فعالیت دوباره سینماتک موزه هنرهای معاصر تهران با یاد کیارستمی آغاز شد

مراسم اختتامیه جایزه بین‌المللی عکس پنج با همکاری موزه هنرهای معاصر تهران پنجشنبه ششم آبان ماه در سالن سینما تک موزه برگزار شد. 

فعالیت دوباره سینماتک موزه هنرهای معاصر تهران با یاد کیارستمی آغاز شدبه گزارش صبا به نقل از روابط عمومی موزه هنرهای معاصر تهران، مراسم اختتامیه جایزه بین‌المللی عکس پنج با همکاری موزه هنرهای معاصر تهران پنجشنبه ششم آبان ماه در سالن سینما تک موزه برگزار شد.

در این مراسم نمایندگان سفارت ایتالیا و ژاپن و هنرمندان سینما و تجسمی از جمله رضا کیانیان، همایون اسعدیان، رضا برانگیز و مدیر موزه هنرهای معاصر تهران حضور داشتند.

در ابتدای این مراسم دوئت ویولون و ویولا به نوازندگی صبا صفوی و یاسر جلالوند اجرا شد.

احسان آقایی مدیر موزه هنرهای معاصر تهران در این مراسم گفت: این که فعالیت سینماتک موزه بعد از مدت‌ها با نام و یاد عباس کیارستمی آغاز می شود، باعث خوشحالی است.

آقایی ادامه داد: عباس کیارستمی یکی از مواریث بزرگ فرهنگی و هنری معاصر کشور ماست که در روزگار کنونی اهمیت آن از مواریث دیگر تاریخی اگر بیشتر نباشد کمتر هم نیست.

پس از او رومانو ا، دبیر اول سفارت کشور ایتالیا با اشاره به همکاری سفارت ایتالیا با جایزه بین المللی عکس پنج بیان کرد: کیارستمی یک عنصر مهم فرهنگی، فقط برای کشور ایران نیست بلکه این هنرمند در سطح بین المللی به ویژه ایتالیا دارای اهمیت ویژه ای است. عباس کیارستمی یک هنرمند بزرگ و جهانی به تمام معنا است، گرچه او یک کارگردان سرشناس است اما یکی از هنرمندان بزرگ عکاس، فیلسوف و شاعر با چهره بین المللی است که برای ما ایتالیایی ها یاد آورچهره های سرشناس سینمای کشورمان؛ مانند روبرتو روسلینی فیلمساز مطرح ایتالیا یا فدریکو فلینی است.

نماینده سفارت ایتالیا عنوان کرد: کیارستمی یک فیلم مهم به نام «کپی برابر با اصل» را در کشور ایتالیا ساخت که این فیلم طرفداران بسیار زیادی در این کشور دارد و باعث ایجاد روابط دوستانه بین کیارستمی و کشور ایتالیا شده است. در بسیاری از جشنواره های بزرگ ایتالیا نظیر جشنواره بین المللی فیلم ونیز، حضور عباس کیارستمی باعث افتخار کشور ایتالیا بود.

او در پایان بیان کرد: همان طور که مردم ایتالیا کیارستمی را به عنوان یکی از مهم ترین چهره های فرهنگی جهان می شناسند اما این چهره هنری را تنها پل ارتباطی معتبر بین ایران و ایتالیا می دانند.

همایون اسعدیان، کارگردان سینما در ادامه مراسم بیان کرد: علاقه من به کیارستمی به فیلم های اولیه اش بر می گردد. زمانی که من در کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان کار می کردم عاشق این شخصیت هنری بودم و از فیلم های مورد علاقه ام در آن دوران فیلم هایی مثل «مسافر»، «نان و کوچه»، «لباسی برای عروسی» را می توانم نام ببرم.

اسعدیان در ادامه گفت: فیلم های عباس کیارستمی مثل تمامی آثار بزرگ جهان مثل هملت شکسپیر افراد را برای سالیان سال درگیر خود می کند چون عباس کیارستمی به دور از هر گونه مسایل سیاسی در فیلم هایش مستقیما، ویژگی های انسانی را فریاد می زد.

