روایت آناهیتا نورانی از نمایشگاه «رسوخ» در گالری ایوان | هویت ناپدید

گروه تجسمی هنرآنلاین: نمایشگاه آثار آناهیتا نورانی با عنوان «رسوخ» در گالری ایوان برپاست. نورانی در گفت‌وگو با هنرآنلاین با بیان اینکه ۱۲ اثر با تکنیک میکس مدیا روی مقوا و بوم در این مجموعه به نمایش درآمده است گفت: کار روی این مجموعه را از سه سال پیش آغاز کردم اما در ابتدا نگاه و کارهایم خام بود. زمانی که در کلاس مرتضی خسروی شرکت کردم او با توجه به آنچه در نگاه و قلم من شکل گرفته بود، مرا هدایت کرد تا بتوانم کارهایم را بهتر پیش ببرم.

نورانی درباره ایده این آثار گفت: من در محیطی بزرگ شدم که جغرافیای کوچکی دارد و با توجه به آن فضا همیشه ناپدیدشدگی را در وجود آدم‌ها می‌دیدم. این ناپدیدشدگی به مرور در کارهایم نیز شکل گرفت و فیگورهایی را کشیدم که ناپدیدشده‌اند. به نظر من محیط و فرهنگ بر آدم‌ها بسیار مؤثر است و باعث می‌شود آن‌ها فردیت خود را از دست بدهند و مطابق آن چیزی زندگی کنند که محیط از آن‌ها می‌خواهد.

آناهیتا نورانی

نورانی ادامه داد: حتی وقتی آدم‌ها در محیط زیبایی قرار می‌گیرند محو آن می‌شوند و این نشان می‌دهد که محیط چگونه می‌تواند غالب باشد و حتی زیبایی خودش را هم به آدم‌ها بدهد. من علاقه زیادی به طبیعت دارم و زیاد به فضاهای طبیعی می‌روم. احساس می‌کنم آنجا هویت من عوض می‌شود و هر چه از پیش دارم محو می‌شود و خودم جزئی از آن محیط می‌شوم. محیط زیبا می‌تواند مرا هم به بخشی از خودش تبدیل کند.

او با اشاره به اینکه کارهای این مجموعه در چند بخش شکل گرفته‌اند، گفت: تعدادی از آن‌ها فیگوراتیو و تعدادی کارهای طبیعت هستند و همگی رسوخ و ناپدید شدن در محیط را نشان می‌دهند و اینکه محیط چه طور می‌تواند در آدم‌ها نفوذ کند. تعدادی از کارهای فیگوراتیو این مجموعه بر اساس طراحی از مدل‌های زنده در کلاس شکل گرفته‌اند. کار از روی مدل زنده برایم جذابیت داشت و احساس می‌کردم هر کسی که به عنوان مدل در فضای کارگاه قرار می‌گرفت با آن محیط یکی شده و از شخصیت خود جدا می‌شد. بنابراین سعی کردم ناپدیدشدگی را در آن‌ها نیز نشان بدهم.

آناهیتا نورانی

نورانی افزود: برخی از آثارم با موضوع مادر و کودک کار شده‌اند. ایده آن‌ها از نگاه من به محیط اطرافم شکل گرفت و می‌دیدم بچه‌ها همان‌طوری شکل می‌گیرند که مادر آن‌ها می‌خواهد. آنچه مادر می‌خواهد نیز برگرفته از چیزی است که محیط به او القا می‌کند. این باعث می‌شود بچه در جغرافیای خودش گم شود و در بزرگ‌سالی هم شخصیت و هویت مستقل نداشته باشد. به ندرت پیش می‌آید کسی از شکلی که به او داده شده است عبور کند و به چیز دیگری تبدیل شود. این مسئله در محیط‌های کوچک بسیار پررنگ است و این ناپدیدشدگی و محو شدن در بیشتر آدم‌ها وجود دارد.

