سرمستی آدمک‌ها و قراضگی اتومبیل‌ها در آثار مهدی سحابی بررسی شدند

نشست «بررسی نقاشی‌ها و مجسمه‌های مهدی سحابی» 25 آبان ماه در موزه هنرهای معاصر تهران برگزار شد.

سرمستی آدمک‌ها و قراضگی اتومبیل‌ها در آثار مهدی سحابی بررسی شدندبه گزارش صبا، نمایشگاه مهدی سحابی که در موزه هنرهای معاصر تهران با کیوریتوری مژده طباطبایی در حال برگزاری ست، عصر سه شنبه ۲۵ آبان شاهد برپایی نخستین نشست تخصصی درباره این هنرمند بود.

«بررسی نقاشی‌ها و مجسمه‌های مهدی سحابی» عنوان این نشست بود که به دبیری مرضیه اطهاری در کتابخانه موزه هنر‌های معاصر تهران به صورت حضوری و آنلاین برگزار شد.

در این نشست زینب گلستانی دکترای زبان و ادبیات فرانسه و مدرس مدعو دانشگاه الزهرا، زیر تیتر «منظره سرمستی و شعف در پرنده‌ها و آدمک‌های مهدی سحابی» گفت : منظره چنان که از نامش برمی‌آید، نگاه ناظری است واحد بر جهان پیرامون و حاصلش تصویری شخصی و یگانه که تداعی‌گر روابط حسی و احساسی ناظر با فضاست. پرنده‌ها و آدمک‌های مهدی سحابی که نشانه‌هایی از این ادراک شخصی را به همراه دارند، منظره‌ای را در برابر چشمان مخاطب شکل می‌دهند که در بازی رنگ و مواد ریشه دارد و او را به اندیشه و نگاهی نو فرا‌می‌خواند. مصالح مورد استفادۀ سحابی در این آثار تلفیقی از جهان طبیعی و انسانی هستند، رنگ‌ها به ساده‌ترین شیوه ممکن عرضه می‌شوند و اَشکال عاری از هر نوع پیچیدگی ظاهری هستند این همان چیزی‌ست که اثر را به دنیای کودکانه و نگاه بی‌آلایش آن ربط می‌دهد و سادگی را میهمان نگاه مخاطب می‌کند. هم‌نشینی این عناصر در کنار یکدیگر، لزوم تجربه‌ای «شاعرانه» بی‌آلایش و ناب را در دل جهان یادآور می‌شود و در کنار عنصر حرکت که  خود در عین حال حاضر و غایب است، پویایی جهان را به رخ می‌کشد. پدیده‌ها در برابر این نگاه که غبارها از آن زدوده شده سرشار از شور زندگی‌اند و جهان مالامال از عشق و آشتی.

سخنران بعدی این نشست کیانوش معتقدی، پژوهشگر، نویسنده و مترجم بود، او با عنوان «روایت‌گر گزاره‌های آشنا» عنوان کرد: مهدی سحابی یکی از نقاشان مهم معاصر ایران و هنرمندی تجربه گرا در عرصه هنرهای تجسمی بود. توجه او به پیشینه تاریخی و اجتماعی ایران و بیان معاصرش در خلق نقاشی‌هایی متفاوت از هم‌نسلانش، جایگاه او را در گستره تاریخ هنر ایران ماندگار ساخته است.

معتقدی بعد از بررسی و طبقه‌بندی آثار نقاشی سحابی بر اساس سیر تاریخی، به تحلیل سبک‌شناسانه ادوار مختلف کارنامه هنری‌اش پرداخت و گفت: دغدغه‌ها و منابع الهام و میزان تاثیر پذیری او از نقش‌مایه‌های کهن (مضامین باستانی)، استفاده از نوشتار (خط نگاری) و نمایش وضعیت جهان معاصر در کارهایش در همین نمایشگاه قابل مطالعه است.

بایگانیِ اتومبیل‌ها (فروپاشیِ شیء متعالی) عنوان سخنرانی پژمان نظرزاد آبکنار، پژوهشگر حوزه تصویر، بود، او سخنانش را با نگاهی به پیشینه اجتماعی و تاریخی در دو مجموعه نقاشی Junkyard Cars  و Junkyard Cars and Figures از مهدی سحابی بیان کرد.

