بازدید جمعی از اهالی هنر از نمایشگاه آثار مهدی سحابی در موزه هنرهای معاصر

عصر روز دوشنبه 15 آذرماه 1400 جمعی از اهالی فرهنگ و هنر از نمایشگاه مروری بر آثار مهدی سحابی بازدید کردند.

بازدید جمعی از اهالی هنر از نمایشگاه آثار مهدی سحابی در موزه هنرهای معاصربه گزارش صبا، روز گدشته برابر با دوشنبه ۱۵ آذرماه ۱۴۰۰ جمعی از اهالی فرهنگ و هنر در موزه هنرهای معاصر از نمایشگاه مروری بر آثار مهدی سحابی بازدید کردند.

در ابتدای این مراسم احسان آقایی رییس موزه هنرهای معاصر و مژده طباطبایی کیوریتور نمایشگاه به حاضران در این تور نمایشگاهی خیر مقدم گفتند و پس از آن طباطبایی در سخنانی کوتاه درباره روند شکل گیری این نمایشگاه به حاضران توضیحاتی ارایه داد و گفت: بی شک مهدی سحابی یکی از سرمایه های ملی ما به شمار می رود که درعرصه های مختلف ترجمه، نقاشی و مجسمه سازی آثار ماندگاری را برای فرهنگ و هنر ایران از خود به یادگار گذاشته است.

او افزود: برپایی نمایشگاه «پس از ۱۰ سال» در گالری مژده که با حمایت خانواده مهدی سحابی برگزار شد فرصت و امکانی را فراهم کرد تا نمایشگاه مروری بر آثار مهدی سحابی را در موزه هنرهای معاصر برگزار و همزمان با نمایشگاه دو عنوان کتاب «تکاپوی واژه» و «مروری بر زندگی و آثار مهدی سحابی» منتشر کنیم.

مژده طباطبایی با اشاره به اینکه سحابی هنرمند پرکاری بود، مطرح کرد: در این نمایشگاه ۱۲۶ اثر از این هنرمند در معرض دید مخاطبان قرار گرفته که از ۱۴ دوره کاری این هنرمند انتخاب شده اند و برای نخستین بار مجموعه ای از عکس های مهدی سحابی در این نمایشگاه به نمایش درآمده است. نمایشگاه با ترجمه ها و آثار ادبی مهدی سحابی که مهم ترین ترجمه او «در جست وجوی زمان از دست رفته» است، آغاز می شود و در گالری ۹ آثار تجسمی او به نمایش درآمده است.

احسان آقایی رییس موزه هنرهای معاصر در ادامه گفت: زمانی که نمایشگاه «پس از ۱۰ سال» در گالری مژده برگزار شد به خانم طباطبایی پیشنهاد برپایی نمایشگاه مروری بر آثار مهدی سحابی را در موزه هنرهای معاصر دادم و برای برپایی این نمایشگاه مدت ها کار پژوهشی صورت گرفته است چرا که در تمام دنیا بخشی از فعالیت موزه ها معطوف به کارهای پژوهشی است و در ایران نیز باید این رویه پیش گرفته شود.

رییس موزه هنرهای معاصر اظهار کرد: در دور جدید بازگشایی موزه هنرهای معاصر تصمیم گرفتیم در کنار فعالیت های جاری و نمایشگاه های موزه نمایشگاه هایی نیز به افراد و رویداد های تاثیرگذار هنر معاصر ایران اختصاص دهیم و مهدی سحابی یکی از هنرمندانی است که ضرورت برپایی نمایشگاه آثار او را در موزه هنرهای معاصر احساس می شد.

این مدیر هنری بیان کرد: بی شک برای چگونه برپایی این نمایشگاه در موزه و انتشار کتاب نمایشگاه سخت گیری هایی داشتم و مژده طباطبایی و همکاران شان را حتی گاه رنجانده ام اما بسیار خوشحالم که فرصت و امکان چنین همکاری به وجود آمد و این برای نخستین بار است که پروژه برپایی یک نمایشگاه در موزه هنرهای معاصر به گالری خصوصی واگذار می شود و موزه هنرهای معاصر و گالری مژده هر دو از این پروژه سربلند بیرون آمده اند.

