاری نمایشگاه «گنجه ی‌ هنر» آثار نقاشی خانم بنفشه اسداله زاده
برگزاری نمایشگاه «رقص سماع» آثار عکاسی خانم مهناز جعفری
برگزاری نمایشگاه گروهی «دفتری دیگر از ستاوند» آثار فائزه ولوجردی و نیلوفر وجدی
برگزاری نمایشگاه «دریا و زندگی» آثار عکاسی خانم کتایون فرجی
برگزاری نمایشگاه «تصاویر پنهان» آثار نقاشی آقای یحیی صنعتی
برگزاری نمایشگاه «خاکم ایران» آثار نقاشی آقای احمدرضا زنگنه
برگزاری نمایشگاه «گیلان را باید زیست» آثار عکاسی خانم هاجر اسماعیل زاده پیربازاری
برگزاری نمایشگاه «ترنم» آثار نقاشی خانم معصومه استادی
برگزاری نمایشگاه «بیکران» آثار نقاشی خانم مریم منصوری
برگزاری نمایشگاه «سیمرغ» آثار نقاشی آقای عبدالله محمودی
برگزاری نمایشگاه «جغله» آثار نقاشی آقای احسان میرزایی فراهانی
اینستاگرام گالری لیلیت

اَپ لیلیت

دانلود اپلیکیشن لیلیت

با نصب اپلیکیشن لیلیت، به راحتی از امکانات لیلیت بهره‌مند شوید و از تخفیف‌ها و جدیدترین اطلاعیه‌ها باخبر باشید...

دانلود مستقیم