روایت مهدی قنبری از نمایشگاه «دراک» در گالری اِو | نگاه نقاش ایرانی در مناظر شهری

گروه تجسمی هنرآنلاین: نمایشگاه آثار مهدی قنبری با عنوان «دراک» در گالری اِو برپاست. قنبری در گفت و گو با هنرآنلاین با بیان اینکه در این مجموعه سه تابلو با تکنیک رنگ روغن و ۱۱ تابلو با تکنیک ترکیب موادی مانند اکریلیک، مرکب، راپید، مداد رنگی، پاستل و… به نمایش درآمده است گفت: من به استفاده از مترالگ خاصی مقید نبودم اما در استفاده از مواد مختلف این مسأله را در نظر دارم که کدام رنگ را بر روی کدام ماده بگذارم تا ترک نخورد و آسیبی به کار نزند.

قنبری ادامه داد: این مجموعه در ادامه مجموعه قبلی من با عنوان «گرگ و میش» است که در گالری «هان» شیراز نمایش داده بودم و در آن کار‌ها نیز به نماد‌های شهری پرداخته بودم. البته در آن کار‌ها بیشتر به خانه‌های قدیمی و خانه‌های روستایی توجه داشتم اما کم کم به این سمت رفتم که به محیط اطراف خودم بپردازم و سوژه را در همین محیط شهری پیدا کنم.

قنبری افزود: من گاهی در طبیعت نقاشی می‌کنم اما این مجموعه صرفاً در طبیعت شکل نگرفته است. بعضی از آن‌ها ترکیب حضور در طبیعت و استفاده از عکس هستند و بعضی هم از ترکیب چند عکس شکل گرفته‌اند. نمایش شهر از فاصله دور و یا از ارتفاع بالا چیزی است که از نقاشی ایرانی گرفته‌ام. در مینیاتور هنرمند مانند یک دوربین پرنده از زمین فاصله گرفته و هرچه می‌بیند را ثبت می‌کند. من هم از این نگاه نقاش ایرانی استفاده کردم و با نگاهی بالاتر از سطح زمین به سوژه نگاه کردم.

او درباره عدم حضور انسان در این تصاویر گفت: شاید به نظر برسد که انسان در آن‌ها جایگاهی ندارد اما فکر می‌کنم هر سازه و نماد شهری به معنای حضور انسان است. همان طور که انسان و بروز تفکرات او در نما‌هایی که در فضای شهری درست می‌کند تأثیر دارد و این دو جدا از هم نیستند. من قبلاً نقاشی فیگوراتیو انجام داده‌ام اما در این مجموعه مستقیماً به فیگور نپرداختم و در ذهنم یک موضوع کلی‌تر که تعداد افراد بیشتری را در بر می‌گیرد اولویت بالاتری داشت.

قنبری با اشاره به حالت غبارگرفته آثارش گفت: بخشی از این مسأله آگاهانه بوده و بخشی از آن ناخودآگاه پیش آمد. اصولاً اتمسفر و فضایی که حول محور مناظر ایجاد می‌شود برایم جالب است. حالت مه گرفته فضا بروز حالات و روحیه‌ای است که ما با آن درگیر هستیم و با وجود اینکه از ابتدا نمی‌خواستم از رنگ‌های خاموش استفاده کنم اما این اتفاق رخ داد و منِ نقاش تحت تأثیر آنچه در اطرافم رخ می‌دهد چنین رنگ‌هایی را به کار بردم.

او درباره نمایش آثار خود در تهران گفت: در مدت شیوع کرونا بعضی از گالری‌های تهران تا حدودی فعال بودند اما در شیراز تمام گالری‌ها تعطیل شدند. در این مدت به یک نمایشگاه گروهی در گالری اِو دعوت شدم و این مسأله باعث ایجاد ارتباط با گالری شد و تصمیم گرفتیم یک نمایشگاه انفرادی در این گالری برگزار کنم. پروسه برگزاری نمایشگاه بسیار وسیع است و همه گالری‌ها نقاط قوت و ضعف دارند. به نظر من هم نمایشگاهی که در شیراز داشتم و نمایشگاهی که در تهران دارم خوب بوده‌اند.

نمایشگاه آثار مهدی قنبری تا ۲۶ آذر در گالری اِو به نشانی خیابان کریم خان، خیابان خردمند شمالی، کوچه اعرابی ۳، پلاک ۵ برپاست.

منبع: هنرآنلاین | http://honaronline.ir

این صفحه را با دوستان خود به اشتراک بگذارید

Share on facebook
Share on pinterest
Share on twitter
Share on whatsapp
Share on linkedin
Share on google
Share on telegram
Share on email
📅 برای اطلاع از جدیدترین رویدادهای هنر و فرهنگ، همراه گالری لیلیت باشید.
روزنامه هنر رویدادهای هنری اخبار هنری گزارش‌های هنری نوآوری‌های هنری حراج هنری تئاتر و نمایش مد و لباس

اپلیکیشن
💎 بنر روزنامه هنر
💎 بنر هنرآموز
💎 بنر تماشاخانه
💎 بنر مجله هنر
💎 بنر نمایشگاه
💎 بنر کتابهای صوتی
💎 بنر موزیکهای بیکلام
تلگرام
آثار دومین جشنواره هنرهای تجسمی گروه هنری هفت به نمایش درآمد
برگزاری نمایشگاه «روان سرگردان» آثار نقاشی خانم فاطمه اصغری قره شیران
برگزاری نمایشگاه «روح دریا» آثار نقاشی خانم زهرا استادعباس
برگزاری نمایشگاه گروهی «بوف کور» در نگاه نقاشان معاصر
برگزاری نمایشگاه «بسامد احساس» آثار عکس و شعر آقای عیسی عماد
نمایشگاه «شاولا» آثار نقاشی خانم شایسته ولی‌زاده تمدید شد
برگزاری نمایشگاه «دریا» آثار نقاشی خانم مهسا باویلی
برگزاری نمایشگاه «با هم» آثار نقاشی خانم فیروزه خدیوی
برگزاری نمایشگاه «بوف کور؛ من و صادق خان هدایت» آثار نقاشی خانم حورا خاکدامن
برگزاری نمایشگاه «سنگ نگاره» آثار خانم وفا اکبری
برگزاری نمایشگاه «صدای سکوت» آثار عکاسی آقای احسان کاظمی
برگزاری نمایشگاه «ما» آثار مجسمه‌های آقای نصرالله رادش
اینستاگرام گالری لیلیت

اَپ لیلیت

دانلود اپلیکیشن لیلیت

با نصب اپلیکیشن لیلیت، به راحتی از امکانات لیلیت بهره‌مند شوید و از تخفیف‌ها و جدیدترین اطلاعیه‌ها باخبر باشید...

دانلود مستقیم