آقایی در بخش پایانی سخنانش گفت: بسیار خوشحالم که گالری مژده توانست نمایشگاهی متناسب با استانداردهای موزه هنرهای معاصر برپا کند و بی شک چنین همکاری هایی موجب ارتقاء سطح کیفی گالری های ایران می شود.

مهدی سحابی با ترجمه «در جست و جوی زمان از دست رفته» شاخ غول را شکست

ژاله آموزگار پژوهشگر زبان های باستانی و اسطوره شناس در ادامه این برنامه مطرح کرد: در سال های اخیر زندگی برای مردم ایران بسیار سخت شده و حسرت خنده بر روی لب های ما مانده و در این سال ها از بس گریسته ایم که شادی را فراموش کرده ایم امروز با حضورم در نمایشگاه مهدی سحابی و دیدار با جمعی از هنرمندان و مترجمان شایسته کشورمان به یک باره تمام سیاهی ها و اندوه از مقابل چشمانم رفت و احساس شادی می کنم.

آموزگار عنوان کرد: من مهدی سحابی را به واسطه ترجمه های درخشانش می شناسم و هرگز فرصتی فراهم نشده بود که با آثار تجسمی او به این شکل آشنا شوم. ترجمه ها و آثار تجسمی او نشان می دهد که او درون پرغوغایی داشته و به نظرم او انسان بسیار خوشبختی بوده که توانسته آن چه که در دل و اندیشه داشته در قالب اثر هنری ارایه کند و من توانایی او را حوزه ادبیات و ترجمه و آثار تجسمی می ستایم.

مهشید نونهالی هم با بیان این مطلب که مهدی سحابی با ترجمه «در جست و جوی زمان از دست رفته» شاخ غول را شکست، گفت: بدون اغراق باید بگویم با وجود تمام ادعاها هیچ کس جرات ترجمه این رمان را نداشت یک بار در صحبت دوستانه ای که با هم داشتیم سحابی به من گفت چرا همه از من برای ترجمه رمان «در جست وجوی زمان از دست رفته» ایراد می گیرند هر ایرادی باشد من آن را می پذیریم.

نونهالی ادامه داد: من سحابی را دلداری دادم و به او گفتم شما ناراحت نباش من از تو بابت این حرف ها عذر خواهی می کنم بخش عمده این حرف ها از حسادت است سال های دور من هم دلم می خواست این رمان را ترجمه کنم بی شک چنین کاری جدا از تسلط به همت نیاز دارد.

این مترجم توضیح داد: برای ترجمه کتاب زمان و حکایت بیش از هفت بار رمان در جست وجوی زمان از دست رفته را بررسی کردم و در ترجمه او ایرادی ندیدم تنها یک جا او زمانی که از پل ریکور سخنی نقل می کند به جای ماضی نقلی از ماضی مطلق استفاده کرده است که این استفاده در زبان فرانسه مرسوم است و ایرادی ندارد.

او گفت: ترجمه های سحابی بی نظیر است ولی متاسفانه درباره این بخش از کارهای او کمتر سخن گفته می شود مهدی سحابی هنرمند و مترجم پرکار و چند وجهی بود.

سحابی لئونارد دواینچی ایران است

عباس مشهدی زاده دیگر هنرمند حاضر در نمایشگاه گفت: بازیگوشی یک هنر است و کودکان همواره بازیگوش هستند و مهدی سحابی انسان خوشبختی بود چون تا آخر عمر روحیه کودکی و بازیگوشی اش را حفظ کرد.

مشهدی توضیح داد: مهدی سحابی هنرمند پرکار و جستجوگری بود و در آثارش نشاط و زندگی  موج می زند. او هنرمند چند بعدی بود و واقعا آن گونه که باید او در زمان حیاتش قدر ندید و شناخته نشد بی شک در میان هنرمندان ایرانی در قد و قواره او در قرن بیستم نداشته ایم و به نظرم سحابی لئونارد دواینچی ایران است.

این مجسمه ساز پیشکسوت در ادامه با اشاره به مراسم بدرقه و خاکسپاری مهدی سحابی گفت: زمانی که می خواستیم سحابی را به خانه ابدی اش بدرقه کنیم محمود دولت آبادی که خود او نیز هنرمند چند وجهی است در کنار من ایستاده بود و از او خواستند که درباره سحابی سخن بگوید او در پاسخ گفت واقعا نمی دانم درباره او چه بگویم به او گفتم هر چه که درباره سحابی بگوییم باز هم درباره او کم گفته ایم.

