فرشته عالم‌شاه از پروژه هنری در کویر خارا می‌گوید | حروفی که در طبیعت جان می‌گیرند

گروه تجسمی هنرآنلاین: پروژه هنر کویر ۱۴۰۰ با موضوع «حروف طبیعی» روز‌های ۱۱ و ۱۲ آذر در کویر خارا برگزار شد. این پروژه با مشارکت هنرمندسرای آلمُن و جمعی از اساتید و هنرجویان خوشنویسی و نقاشی‌خط، پس از برگزاری یک جلسه توجیهی برای شرکت کنندگان و یک جلسه سخنرانی و گفت و گو توسط محمد قادریان درباره هنر محیطی، مولفه‌ها و ترکیب هنرهای دیگر با هنر محیطی، اجرا شد.

فرشته عالم شاه هنرمند محیطی، ویدئوآرتیست و مدیر این پروژه در گفت و گو با هنرآنلاین درباره این رویداد گفت: پیش از شیوع کرونا مجموعه‌ای از پروژه‌ها را در هنرمندسرای آلمُن با عنوان هنر کویر برگزار می‌کردیم و هنرمندان در هر رشته و با هر ابزاری می‌توانستند در کویر به کار هنری بپردازند. در سال ۹۷ این رویداد با حضور گروهی از هنرمندان گرافیک، خوشنویسی و نقاشی‌خط برگزار شد و تصمیم بر این بود که ترکیبی از هنر محیطی و خوشنویسی را تجربه کنیم. آن رویداد نتایج بسیار خوبی داشت و هنرمندان هم از آن استقبال کردند و پس از آن نمایشگاه کوچکی از کار‌ها برگزار شد. همین مسأله ما را ترغیب کرد دوباره این برنامه را به شکلی منسجم‌تر تکرار کنیم و بنابراین رویداد «حروف طبیعی» را در پروژه هنر کویر برگزار کردیم.

هنر کویر

اثری از فرشته عالمشاه

عالم شاه ادامه داد: حروف طبیعی یعنی حروفی که در طبیعت جان می‌گیرند یا بخشی از طبیعت هستند. مؤلفه‌های مشترک همه کار‌ها استفاده از حروف، متن یا کلمات بود و هنرمندان با رویکرد‌های مختلف و با مدیا‌های گوناگون مثل چیدمان، ویدئو، خوشنویسی و… کار کردند. از آثار همه هنرمندان تصویربرداری شده و پس از بازبینی آن‌ها برای برگزاری یک نمایشگاه برنامه‌ریزی می‌کنیم.

این هنرمند افزود: آثاری که در این رویداد به وجود آمد همگی نامانا هستند و شرط اصلی ما این است که با طبیعت همسو باشیم و هیچ آسیبی به طبیعت وارد نکنیم. پیشنهاد من این بود که هنرمندان کمترین ابزار را با خودشان بیاورند و از ابزاری که در طبیعت موجود است استفاده کنند و هر آنچه را که طبیعت به آن‌ها می‌دهد استفاده کنند. آفتاب، سایه، باد، باران، سنگ‌ریزه و حتی حرکت حشرات می‌تواند بخشی از کار ما باشد.

هنر کویر

اثری از مهرنوش مردی ها

عالم شاه ادامه داد: ۱۸ هنرمند از اصفهان و تهران در این پروژه شرکت داشتند و من خیلی علاقه دارم که این جریان را گسترده‌تر کنم تا هنرمندان شاخه‌های دیگر هنری نیز به آن ورود کنند. چیزی که در این جریان‌ها دنبال آن هستیم این است که آثاری تولید شود که واقعاً از نظر تکنیک و مفهوم معاصر باشند. دوست دارم فضای هنرمندسرا به هنرمندان این امکان را بدهد که اینجا بیایند و داشته‌های خودشان را در یک بستر متفاوت اجرا کنند. این هم بخشی از معاصر بودن است که مرز بین هنر‌ها درهم آمیخته می‌شود و به نظر من خیلی جذاب است که هنرمندان فضای متفاوتی را تجربه کنند زیرا باعث می‌شود مسیر هنرمندان تغییر کند و توانایی‌های بیشتری در خودشان کشف کنند.

 پروژه هنرکویر ۱۴۰۰ با  همکاری محسن سلیمانی، محمدرضا شفیعی، محمدعلی فرخ نژاد و محمد قادریان و با حضور هنرمندان لیدا فراست، لاله فراست، هاجر کمیلی، نسیم مهدوی، مینا بحق، مهرنوش مردی ها، سودابه میرعنایت،حنانه گلی، مریم کرمی،الهه جعفری، اکرم ایزدی، احمد هاشمیان، سحر بازبرین، مریم طباطبایی و الینا کیانی برگزار شد.

منبع: هنرآنلاین | http://honaronline.ir

می‌توانید این صفحه رویداد اطلاعیه خبری را با دوستان خود به اشتراک بگذارید

Share on facebook
Share on pinterest
Share on twitter
Share on whatsapp
Share on linkedin
Share on google
Share on telegram
Share on email

📅 برای اطلاع از جدیدترین رویدادهای عرصه هنر و فرهنگ ایران و جهان، همراه روزنامه هنر در گالری لیلیت باشید

روزنامه هنر رویدادهای هنری اخبار هنری گزارشهای هنری نوآوریهای هنری حراج هنری تئاتر و نمایش مد و لباس فیلمها و سریالها بازیهای ویدیویی
💎 بنر تبلیغ
اپلیکیشن
💎 بنر موزیکهای بیکلام
💎 بنر هنرآموز
💎 بنر نمایشگاه
💎 بنر کتابهای صوتی
💎 بنر مجله هنر
💎 بنر تماشاخانه
💎 بنر روزنامه هنر
تلگرام
برگزاری نمایشگاه «خواب رنگ‌ها» آثار خانم الناز عبدالهی نژاد
برگزاری نمایشگاه «گنجه ی‌ هنر» آثار نقاشی خانم بنفشه اسداله زاده
برگزاری نمایشگاه «رقص سماع» آثار عکاسی خانم مهناز جعفری
برگزاری نمایشگاه گروهی «دفتری دیگر از ستاوند» آثار فائزه ولوجردی و نیلوفر وجدی
برگزاری نمایشگاه «دریا و زندگی» آثار عکاسی خانم کتایون فرجی
برگزاری نمایشگاه «تصاویر پنهان» آثار نقاشی آقای یحیی صنعتی
برگزاری نمایشگاه «خاکم ایران» آثار نقاشی آقای احمدرضا زنگنه
برگزاری نمایشگاه «گیلان را باید زیست» آثار عکاسی خانم هاجر اسماعیل زاده پیربازاری
برگزاری نمایشگاه «ترنم» آثار نقاشی خانم معصومه استادی
برگزاری نمایشگاه «بیکران» آثار نقاشی خانم مریم منصوری
برگزاری نمایشگاه «سیمرغ» آثار نقاشی آقای عبدالله محمودی
برگزاری نمایشگاه «جغله» آثار نقاشی آقای احسان میرزایی فراهانی
اینستاگرام گالری لیلیت

اَپ لیلیت

دانلود اپلیکیشن لیلیت

با نصب اپلیکیشن لیلیت، به راحتی از امکانات لیلیت بهره‌مند شوید و از تخفیف‌ها و جدیدترین اطلاعیه‌ها باخبر باشید...

دانلود مستقیم