پیام مدیرکل هنرهای نمایشی به جشنواره نمایش‌های آیینی و سنتی

به گزارش هنرآنلاین به نقل از روابط عمومی اداره کل هنرهای نمایشی، قادر آشنا، مدیرکل هنرهای نمایشی به بیستمین جشنواره نمایش‌های آیینی و سنتی پیام داد که متن آن بدین شرح است:

«تئاتر و نمایش ایرانیِ همگرا با هویّتِ موردنظر ایران اسلامی، هم‌مدار با مولّفه‌های قوام‌بخشِ فرهنگ مردمی و میراث ملّی ماست. از این روی، این گونه‌ی هنری، یقینا وامدار ارتباط عمیق و زیرمتنیِ حیات فرهنگی و اجتماعی ساکنان این خاک، با گنجینه‌‌ی آیین‌های نمایشی ایرانیان است و زیرساخت اطمینان‌بخشی برای نمادهایِ تکامل‌یافته‌ و هویّت هزاران ساله‌ی ساکنان این سرزمین سربلند .

بنابراین، آنچه امروزه در مفهومِ آیین‌ها و باورهای ایرانی به دست ما رسیده؛ نتیجه و برآمد جریان زلال و مستمرّی است که از پیچاپیچِ تاریخ و حوادث مختلف اجتماعیِ گذشته بر این ملّت، تا اینک پیش‌آمده و همچون میراثی بی‌بدیل، به عنوان امانتی نفیس به دست ما رسیده است .

امانت و میراثی آنچنان پر ارج و قابل اتکاء که به راستی و درستی می‌تواند عاملِ پویایی جامعه‌ی امروز ما و بازتولید و رشدِ هنرهای ملّی اقلیم فرهنگی ما باشد و برای حفظ و تداوم آن و بهره‌گیریِ مفید و کارآمد از این میراث فرهنگی- معنوی بزرگ، بایستی توجّه بیشتر و شایسته‌تری- فراتر از شعارها و انگاره‌های پیشین، به هنرهای نمایشی مبتنی بر آیین‌ها و رسوم اجتماعی و فرهنگ سنّتی این ملّت داشته باشیم .

 اهتمامی از آن گونه که به انجام «پژوهش‌های سازمان‌یافته» در این حوزه و همچنین بهره‌گیری از نتایج روش‌مند و دقیق آن در روزگارِ تقابل و چندگانگی ارزشی با ساکنان اقلیم‌های دیگر و هجومِ نگاه و تفکّر بیگانه با هنجارهای این مردم و مرزهای اخلاقی‌اش  بیانجامد.

 نکته‌ی واپسین از نظر اینجانب، آن‌ست که جهت‌دهی به نوبت‌های پیش برنده‌ی این جشنواره، می‌تواند موجبِ ایجاد جریان و خطّ سیری روشن برای شناسایی ابعاد مختلف آیین‌ها و سنّت‌های نمایشی این سرزمین و نیز رسیدن به نگاهی جامع برای داشتن چشم‌اندازی دقیق و کارآمد، به منظور تدوین برنامه‌های منسجم و نتیجه‌مند در «آموزش مفاهیم و مولّفه‌های ریشه‌دار این میراث کهن» باشد و نقطه‌ای آغازین و رو به رشدی برای «آفرینش‌های روزآمد و جذّاب» در این قلمرو آشنا امّا درواقع  ناشناخته و ارزیابی نشده و گاه محدود شده به تکرار معدودی گونه‌های نمایشی، همچون نقّالی و تعزیه و سیاه‌بازی.

 اینجانب همراه و هم‌نظر با اندیشه‌ورزانِ فعال این عرصه، معتقد است که این میراث عمیق و بیکرانه همچون تاریخ مردم این سرزمین و اندوخته‌های معنویِ گرانقدرشان، بی‌تردید ظرفیتی گسترده و قابل اعتماد و سرمایه‌آور، برای اعتلای همگرایی‌های ملّی ما، ارتقاء روش‌ها و تکنیک‌های آثار نمایشی کشور و راه‌اندازی جریان‌های تحقیقاتی و گرایش‌های بین‌رشته‌ای، رویکردهای اندیشه‌ورزی و حتی فعال کردن عرصه‌های تازه‌ی کارآفرینی برای هنرمندان کشور و نگاه‌های مشتاقِ اهالی هنر تئاتر و نمایش سایر ملل، خواهد داشت .

تلاش و پویش پیوسته‌ی همکاران و هنرمندان همراه با جشنواره‌های هنرهای آیینی و سنّتی این مرز و بوم پرگُهر را  صمیمانه قدر می‌گذارم و روزهای روشن‌تری را برای تئاتر ملّی این کشور، آرزومندم.»

بیستمین جشنواره نمایش‌های آیینی و سنتی از 14 تا 21 آذر ماه به دبیری داود فتحعلی‌بیگی برگزار می‌شود.

منبع: هنرآنلاین | http://honaronline.ir

این صفحه را با دوستان خود به اشتراک بگذارید

Share on facebook
Share on pinterest
Share on twitter
Share on whatsapp
Share on linkedin
Share on google
Share on telegram
Share on email
📅 برای اطلاع از جدیدترین رویدادهای هنر و فرهنگ، همراه گالری لیلیت باشید.
روزنامه هنر رویدادهای هنری اخبار هنری گزارش‌های هنری نوآوری‌های هنری حراج هنری تئاتر و نمایش مد و لباس

اپلیکیشن
💎 بنر هنرآموز
💎 بنر نمایشگاه
💎 بنر مجله هنر
💎 بنر روزنامه هنر
💎 بنر موزیکهای بیکلام
💎 بنر کتابهای صوتی
💎 بنر تماشاخانه
تلگرام
آثار دومین جشنواره هنرهای تجسمی گروه هنری هفت به نمایش درآمد
برگزاری نمایشگاه «روان سرگردان» آثار نقاشی خانم فاطمه اصغری قره شیران
برگزاری نمایشگاه «روح دریا» آثار نقاشی خانم زهرا استادعباس
برگزاری نمایشگاه گروهی «بوف کور» در نگاه نقاشان معاصر
برگزاری نمایشگاه «بسامد احساس» آثار عکس و شعر آقای عیسی عماد
نمایشگاه «شاولا» آثار نقاشی خانم شایسته ولی‌زاده تمدید شد
برگزاری نمایشگاه «دریا» آثار نقاشی خانم مهسا باویلی
برگزاری نمایشگاه «با هم» آثار نقاشی خانم فیروزه خدیوی
برگزاری نمایشگاه «بوف کور؛ من و صادق خان هدایت» آثار نقاشی خانم حورا خاکدامن
برگزاری نمایشگاه «سنگ نگاره» آثار خانم وفا اکبری
برگزاری نمایشگاه «صدای سکوت» آثار عکاسی آقای احسان کاظمی
برگزاری نمایشگاه «ما» آثار مجسمه‌های آقای نصرالله رادش
اینستاگرام گالری لیلیت

اَپ لیلیت

دانلود اپلیکیشن لیلیت

با نصب اپلیکیشن لیلیت، به راحتی از امکانات لیلیت بهره‌مند شوید و از تخفیف‌ها و جدیدترین اطلاعیه‌ها باخبر باشید...

دانلود مستقیم