عکس سحابی از امام خمینی از عکس های خوب تاریخ عکاسی به شمار می رود

رضا کیانیان با اشاره به شناخت مهدی سحابی از سال های دور گفت: با این که مهدی سحابی را از سال های دور می شناسم اما از نزدیک تنها سه بار او را دیده ام و هرگز امکان و فرصت آشنایی بیشتر برایم فراهم نشد. امروز وقتی مجموعه ای از آثار او را کنار هم دیدم واقعا حیرت کردم تنوع کارهای او بسیار زیاد است وعکس های او بی نظیر است نه تنها من بلکه دوستان عکاسمان هم هرگز انتظار نداشتند که او چنین عکس های گرفته باشد.

کیانیان ادامه داد: عکسی که او از امام خمینی در حالی که در گوش شهید بهشتی صحبت می کند ثبت کرده نه تنها یکی از عکس های خوب سحابی بلکه از عکس های خوب تاریخ عکاسی به شمار می رود.

این بازیگر عنوان کرد: همان طور که می دانید من هم در عرصه ادبیات، نقاشی، مجسمه سازی، عکاسی و بازیگری فعالیت می کنم و همیشه این دغدغه را داشته ام که در این حوزه های هنری بتوانم خودم و هنرم را از زیر سلطه ادبیات خارج کنم. چون معتقدم ادبیات به صورت مستقل و به  بهترین شکل ممکن توانسته حرفش را بزند و سایر هنرها باید بتواند مستقل باشند و به نظرم مهدی سحابی در سال های پایانی عمرش توانست از زیر سلطه ادبیات خارج شود و برای این است که هر اثرش به صورت مستقل زیباست.

نمایشگاهی به خوبی نمایشگاه مهدی سحابی ندیده ام آثار او حیرت انگیز است

محمد فرنود دیگر هنرمند حاضر در این بازدید ضمن قدردانی از رییس موزه هنرهای معاصر برای برپایی نمایشگاه مروری بر آثار مهدی سحابی گفت: من بیش از ۴۱ سال است که در موزه هنرهای معاصر رفت و آمد می کنم و تاکنون نمایشگاهی به خوبی نمایشگاه مهدی سحابی ندیده ام آثار او حیرت انگیز هستند.

فرنود افزود: ما عکاسان همواره در پی این هستیم که جهانی را در یک فریم نشان بدهیم هر یک از آثار سحابی یک فریم بی نظیر از مشاهدات این هنرمند جستجوگر است.

این عکاس پیشکسوت مطرح کرد: من با سحابی دوست بودم اما او هرگز به من نگفته بود که عکاس هم است زمانی که قدم به گالری ۹ گذاشتم و با عکس هایش مواجهه شدم واقعا حیرت کردم. او بی شک یکی از بهترین فتوژورنالیست های ایران است و لحظات مهمی از تاریخ معاصر ایران را به ویژه ورود امام خمینی به ایران را در فرودگاه مهرآباد ثبت کرده است.

محمد فرنود در پایان با اشاره به جهان بینی سحابی اعلام کرد: بی شک سحابی از جهان بینی عمیقی برخوردار بوده است و این شعور و جهان بینی در آثارش قابل مشاهده است.

سعید صادقی دیگر این عکاس پیشکسوتی بود که درباره آثار سحابی اظهار کرد: زمانی که قدم به موزه هنرهای معاصر گذاشتم و با آثار مهدی سحابی مواجه شدم واقعا احساس غرور کردم باید قدر این جنس از هنرمندان را دانست.

این هنرمند ادامه داد:  سادگی و زیبایی در بخش عمده آثار مهدی سحابی موج می زند و از منظری آثار او مخاطب را به فکر وا می دارد برای برپایی نمایشگاه مروری بر آثار او قدردان رییس موزه هنرهای معاصر و مژده طباطبایی هستم که اجازه ندادند آثار سحابی که یکی از گنجینه های هنر معاصر ایران است به فراموش سپرده شود.

سیف الله صمدیان هم با اشاره به دوستی دیرینه اش با مهدی سحابی گفت: با این که من و مهدی با هم دوست صمیمی بودیم و آخرین بار هم خیلی اتفاقی چندین ساعت در فرودگاه پاریس کنار هم بودیم و با هم درباره مسایل مختلف صحبت کردیم و خاطره هایمان را مرور کردیم اما آن جا هم مهدی اصلا اشاره به این نکرد که عکاسی هم می کند.

