روایت جعفری‌پور از نمایش «انجمن نویسندگان مرده» | تلاش جوکر برای آزادی بشر

گروه تئاتر هنرآنلاین: نمایش «انجمن نویسندگان مرده» به نویسندگی و کارگردانی مجتبی ‌جعفری‌پور از 11 مهر ساعت 17 در سالن ارکیده پردیس تئاتر شهرزاد روی صحنه است و حامد ‌شیخی، علی ‌پیله‌ور، مجتبی ‌جعفری‌پور، مصطفی خسروجردی، امیرحسین ‌انصاری، ساغر ‌بهنام، تداعی ‌سعیدی‌فر، علی ‌اسدیان، شاهکار ‌هدایت، ملیکا ‌زاهدی، سارا ‌محبی، سایناز ‌نگاهی‌مقدم، صادق ‌کوانلویی، نازیلا ‌عظیمی، نوید ‌نوبخت، هانیه توانایی، رویا ‌شیخی، مبینا ‌محمدی، سارا عسگری، ملودی خلیل‌زاده و هستی زمان‌وزیری در آن بازی می‌کنند.

جعفری‌پور در گفت‌وگو با هنرآنلاین ضمن اشاره به اینکه «انجمن نویسندگان مرده» برداشتی از نمایشنامه «یک ماجرای خیلی خیلی خیلی سیاه» اثر مارتین مک‌دوناست، گفت: این نمایش داستانی فانتزی و سیاه را دنبال می‌کند. آزادی چیزی است که اکنون کل دنیا در پی آن است و در این نمایش با استفاده از دلقک یا جوکر نشان داده می‌شود. طبق شناخت و تصور عموم، جوکر یک شخصیت هرج و مرج‌گرا و آنارشیست است که در این نمایش با حفظ ذاتی جوکر، برای آزادی بشر تلاش می‌کند.

او در ادامه درباره زمان و مکان اتفاقات نمایش عنوان کرد: از آنجا که ما در این نمایش از نویسندگان مطرح جهانی مانند داستایوفسکی، ویکتور هوگو، خواهران برونته و… استفاده کردیم، اتفاق‌ها در حوالی سال‌های ۱۸۵۰ می‌گذرد اما با اشاره‌ای که در نمایشنامه هست، دلقک و چند شخصیت دیگر در زمان سفر و مکان‌های بیشتری را برای ایجاد آزادی جست‌وجو می‌کنند.

جعفری‌پور خلاصه داستان نمایش را این‌گونه توضیح داد: دلقکی برای جلوگیری از قتل عام و تصرف کشورش در زمان سفر می‌کند اما در یکی از این سفرها به اسارت هانس کریستین اندرسن درمی‌آید تا داستان‌های او را بنویسد و بعد از مدتی … این اثر فضایی فانتزی، تیره و سوررئال با درونمایه کمدی دارد که تماشاگر می‌تواند خود را درون داستان بیابد.

او درباره ویژگی نمایش «انجمن نویسندگان مرده» تصریح کرد: یکی از ویژگی‌های این نمایش وجود گروه فرم است که چهار عروسک عنکبوت، آدم فضایی، آنابل و هیزم‌شکن درونیات دلقک را نشان می‌دهند و دکوری که فضای بسته ذهنیات بشر را به تصویر می‌کشد.

جعفری‌پور در پایان صحبت‌هایش گفت: در وضعیت فعلی شیوع کرونا و شرایط کنونی تئاتر، گروه تندیس تلاش بسیاری کرد تئاتر واقعا زنده بماند. امیدوارم این تلاش‌ها از دید مسئولان پنهان نماند و باعث حمایت شود و این تداوم کاری و تلاش منجر به جلوگیری از فعالیت‌های این گروه نشود.

در خلاصه داستان نمایش «انجمن نویسندگان مرده» آمده است: دلقکی از آینده آمده تا جلوی فاجعی که قرار است اتفاق بیفتد را بگیرد اما … دیگر عوامل نمایش عبارتند از تهیه‌کننده: ساغر ‌بهنام کاری از گروه ‌هنری ‌تندیس، مجری طرح: فاطمه ‌عبدالرحیمی، دستیار کارگردان: نیلوفر احسانی، طراح حرکت: سارینا ‌شاد، مدیر روابط عمومی و تبلیغات: فاطمه ‌مجدنیا، دستیار دوم کارگردان: محمد ‌واحدپرست، طراح پوستر و بروشور: فاطمه ‌عبدالرحیمی، عکاس و تصویربردار: فاطمه ‌مجدنیا، ساخت تیزر: گروه هنری ژاو، طراح گریم: مبینا ‌محمدی، مجریان گریم: مبینا ‌محمدی و فاطمه ‌نجف‌آبادی، طراح و ساخت دکور: نوید ‌نوبخت و مدیر صحنه: محمد منافی.

علاقمندان برای تماشای این نمایش می‌توانند بلیت آن را از سایت تیوال تهیه کنند.

منبع: هنرآنلاین | http://honaronline.ir

این صفحه را با دوستان خود به اشتراک بگذارید

Share on facebook
Share on pinterest
Share on twitter
Share on whatsapp
Share on linkedin
Share on google
Share on telegram
Share on email
برای اطلاع از جدیدترین رویدادهای هنر و فرهنگ، همراه گالری لیلیت باشید.
روزنامه هنر رویدادهای هنری اخبار هنری گزارش‌های هنری نوآوری‌های هنری حراج هنری تئاتر و نمایش مد و لباس
💎 بنر تخفیف ویژه برگزاری نمایشگاه
اپلیکیشن
💎 بنر تماشاخانه
💎 بنر مجله هنر
💎 بنر نمایشگاه
💎 بنر کتابهای صوتی
💎 بنر هنرآموز
💎 بنر روزنامه هنر
💎 بنر موزیکهای بیکلام
تلگرام
برگزاری نمایشگاه «سنگ نگاره» آثار خانم وفا اکبری
برگزاری نمایشگاه «صدای سکوت» آثار عکاسی آقای احسان کاظمی
برگزاری نمایشگاه «ما» آثار مجسمه‌های آقای نصرالله رادش
برگزاری نمایشگاه «انسان منهای طبیعت» آثار نقاشی خانم هدی فیاضی پتگر
برگزاری نمایشگاه «آگاهی» آثار نقاشی خانم الهام طاهرى
برگزاری نمایشگاه «تازگی» آثار نقاشی خانم مرضیه رزاقی
برگزاری نمایشگاه «با من بیا» آثار سیاه قلم خانم مهرناز لامعی
برگزاری نمایشگاه «اقیانوس رنگ‌ها» آثار خانم فاطمه کریمی ریابی
برگزاری نمایشگاه «مفاهیم زندگی در هنر معاصر» آثار آقای رضا رحیمی لسکو
برگزاری نمایشگاه «گالری سیاه نقش» آثار آقای سیاوش هاشمی
برگزاری نمایشگاه «تصویری از طبیعت» آثار خانم حمیده وثوقی رهبری
برگزاری نمایشگاه «دنیای درون» آثار خانم مهتاب مظلومی
اینستاگرام گالری لیلیت

اَپ لیلیت

دانلود اپلیکیشن لیلیت

با نصب اپلیکیشن لیلیت، به راحتی از امکانات لیلیت بهره‌مند شوید و از تخفیف‌ها و جدیدترین اطلاعیه‌ها باخبر باشید...

دانلود مستقیم