او در پایان عنوان کرد: فیلم های عباس کیارستمی تاریخ انقضا ندارد و به لحاظ ماندگاری هم پایه شعرهای حافظ و شکسپیر قلمداد می شود.

رضا کیانیان بازیگر سینما در ادامه مراسم گفت: درس بزرگی که از کیارستمی گرفتم این بود که او همیشه می گفت برای نشان دادن واقعیت باید واقعیت را عوض کرد. برای آن که بتوانیم در یک فیلم به تماشاگر بفهمانیم که آن چیزی که درحال تماشا هستید واقعیت است باید خودمان در واقعیت دست ببریم. و اگرنه نشان دادن واقعیت آن طور که هست برای ذهن مردم باورپذیر نخواهد بود.

ماتسوشیتا، مسئول فرهنگی سفارت ژاپن نیز در این مراسم گفت: همانطور که می دانید عباس کیارستمی رابطه نزدیک با کشور ژاپن داشت و سفیر فرهنگی بین ایران و ژاپن از طریق فیلم هایشان بود.

او در پایان اظهار کرد: مرحوم کیارستمی در طول حیات خود با یکی از مهم ترین کارگردان های ژاپن آکیرا کوروساوا دوستی نزدیکی داشت.

در ادامه این مراسم فیلم «همراه با باد» ساخته مهدی شادی زاده و تهیه کنندگی علیرضا شادی زاده در نخستین روز یک هفته با عباس کیارستمی در سینماتک سلام موزه هنرهای معاصر تهران نمایش داده شد.

انتهای پیام/

منبع: خبرگزاری صبا | http://khabargozarisaba.com

این صفحه را با دوستان خود به اشتراک بگذارید

Share on facebook
Share on pinterest
Share on twitter
Share on whatsapp
Share on linkedin
Share on google
Share on telegram
Share on email
برای اطلاع از جدیدترین رویدادهای هنر و فرهنگ، همراه گالری لیلیت باشید.
روزنامه هنر رویدادهای هنری اخبار هنری گزارش‌های هنری نوآوری‌های هنری حراج هنری تئاتر و نمایش مد و لباس
💎 بنر تخفیف ویژه برگزاری نمایشگاه
اپلیکیشن
💎 بنر کتابهای صوتی
💎 بنر تماشاخانه
💎 بنر هنرآموز
💎 بنر نمایشگاه
💎 بنر روزنامه هنر
💎 بنر موزیکهای بیکلام
💎 بنر مجله هنر
تلگرام
برگزاری نمایشگاه «دریا» آثار نقاشی خانم مهسا باویلی
برگزاری نمایشگاه «با هم» آثار نقاشی خانم فیروزه خدیوی
برگزاری نمایشگاه «بوف کور؛ من و صادق خان هدایت» آثار نقاشی خانم حورا خاکدامن
برگزاری نمایشگاه «سنگ نگاره» آثار خانم وفا اکبری
برگزاری نمایشگاه «صدای سکوت» آثار عکاسی آقای احسان کاظمی
برگزاری نمایشگاه «ما» آثار مجسمه‌های آقای نصرالله رادش
برگزاری نمایشگاه «انسان منهای طبیعت» آثار نقاشی خانم هدی فیاضی پتگر
برگزاری نمایشگاه «آگاهی» آثار نقاشی خانم الهام طاهرى
برگزاری نمایشگاه «تازگی» آثار نقاشی خانم مرضیه رزاقی
برگزاری نمایشگاه «با من بیا» آثار سیاه قلم خانم مهرناز لامعی
برگزاری نمایشگاه «اقیانوس رنگ‌ها» آثار خانم فاطمه کریمی ریابی
برگزاری نمایشگاه «مفاهیم زندگی در هنر معاصر» آثار آقای رضا رحیمی لسکو
اینستاگرام گالری لیلیت

اَپ لیلیت

دانلود اپلیکیشن لیلیت

با نصب اپلیکیشن لیلیت، به راحتی از امکانات لیلیت بهره‌مند شوید و از تخفیف‌ها و جدیدترین اطلاعیه‌ها باخبر باشید...

دانلود مستقیم