صمدیان گفت: عکس های مهدی سحابی بی نظیر است و با این که من بیشتر عکس های انقلاب را دیده ام اما به نظرم عکس های او از بهترین عکس های این مجموعه به شمار می رود و امیدوارم نگاتیوهای او به زودی اسکن شود و کتاب عکس های او منتشر شود برخی می گویند هنر در خون طرف است اما به نظرم درست تر این گونه است که بگویم خون مهدی سحابی در هنر است.

سحابی با حداقل متریال عمیق ترین حرف ها را زده است

طاها بهبهانی با بیان اینکه سحابی با حداقل متریال توانسته عمیق ترین حرف ها را بزند، اظهار کرد: باعث افسوس است که او را خیلی زود و در ۶۴ سالگی از دست دادیم اگر او هم مثل پیکاسو  ۹۴ سال عمر می کرد بی شک تا آخرین لحظه زندگی اش خلاق و پرکار بود.

از چهره های حاضر در این مراسم می توان به لیلی گلستان، نصرت الله مسلمیان، واحد خاکدان، عباس مشهدی زاده، طاها بهبهانی، عنایت الله نظری نوری، کامبیز صبری، صداقت جباری، رضا کیانیان، اسرافیل شیرچی، سیف الله صمدیان، رضا بانگیز، ژاله آموزگار، محمد فرنود، محمد رهبر، سعید صادقی، محمود حدادی و مهشید نونهالی اشاره کرد.

موزه هنرهای معاصر تهران تا ۲۸ آذرماه میزبان نمایشگاه مرور آثار مهدی سحابی است.

انتهای پیام/

منبع: خبرگزاری صبا | http://khabargozarisaba.com

این صفحه را با دوستان خود به اشتراک بگذارید

Share on facebook
Share on pinterest
Share on twitter
Share on whatsapp
Share on linkedin
Share on google
Share on telegram
Share on email
📅 برای اطلاع از جدیدترین رویدادهای هنر و فرهنگ، همراه گالری لیلیت باشید.
روزنامه هنر رویدادهای هنری اخبار هنری گزارش‌های هنری نوآوری‌های هنری حراج هنری تئاتر و نمایش مد و لباس

اپلیکیشن
💎 بنر نمایشگاه
💎 بنر مجله هنر
💎 بنر موزیکهای بیکلام
💎 بنر روزنامه هنر
💎 بنر کتابهای صوتی
💎 بنر هنرآموز
💎 بنر تماشاخانه
تلگرام
آثار دومین جشنواره هنرهای تجسمی گروه هنری هفت به نمایش درآمد
برگزاری نمایشگاه «روان سرگردان» آثار نقاشی خانم فاطمه اصغری قره شیران
برگزاری نمایشگاه «روح دریا» آثار نقاشی خانم زهرا استادعباس
برگزاری نمایشگاه گروهی «بوف کور» در نگاه نقاشان معاصر
برگزاری نمایشگاه «بسامد احساس» آثار عکس و شعر آقای عیسی عماد
نمایشگاه «شاولا» آثار نقاشی خانم شایسته ولی‌زاده تمدید شد
برگزاری نمایشگاه «دریا» آثار نقاشی خانم مهسا باویلی
برگزاری نمایشگاه «با هم» آثار نقاشی خانم فیروزه خدیوی
برگزاری نمایشگاه «بوف کور؛ من و صادق خان هدایت» آثار نقاشی خانم حورا خاکدامن
برگزاری نمایشگاه «سنگ نگاره» آثار خانم وفا اکبری
برگزاری نمایشگاه «صدای سکوت» آثار عکاسی آقای احسان کاظمی
برگزاری نمایشگاه «ما» آثار مجسمه‌های آقای نصرالله رادش
اینستاگرام گالری لیلیت

اَپ لیلیت

دانلود اپلیکیشن لیلیت

با نصب اپلیکیشن لیلیت، به راحتی از امکانات لیلیت بهره‌مند شوید و از تخفیف‌ها و جدیدترین اطلاعیه‌ها باخبر باشید...

دانلود مستقیم