کامبیز درمبخش یک ابر انسان بود و به این راحتی جایگزینی نخواهد داشت

جمال رحمتی در واکنش به خبر درگذشت کامبیز درمبخش او را یک ابر انسان دانست که به راحتی جایگزینی نخواهد داشت.

کامبیز درمبخش یک ابر انسان بود و به این راحتی جایگزینی نخواهد داشت

به گزارش خبرنگار تجسمی خبرگزاری صبا، کامبیز درمبخش کارتونیستی که با خطوط، دنیایی از قصه را برای مخاطبان خود روایت می‌کرد، عصر امروز شنبه ۱۵ آبان ماه به دلیل ابتلا به ویروس کرونا چشم از جهان فرو بست. در این رابطه به سراغ جمال رحمتی کارتونیست رفتیم تا درباره کارهای هنری و اخلاق کامبیز درمبخش با او صحبت کنیم.

این کاریکاتوریست در گفتگو با صبا بیان کرد: کامبیز درمبخش بی‌شک یکی از چهره های شاخص هنر بود، فارغ از این که در کدام حیطه هنری فعالیت می‌کرد کارهای او همواره دارای نبوغ بودند. او هنر را از سنین پایین و حدودا ۱۳-۱۴ سالگی آغاز کرد و از طریق پدر خود با آقای جعفر تجارتچی آشنا شد که از چهره های شاخص کارتون و کاریکاتور آن زمان بود.

وی افزود: او در سنین پایین مشغول فعالیت مطبوعاتی شد و آثار مطبوعاتی‌اش اولین کارهای این هنرمند در زمینه کارتون و کاریکاتور بود اما آرام آرام سبک و سیاق کار او تغییر کرد و جنبه های آرتیستیک به خود گرفت و در حقیقت به تدریج از کار مطبوعاتی به شکلی نمایشگاهی تغییر کرد.

این کارتونیست درباره تاثیری که سفر آلمان در آثار درمبخش داشت، تشریح کرد: فعالیت کامبیز درمبخش را می‌شود به قبل از سفر به آلمان و بعد از سفر به این کشور تقسیم کرد. هرچند که کارهای او به مرور بیشتر به حالت هنری نزدیک می‌شد اما این وجه از کار او در آلمان پررنگ‌تر شد.

او ادامه داد: می‌دانیم که آثار این هنرمند در نشریات معتبر دنیا و حتی روی جلد این نشریات به چاپ رسیده است و او معتبرترین جوایز کارتون و کاریکاتور دنیا از جمله جایزه آیدین دوغان را کسب کرده بود.

این کارتونیست خاطرنشان کرد: بعد از بازگشت به ایران ابتدا در مجله گل آقا مشغول به کار شد، ولی کم کم کارها را مستقل‌تر پیگیری کرد و بی‌شک یکی از فعال‌ترین چهره‌های کاریکاتور در کشور ما بود. او در واقع یک چشمه تمام‌نشدنی از ایده داشت و یک دفترچه که این ایده‌ها را یادداشت می‌کرد و طبق صحبتی که داشتیم خیلی از این ایده‌ها را اصلا فرصت نکرد روی کاغذ بیاورد. درمبخش بسیار هنرمند فعالی بود و کافی‌ست که به تعداد نمایشگاه های او و کتاب‌هایی که چاپ کرد و آثاری که خلق کرد رجوع کنیم تا صحت این مدعا ثابت شود.

او درباره فعالیت درمبخش در حوزه انیمیشن توضیح داد: استاد درمبخش بخشی از فعالیت‌های خود را در مقطعی متمرکز بر کار انیمیشن کرد، تعدادی کار انیمیشن هم دارد که با کمک پسر خود رامین درمبخش ساخت و حتی در آن کار هم رد پای او کاملا مشخص است.

این هنرمند اظهار کرد: به نظر من کامبیز درمبخش یک انسان معمولی نبود. او یک ابر انسان بود و به این راحتی جایگزینی نخواهد داشت.

