روایت کارگردان «راز عروسک» از طوطی‌نامه ضیاءالدین نخشبی

گروه تئاتر هنرآنلاین: ثریا امینیان کارگردان نمایش «راز عروسک» از آثار پذیرفته‌شده در بخش اجراهای صحنه‌ای بیستمین جشنواره نمایش‌های آیینی و سنتی درباره جزئیات این نمایش گفت: نمایشنامه «راز عروسک» نوشته استاد داود فتحعلی‌بیگی است که بر اساس قصه‌ای از کتاب «طوطی‌نامه» به رشته تحریر درآمده است؛ «طوطی‌نامه» به قلم ضیاءالدین نخشبی نویسنده قرن هشتم دارای ۵۲ داستان بوده که منشاء هندی دارد و از ادبیات سانسکریت گرفته شده است.

او افزود: قصه نمایش «راز عروسک» بسیار ساده و در عین حال سهل و ممتنع است. این قصه توسط خراط، خیاط، زرگر و قلندر عروسک‌چوبی ساخته و جان‌بخشی می‌شود و در قالب یک دختر بسیار زیبا، تمثیلی از هوای نفس یا همان نفس اماره آدم‌های نمایش می‌شود؛ آرزوهای معنوی آنها تحت شعاع خواسته‌های مادی و زمینی قرار می‌گیرد و این دو مقوله به شکلی نمایشی و دراماتیک با هم به قیاس در می‌آیند.

امینیان تصریح کرد: نمایش در اصل یک آزمون شخصیت‌شناسی را در چهارچوب موضوع و ساختار قصه‌ای متفاوت به نمایش می‌گذارد.

کارگردان نمایش «راز عروسک» در ادامه درباره گروه و عوامل نمایش توضیح داد و گفت: گروه تئاتر «آرام» شهرکرد، فعالیت هنری خود را از سال ۱۳۷۴ آغاز کرده و در اجرای نمایشنامه راز عروسک، نوید جعفرزاده در نقش قلندر، رضا حسین‌زاده در نقش پیر، داروغه و میر، مینا حیدری در نقش راوی و رهگذر، زهرا امیرخانی در نقش عروسک، آرمان براتی در نقش زرگر و وزیر، زهره نجفی در نقش خیاط، پدرام محمودی در نقش حاکم و پریا امینی در نقش خراط به ایفای نقش می‌پردازند.

او درباره شیوه اجرای این نمایش اذعان داشت: نخستین دوره‌ای است که در این رویداد هنری شرکت می‌کنم. در روند تولید نیز شیوه میدانی را برای اجرا انتخاب کردم و به این ترتیب به ارتباط نزدیک‌تر با تماشاگر دست پیدا کردم. هدفم در اجرا این بود که از احساسی کردن تماشاگر پرهیز کنم چرا که از تغییر میدان بازی گرفته تا تغییر لباس و چهره بازیگران هر آنچه اتفاق می‌افتد در مقابل چشم تماشاگران است.

امینیان بیان کرد: نمایش نامه «راز عروسک» به صورت روایت است و داستان از زبان راوی نقل می‌شود که در اجرا نیز به این مسئله وفادار مانده‌ام.

این کارگردان درباره نقش و اهمیت جشنواره نمایش‌های آیینی و سنتی گفت: جشنواره تنها یک رویداد نمایشی نبوده بلکه یک رویداد تاریخی و فرهنگی است و هنرمندان را به تکاپو می‌اندازد تا ادبیات، فرهنگ و آیین‌های کهن را ورق بزنند و این  سنت‌ها را به روز و در قالبی ارائه دهند که موردپسند مخاطب امروز باشد.

او گفت: حفظ ارزش‌های آیینی و سنتی از وظایف خطیر دست‌اندرکاران حوزه فرهنگ و هنر است و چه فضایی بهتر از صحنه تئاتر برای آشنایی نسل جدید با آیین و هنر و فرهنگ یک کشور می‌تواند باشد حال آنکه یادآوری ارزش‌ها و اندوخته‌های اخلاقی گذشتگان که در حال فراموش شدن است به نسل نو اتفاقی است که در جشنواره آیینی و سنتی رخ می دهد.

امینیان در خاتمه ابراز امیدواری کرد: جشنواره نمایش‌های آیینی و سنتی به جای دو سالانه، هر سال برگزار شود، شکل رقابتی پیدا کند و بستری فراهم سازد که آیین‌ها به شیوه مدرن ارائه تا از طرف نسل جدید پذیرفته شوند.

بیستمین جشنواره نمایش‌های آئینی و سنتی از 14 آذرماه سال جاری به دبیری داود فتحعلی بیگی در حال برگزاری است.

منبع: هنرآنلاین | http://honaronline.ir

می‌توانید این صفحه رویداد اطلاعیه خبری را با دوستان خود به اشتراک بگذارید

Share on facebook
Share on pinterest
Share on twitter
Share on whatsapp
Share on linkedin
Share on google
Share on telegram
Share on email

📅 برای اطلاع از جدیدترین رویدادهای عرصه هنر و فرهنگ ایران و جهان، همراه روزنامه هنر در گالری لیلیت باشید

روزنامه هنر رویدادهای هنری اخبار هنری گزارشهای هنری نوآوریهای هنری حراج هنری تئاتر و نمایش مد و لباس فیلمها و سریالها بازیهای ویدیویی
💎 بنر تبلیغ
اپلیکیشن
💎 بنر روزنامه هنر
💎 بنر نمایشگاه
💎 بنر کتابهای صوتی
💎 بنر موزیکهای بیکلام
💎 بنر هنرآموز
💎 بنر مجله هنر
💎 بنر تماشاخانه
تلگرام
برگزاری نمایشگاه «خواب رنگ‌ها» آثار خانم الناز عبدالهی نژاد
برگزاری نمایشگاه «گنجه ی‌ هنر» آثار نقاشی خانم بنفشه اسداله زاده
برگزاری نمایشگاه «رقص سماع» آثار عکاسی خانم مهناز جعفری
برگزاری نمایشگاه گروهی «دفتری دیگر از ستاوند» آثار فائزه ولوجردی و نیلوفر وجدی
برگزاری نمایشگاه «دریا و زندگی» آثار عکاسی خانم کتایون فرجی
برگزاری نمایشگاه «تصاویر پنهان» آثار نقاشی آقای یحیی صنعتی
برگزاری نمایشگاه «خاکم ایران» آثار نقاشی آقای احمدرضا زنگنه
برگزاری نمایشگاه «گیلان را باید زیست» آثار عکاسی خانم هاجر اسماعیل زاده پیربازاری
برگزاری نمایشگاه «ترنم» آثار نقاشی خانم معصومه استادی
برگزاری نمایشگاه «بیکران» آثار نقاشی خانم مریم منصوری
برگزاری نمایشگاه «سیمرغ» آثار نقاشی آقای عبدالله محمودی
برگزاری نمایشگاه «جغله» آثار نقاشی آقای احسان میرزایی فراهانی
اینستاگرام گالری لیلیت

اَپ لیلیت

دانلود اپلیکیشن لیلیت

با نصب اپلیکیشن لیلیت، به راحتی از امکانات لیلیت بهره‌مند شوید و از تخفیف‌ها و جدیدترین اطلاعیه‌ها باخبر باشید...

دانلود مستقیم