او در سخنرانی اش با نگاهی گذرا به بسترهای تاریخی و اجتماعی سوژه «اتومبیل» در جهان و در پی آن ایران،‌ به تحلیل دو مجموعه اتومبیل‌های اسقاطی مهدی سحابی پرداخت و اظهار کرد: تولید و واردات اتومبیل در ایران همواره در نسبت با مفهوم قدرت و میزان تسلط و تمرکز نهادهای سیاسی تعریف شده است. اتومبیل یکی از نمادهای تحقق شعارهای اقتصادی در تاریخ معاصر ایران است و همواره جایگاهی مهم داشته است. با این تفاصیل باید گفت دو مجموعۀ سحابی بازنمایی فاجعه در جهان ناکجاآبادی اتومبیل‌هایی است که در ایران تولید و یا به آن وارد شده‌اند. ماشینیزه شدن جهان علاوه بر مزایایی که به جهان افزوده است معایب و فجایعی نیز در پی داشته است که در سنت‌های مختلف فکری به آن توجه شده. اتومبیل به‌عنوان یکی از مشتقات جهان مدرن، همواره مورد توجه هنرمندان نیز هست…

دومین نشست تخصصی این نمایشگاه با عنوان «ترجمه و ترجمه شناسی مهدی سحابی» به دبیری سهراب احمدی دوم آذر برگزار می شود.

نمایشگاه مروری بر آثار مهدی سحابی با نمایش ۱۲۶ کار از این هنرمند از ۱۱ آبان ماه در موزه هنر‌های معاصر تهران آغاز شده و تا ۲۸ آذرماه ادامه دارد. دو کتاب مروری بر آثار وی شامل ۳۱۰ اثر و تکاپوی واژه مجموعه مقالات درباره نگاه تصویری و ادبی مهدی سحابی هم زمان با این نمایشگاه منتشر شده است.

انتهای پیام/

منبع: خبرگزاری صبا | http://khabargozarisaba.com

این صفحه را با دوستان خود به اشتراک بگذارید

Share on facebook
Share on pinterest
Share on twitter
Share on whatsapp
Share on linkedin
Share on google
Share on telegram
Share on email
برای اطلاع از جدیدترین رویدادهای هنر و فرهنگ، همراه گالری لیلیت باشید.
روزنامه هنر رویدادهای هنری اخبار هنری گزارش‌های هنری نوآوری‌های هنری حراج هنری تئاتر و نمایش مد و لباس
💎 بنر تخفیف ویژه برگزاری نمایشگاه
اپلیکیشن
💎 بنر تماشاخانه
💎 بنر روزنامه هنر
💎 بنر هنرآموز
💎 بنر کتابهای صوتی
💎 بنر موزیکهای بیکلام
💎 بنر نمایشگاه
💎 بنر مجله هنر
تلگرام
برگزاری نمایشگاه «سنگ نگاره» آثار خانم وفا اکبری
برگزاری نمایشگاه «صدای سکوت» آثار عکاسی آقای احسان کاظمی
برگزاری نمایشگاه «ما» آثار مجسمه‌های آقای نصرالله رادش
برگزاری نمایشگاه «انسان منهای طبیعت» آثار نقاشی خانم هدی فیاضی پتگر
برگزاری نمایشگاه «آگاهی» آثار نقاشی خانم الهام طاهرى
برگزاری نمایشگاه «تازگی» آثار نقاشی خانم مرضیه رزاقی
برگزاری نمایشگاه «با من بیا» آثار سیاه قلم خانم مهرناز لامعی
برگزاری نمایشگاه «اقیانوس رنگ‌ها» آثار خانم فاطمه کریمی ریابی
برگزاری نمایشگاه «مفاهیم زندگی در هنر معاصر» آثار آقای رضا رحیمی لسکو
برگزاری نمایشگاه «گالری سیاه نقش» آثار آقای سیاوش هاشمی
برگزاری نمایشگاه «تصویری از طبیعت» آثار خانم حمیده وثوقی رهبری
برگزاری نمایشگاه «دنیای درون» آثار خانم مهتاب مظلومی
اینستاگرام گالری لیلیت

اَپ لیلیت

دانلود اپلیکیشن لیلیت

با نصب اپلیکیشن لیلیت، به راحتی از امکانات لیلیت بهره‌مند شوید و از تخفیف‌ها و جدیدترین اطلاعیه‌ها باخبر باشید...

دانلود مستقیم