رحمتی درباره آخرین گفتگویش با درمبخش گفت: معمولا تلفنی با هم صحبت می‌کردیم، اما آخرین تماسی که با ایشان داشتم مربوط به دعوت به داوری جشنواره «حرف و گفت» بود که به من گفتند حالشان مساعد نیست و نمی‌توانند داوری کنند.

یک خاطره از مهمانی در منزل استاد

او همچنین خاطره‌ای از مهمانی در منزل کامبیز درمبخش تعریف کرد و گفت: قبل‌تر زمانی استاد مرا به خانه‌اش دعوت کرده بود و به یاد دارم خودشان آشپزی کردند و یک غذای ایتالیایی درست کردند. انقدر با مهارت این کار را انجام دادند که من گفتم شما تنها در هنر سرآمد نیستید، بلکه در آشپزی هم بهترینید. یادم است آن شب انقدر من از او کار دیدم که گفتم اگر اجازه دهید باقی آثار را در فرصتی دیگر ببینیم، چون احساس می‌کنم که یک جایی کم آوردم و با خود گفتم اگر اسممان را گذاشته‌ایم کارتونیست، پس کامبیز درمبخش کیست؟ زیرا صدها برابر ما کار کرده است.

رحمتی در پایان خاطرنشان کرد: او کماکان هم خلق می‌کرد و مدام دستش درحال حرکت بود و در واقع یک هنرمند به تمام معنا بود. تنها امیدوارم که قدر سرمایه های هنر این مملکت را بیشتر بدانیم.

ندا زنگینه

انتهای پیام/

 

منبع: خبرگزاری صبا | http://khabargozarisaba.com

این صفحه را با دوستان خود به اشتراک بگذارید

Share on facebook
Share on pinterest
Share on twitter
Share on whatsapp
Share on linkedin
Share on google
Share on telegram
Share on email
برای اطلاع از جدیدترین رویدادهای هنر و فرهنگ، همراه گالری لیلیت باشید.
روزنامه هنر رویدادهای هنری اخبار هنری گزارش‌های هنری نوآوری‌های هنری حراج هنری تئاتر و نمایش مد و لباس
💎 بنر تخفیف ویژه برگزاری نمایشگاه
اپلیکیشن
💎 بنر مجله هنر
💎 بنر روزنامه هنر
💎 بنر هنرآموز
💎 بنر کتابهای صوتی
💎 بنر موزیکهای بیکلام
💎 بنر نمایشگاه
💎 بنر تماشاخانه
تلگرام
برگزاری نمایشگاه «سنگ نگاره» آثار خانم وفا اکبری
برگزاری نمایشگاه «صدای سکوت» آثار عکاسی آقای احسان کاظمی
برگزاری نمایشگاه «ما» آثار مجسمه‌های آقای نصرالله رادش
برگزاری نمایشگاه «انسان منهای طبیعت» آثار نقاشی خانم هدی فیاضی پتگر
برگزاری نمایشگاه «آگاهی» آثار نقاشی خانم الهام طاهرى
برگزاری نمایشگاه «تازگی» آثار نقاشی خانم مرضیه رزاقی
برگزاری نمایشگاه «با من بیا» آثار سیاه قلم خانم مهرناز لامعی
برگزاری نمایشگاه «اقیانوس رنگ‌ها» آثار خانم فاطمه کریمی ریابی
برگزاری نمایشگاه «مفاهیم زندگی در هنر معاصر» آثار آقای رضا رحیمی لسکو
برگزاری نمایشگاه «گالری سیاه نقش» آثار آقای سیاوش هاشمی
برگزاری نمایشگاه «تصویری از طبیعت» آثار خانم حمیده وثوقی رهبری
برگزاری نمایشگاه «دنیای درون» آثار خانم مهتاب مظلومی
اینستاگرام گالری لیلیت

اَپ لیلیت

دانلود اپلیکیشن لیلیت

با نصب اپلیکیشن لیلیت، به راحتی از امکانات لیلیت بهره‌مند شوید و از تخفیف‌ها و جدیدترین اطلاعیه‌ها باخبر باشید...

دانلود مستقیم