نورانی ادامه داد: زمانی اصلاً با مفهوم رنگ‌ها آشنا نبودم و بیشتر به طراحی می‌پرداختم. کم‌کم با متریال‌های مختلف و تاثیری که رنگ‌ها روی هم دارند آشنا شدم و متوجه شدم نقاشی فقط این نیست که چیزی در ذهن طراحی کنیم و همان را روی کاغذ بیاوریم، بلکه وقتی مقابل بوم قرار می‌گیریم تازه اکتشاف آغاز می‌شود. پس از آن آثار هنرمندان مختلف را دیدم و نوع رفتار آن‌ها با رنگ‌ها را بررسی کردم. با رنگ‌ها و متریال های مختلف کار کردم و تجربیات متفاوتی به دست آوردم تا ببینم چه موادی می‌تواند محوشدگی را بهتر نشان بدهد. این تجربیات هنوز هم ادامه دارد و همچنان در حال کشف هستم.

نمایشگاه آثار آناهیتا نورانی تا ۱۹ آذر در گالری ایوان برپاست. این گالری در الهیه، خیابان مهدیه، خیابان جبهه، کوچه لسانی، بن‌بست حمید، شماره ۱ قرار دارد.

منبع: هنرآنلاین | http://honaronline.ir

می‌توانید این صفحه رویداد اطلاعیه خبری را با دوستان خود به اشتراک بگذارید

Share on facebook
Share on pinterest
Share on twitter
Share on whatsapp
Share on linkedin
Share on google
Share on telegram
Share on email

📅 برای اطلاع از جدیدترین رویدادهای عرصه هنر و فرهنگ ایران و جهان، همراه روزنامه هنر در گالری لیلیت باشید

روزنامه هنر رویدادهای هنری اخبار هنری گزارشهای هنری نوآوریهای هنری حراج هنری تئاتر و نمایش مد و لباس فیلمها و سریالها بازیهای ویدیویی
💎 بنر تبلیغ
اپلیکیشن
💎 بنر کتابهای صوتی
💎 بنر موزیکهای بیکلام
💎 بنر هنرآموز
💎 بنر روزنامه هنر
💎 بنر تماشاخانه
💎 بنر مجله هنر
💎 بنر نمایشگاه
تلگرام
برگزاری نمایشگاه «خواب رنگ‌ها» آثار خانم الناز عبدالهی نژاد
برگزاری نمایشگاه «گنجه ی‌ هنر» آثار نقاشی خانم بنفشه اسداله زاده
برگزاری نمایشگاه «رقص سماع» آثار عکاسی خانم مهناز جعفری
برگزاری نمایشگاه گروهی «دفتری دیگر از ستاوند» آثار فائزه ولوجردی و نیلوفر وجدی
برگزاری نمایشگاه «دریا و زندگی» آثار عکاسی خانم کتایون فرجی
برگزاری نمایشگاه «تصاویر پنهان» آثار نقاشی آقای یحیی صنعتی
برگزاری نمایشگاه «خاکم ایران» آثار نقاشی آقای احمدرضا زنگنه
برگزاری نمایشگاه «گیلان را باید زیست» آثار عکاسی خانم هاجر اسماعیل زاده پیربازاری
برگزاری نمایشگاه «ترنم» آثار نقاشی خانم معصومه استادی
برگزاری نمایشگاه «بیکران» آثار نقاشی خانم مریم منصوری
برگزاری نمایشگاه «سیمرغ» آثار نقاشی آقای عبدالله محمودی
برگزاری نمایشگاه «جغله» آثار نقاشی آقای احسان میرزایی فراهانی
اینستاگرام گالری لیلیت

اَپ لیلیت

دانلود اپلیکیشن لیلیت

با نصب اپلیکیشن لیلیت، به راحتی از امکانات لیلیت بهره‌مند شوید و از تخفیف‌ها و جدیدترین اطلاعیه‌ها باخبر باشید...

دانلود مستقیم