جنجال در ایتالیا بر سر مجسمه زنی با لباس بدن نما؛ مخالفین خواستار برچیدن مجسمه «زن خوشه‌چین» شدند

نصب یک مجسمه زن در ایتالیا جنجالی شده و اعتراض بسیاری از فعالین حقوق زنان را در این کشور به همراه داشته است.

ماجرا به نصب یک مجسمه برنزی از یک زن دهقان در ساپری در جنوب ایتالیا مربوط می‌شود. جایی که روز ۲۵ سپتامبر از این مجسمه با حضور شخصیت‌های سیاسی ایتالیایی و همچنین جوزپه کونته، نخست وزیر پیشین ایتالیا از آن رونمایی شد. در این مجسمه یک زن دهقان با لباسی تنگ و بدن نما به نمایش گذاشته شده و برای تجلیل از شعر «خوشه چین ساپری» اثر لوئيجی مرکانتینی شاعر شهیر ایتالیا که در سال ۱۸۷۵ سروده شده، ساخته شده است.

در این مجسمه زن لباسی بر تن دارد که تقریبا بدن او دیده می‌شود. منتقدان بر این باورند هنرمند به شکل اغراق آمیز تلاش داشته وجهی شهوت گونه از این زن به نمایش بگذارد.

لورا بوردرینی از نمایندگان مجلس ایتالیا با انتقاد از این مجسمه آن‌را یک کار توهین‌آمیز به زنان خواند و خواستار برداشته شدن این کار هنری شد. این نماینده همچنین با اشاره به طراحی شهوت انگیز از زن در این مجسمه سازنده آن‌را به به توهین به وقار و جایگاه زن متهم کرد.

ترزا ماکری، یک منتقد هنری و استاد آکادمی هنرهای زیبا در رم هم با انتقاد از این کار، خواستار برداشته شدن آن شد. این منتقد هنری در گفتگو با خبرگزاری آسوشیتدپرس گفت: «این تصویری نادرست از زنی است که مثلا یکصد و پنجاه سال پیش به عنوان یک دهقان زحمتکش می‌زیسته است. چرا که چنین پوشش ظاهری بیشتر به ستاره‌های سینمایی و سلبریتیهای عصر معاصر بیشتر شباهت دارد تا به یک زن خوشه چین کشاورز در دهه ۱۸۵۰ میلادی.»

در مجسمه طراحی شده از سوی هنرمند ایتالیایی، باسن این زن بیشتر از کشاورز بودنش جلب توجه می‌کند و یکی از دست‌های او هم روی سینه‌های برجسته او قرار داده شده است که او را بیشتر شبیه روسپی‌های دهه ۱۸۵۰ میلادی نشان می‌دهد، بسیاری معتقدند که این طراحی مغرضانه بوده است و این مجسمه نماد یک زن خوشه چین کشاورز نمی‌تواند باشد.

با وجود این انتقادات، هنرمندی که این کار را ساخته، از عملکرد خود دفاع می‌کند. امانوئله استفانو، می‌گوید او در همه کارهایش، بدون در نظر گرفتن جنسیت سعی می‌کند تا حد ممکن بدن شخصیت‌هایش را بدون محدودیت به نمایش بگذارد.

شعر زن خوشه‌چین کاپری یکی از آثار ماندگار ادبیات کلاسیک ایتالیا است که در آن زن خوشه‌چین پس از جمع‌آوری غلات باقی‌مانده در مزرعه، به سفری نافرجام می‌رود و ماجرا با قیام کارلو پیسکانانه، انقلابی علیه پادشاهی ناپل پیوند می‌خورد. قیامی که به کشته‌شدن بیش از ۳۰۰ نفر منتهی می‌شود.

با وجود تمام انتقادات، آنتونیو جنتیله، شهردار ساپری از ایده طراحی و ساخت این مجسمه دفاع کرده و تاکید کرده که این اثر هنری سر جایش باقی خواهد ماند. جنتیله در پاسخ به انتقادات می‌گوید: «من معتقدم مجسمه‌ها تنها در کشورهایی که دموکراسی به حالت تعلیق در آمده، سرنگون می‌شوند.»

این نخستین باری نیست که رونمایی یک مجسمه در ایتالیا جنجالی شده است. در سال ۲۰۱۱ زمانی که مقام‌های شهر رم از مجسمه ژان پل دوم، پاپ پیشین مسیحیان کاتولیک، در مقابل «ترمینی» ایستگاه اصلی قطار پایتخت رونمایی کردند، نیز اعتراضات بسیاری را در این کشور به همراه داشت و حتی واتیکان نیز نصب و طراحی آن اثر هنری را محکوم کرد. در آن زمان منتقدان بر این باور بودند که آن مجسمه بجای آنکه به پاپ محبوب فقید شبیه باشد بیشتر شبیه بنیتو موسولینی، دیکتاتور ایتالیا در زمان جنگ جهانی دوم بوده است. در پایان آن اعتراضات، هنرمند یک سر جدید برای آن مجسمه طراحی کرد که آن اثر هنری بیشتر شبیه پاپ ژان پل دوم شد.

به کانال تلگرام

منبع: یورونیوز | https://euronews.com

این صفحه را با دوستان خود به اشتراک بگذارید

Share on facebook
Share on pinterest
Share on twitter
Share on whatsapp
Share on linkedin
Share on google
Share on telegram
Share on email
📅 برای اطلاع از جدیدترین رویدادهای هنر و فرهنگ، همراه گالری لیلیت باشید.
روزنامه هنر رویدادهای هنری اخبار هنری گزارش‌های هنری نوآوری‌های هنری حراج هنری تئاتر و نمایش مد و لباس

اپلیکیشن
💎 بنر روزنامه هنر
💎 بنر مجله هنر
💎 بنر کتابهای صوتی
💎 بنر هنرآموز
💎 بنر نمایشگاه
💎 بنر تماشاخانه
💎 بنر موزیکهای بیکلام
تلگرام
برگزاری نمایشگاه «روان سرگردان» آثار نقاشی خانم فاطمه اصغری قره شیران
برگزاری نمایشگاه «روح دریا» آثار نقاشی خانم زهرا استادعباس
برگزاری نمایشگاه گروهی «بوف کور» در نگاه نقاشان معاصر
برگزاری نمایشگاه «بسامد احساس» آثار عکس و شعر آقای عیسی عماد
نمایشگاه «شاولا» آثار نقاشی خانم شایسته ولی‌زاده تمدید شد
برگزاری نمایشگاه «دریا» آثار نقاشی خانم مهسا باویلی
برگزاری نمایشگاه «با هم» آثار نقاشی خانم فیروزه خدیوی
برگزاری نمایشگاه «بوف کور؛ من و صادق خان هدایت» آثار نقاشی خانم حورا خاکدامن
برگزاری نمایشگاه «سنگ نگاره» آثار خانم وفا اکبری
برگزاری نمایشگاه «صدای سکوت» آثار عکاسی آقای احسان کاظمی
برگزاری نمایشگاه «ما» آثار مجسمه‌های آقای نصرالله رادش
برگزاری نمایشگاه «انسان منهای طبیعت» آثار نقاشی خانم هدی فیاضی پتگر
اینستاگرام گالری لیلیت

اَپ لیلیت

دانلود اپلیکیشن لیلیت

با نصب اپلیکیشن لیلیت، به راحتی از امکانات لیلیت بهره‌مند شوید و از تخفیف‌ها و جدیدترین اطلاعیه‌ها باخبر باشید...

دانلود مستقیم