شاهکار ونگوگ؛ از اسارت نازی‌ها تا چکش حراج

به گزارش روز یکشنبه خبرنگار فرهنگی ایرنا از روزنامه نیویورک تایمز، نقاشی تپه‌های گندم (Meules de Blé) که در سال ۱۸۸۸ روی بوم آمد و در جریان جنگ جهانی دوم به دست نیروهای نازی افتاد و از سال ۱۹۰۵ میلادی برای عموم به نمایش درنیامده بود، ماه آینده در نیویورک چکش می‌خورد.

این اثر درتوافق نامه‌ای میان مالک کنونی اثر و مجموعه‌داران یهودی که زمانی مالک آن بودند به فروش گذاشته می‌شود و کارشناسان کریستیز ارزش تخمینی آن را حدود ۲۰ تا ۳۰ میلیون دلار برآورد کرده‌اند.

عایدی حاصل از این حراج بین مالک کنونی اثر یعنی خانواده ادوین کاکس، از تاجران نفت اهل تگزاس، و وراث دو خانواده یهودی که وقتی جنگ جهانی دوم اتفاق افتاد صاحب آن بودند، تقسیم خواهد شد.

جیوانا برتازونی (Giovanna Bertazzoni) نایب رئیس بخش هنر قرن بیست و بیست و یکم حراجی کریستیز در بیانیه‌ای از نقاشی ونگوگ از مزارع گندم فرانسوی به عنوان شاهکاری با کیفیت استثنایی یاد کرده است. به گفته متولیان حراجی کریستیز این اثر می‌تواند یک رکورد جهانی جدید برای آثار روی کاغذ ونگوگ ثبت کند. رکورد گرانترین نقاشی ونگوگ روی کاغذ در حال حاضر مربوط به نقاشی برداشت محصول در پراونس (La Moisson en Provence) است که به قیمت ۱۴ میلیون و ۷۰۰ هزار دلار فروش رفت. 

نقاشی‌‍ای که اروپا را زیر پا گذاشت

نقاشی تپه‌های گندم زمانی به مکس میروسکی، از کارخانه‌داران یهودی اهل برلین، تعلق داشت که آن را در سال ۱۹۱۳ خریده بود. وقتی نیروهای نازی در آلمان به قدرت رسیدند، میروسکی در سال ۱۹۳۸ به ناچار از این کشور فرار کرد و این نقاشی را به یک دلال یهودی به نام پل گراوپ در پاریس سپرد.

این نقاشی بعدها توسط الکساندرین دو روچیلد که از یک خانواده بانکدار یهودی بود، خریداری شد اما با شروع جنگ جهانی دوم، دو روچیلد نیز به سوئیس فرار کرد و تپه های گندم پس از تجاوز آلمان به فرانسه به دست نیروهای نازی افتاد. نازی‌ها این نقاشی را اول به موزه ژو دو پوم و سپس به خانه‌ای برای سازماندهی آثار هنری مسروقه منتقل کردند. اما این پایان ماجراجویی‌های این نقاشی آبرنگ نبود چون بعدها به قلعه اشلوس در اتریش برده شد که آن زمان به خاک آلمان الحاق شده بود.

سرنوشت این نقاشی پس از جنگ در هاله‌ای از ابهام است اما براساس داده‌های موجود در سال ۱۹۷۸ به ویلدنستاین در نیویورک رسید و سال بعد به کاکس فروخته شد و حالا هنردوستان و مجموعه‌داران بار دیگر شانس تصاحب آن را به دست آورده‌اند. 

به گزارش ایرنا، ونسان ونگوگ یک نقاش پسادریافت‌گر هلندی در سده نوزدهم بود که از کودکی به نقاشی علاقه داشت ولی تا اواخر دهه دوم زندگی‌اش دست به قلم نشد. او بسیاری از کارهای شناخته‌شده‌اش را در دو سال آخر عمرش تکمیل کرد و در یک دهه بیش از دو هزار و ۱۰۰ کار هنری شامل ۸۶۰ نقاشی رنگ روغن و بیش از هزار و ۳۰۰ نقاشی با آبرنگ، طراحی و چاپ تولید کرد.

این هنرمند پرآوازه در اواخر عمر به شدت از بیماری روانی اختلال دوقطبی و فشار روحی رنج می‌برد. افسردگی و مشکلات روانی او روز به روز وخیم‌تر می‌شد تا این که در نهایت در ۳۷ سالگی به زندگی خود پایان داد.

منبع: ایرنا | https://irna.ir

این صفحه را با دوستان خود به اشتراک بگذارید

Share on facebook
Share on pinterest
Share on twitter
Share on whatsapp
Share on linkedin
Share on google
Share on telegram
Share on email
برای اطلاع از جدیدترین رویدادهای هنر و فرهنگ، همراه گالری لیلیت باشید.
روزنامه هنر رویدادهای هنری اخبار هنری گزارش‌های هنری نوآوری‌های هنری حراج هنری تئاتر و نمایش مد و لباس
💎 بنر تخفیف ویژه برگزاری نمایشگاه
اپلیکیشن
💎 بنر مجله هنر
💎 بنر کتابهای صوتی
💎 بنر موزیکهای بیکلام
💎 بنر هنرآموز
💎 بنر روزنامه هنر
💎 بنر نمایشگاه
💎 بنر تماشاخانه
تلگرام
برگزاری نمایشگاه «سنگ نگاره» آثار خانم وفا اکبری
برگزاری نمایشگاه «صدای سکوت» آثار عکاسی آقای احسان کاظمی
برگزاری نمایشگاه «ما» آثار مجسمه‌های آقای نصرالله رادش
برگزاری نمایشگاه «انسان منهای طبیعت» آثار نقاشی خانم هدی فیاضی پتگر
برگزاری نمایشگاه «آگاهی» آثار نقاشی خانم الهام طاهرى
برگزاری نمایشگاه «تازگی» آثار نقاشی خانم مرضیه رزاقی
برگزاری نمایشگاه «با من بیا» آثار سیاه قلم خانم مهرناز لامعی
برگزاری نمایشگاه «اقیانوس رنگ‌ها» آثار خانم فاطمه کریمی ریابی
برگزاری نمایشگاه «مفاهیم زندگی در هنر معاصر» آثار آقای رضا رحیمی لسکو
برگزاری نمایشگاه «گالری سیاه نقش» آثار آقای سیاوش هاشمی
برگزاری نمایشگاه «تصویری از طبیعت» آثار خانم حمیده وثوقی رهبری
برگزاری نمایشگاه «دنیای درون» آثار خانم مهتاب مظلومی
اینستاگرام گالری لیلیت

اَپ لیلیت

دانلود اپلیکیشن لیلیت

با نصب اپلیکیشن لیلیت، به راحتی از امکانات لیلیت بهره‌مند شوید و از تخفیف‌ها و جدیدترین اطلاعیه‌ها باخبر باشید...

دانلود مستقیم