روایت نصراللهی از «سگ سورتمه» | یک تراژدی با موضوع خانواده

گروه تئاتر هنرآنلاین: نمایش «سگ سورتمه» نوشته و کار سینا نصرالهی از اول مهر ماه ساعت 18 در سالن اصلی تئاتر مولوی روی صحنه است. بازیگران این نمایش سارینا رمضانی ‌نژاد، بهار زندی، علیرضا ‌شریفی، سپیده ضیایی و مرتضی کوهی کهن هستند.

نصرالهی در گفت‌وگو با هنرآنلاین درباره موضوع و مضمون نمایش «سگ سورتمه» گفت: داستان نمایش کاملاً اجتماعی‌ست. این نمایش یک تراژدی با محوریت خانواده است که کاراکترهای آن تحت تاثیر جبر محیط و اجتماع قرار می‌گیرند و اعضای این خانواده دچار هویت باختگی می‌شوند. این نمایشنامه اقتباسی از «کار خانگی» اثر فرانس کسافر گروتس نویسنده آلمانی است که چندین سال پیش توسط رضا کرم‌رضایی ترجمه شده است.

او درباره سبک و فضای اجرایی نمایش «سگ سورتمه» عنوان کرد: روابط بازیگران نمایش کاملاً باورپذیر، رئالیستی و واقع‌گرایانه است اما نمایش به لحاظ فضا گاهی به سمت فضایی استعاری و نمادگرایانه می‌رود اما برخورد کارکترها با المان‌ها کاملاً طبیعی است چراکه از متریال‌ها آشنایی‌زدایی می‌شود.

این کارگردان درباره ویژگی‌های این نمایش یادآور شد: من به شدت به المان‌های نمایش ایرانی و مبحث شکست زمان و مکان در لحظه علاقمندم. نمایش ایرانی همچون نقالی و تعزیه نمادگرا و قراردادی است و نشانه‌های آن به قدری درست است که مخاطب آن‌ را می‌پذیرد و من نیز در این نمایش به ا ین سمت و سو رفته‌ام که این موضوع از ویژگی‌های این اثر است.

او با بیان اینکه از اواسط سال 1398 تمرینات این نمایش به منظور اجرا آغاز شد، گفت: متاسفانه به دلیل شیوع ویروس کرونا چندین و چند بار تمرینات نمایش به تعویق افتاد و حتی یک بار مجبور به تعویض دو بازیگر نمایش به دلیل مشغله‌ کاری آن‌ها شدیم و از این رو به اجبار تمرینات را از صفر آغاز کردیم و آن را به اجرا رساندیم.

نصرالهی در پایان صحبت‌هایش عنوان کرد: تئاتر در دوران پساکرونا بسیار ضعیف و آسیب‌پذیر شده است و از این رو باید از سوی مخاطبان مورد حمایت قرار گیرد چراکه تئاتر برخلاف دیگر هنرها بدون نفس مخاطب هیچ نیست.

دیگر عوامل این نمایش عبارتند از طراح صحنه: سینا ‌ییلاق ‌بیگی، طراح نور: علیرضا ‌میرانجمی، دستیار طراح صحنه: محمد‌حسن ‌درباغی ‌فرد، ساخت و نصب دکور: سیدمصطفی طباطبایی، محمد ‌حسن ‌درباغی ‌فرد، محمد ‌کیالها و فرزاد ‌چوپانی، طراح گریم: سوگل جوادی مجد، مجریان گریم: محمد ‌مسیبی، هما دودانگه و سوگل جوادی مجد، طراح لباس: باران سیبی، گروه کارگردانی: صدرا عیسی پور، فائزه شاه حسینی و علی ساقی، ساخت تیزر: پویان مهربان، عکاس: مونا بیگلریان، طراح پوستر: حمید شیرزاد، آهنگساز: عماد یوسفی، مشاور رسانه و تبلیغات: صدرا ‌صباحی و حامی مجازی: ایران تئاتر و تئاتر نشنال.

علاقمندان به تماشای نمایش «سگ سورتمه» می‌توانند بلیت این نمایش را از سایت تیوال تهیه کنند.

منبع: هنرآنلاین | http://honaronline.ir

این صفحه را با دوستان خود به اشتراک بگذارید

Share on facebook
Share on pinterest
Share on twitter
Share on whatsapp
Share on linkedin
Share on google
Share on telegram
Share on email

📅 برای اطلاع از جدیدترین رویدادهای هنر و فرهنگ، همراه گالری لیلیت باشید.

روزنامه هنر رویدادهای هنری اخبار هنری گزارش‌های هنری نوآوری‌های هنری حراج هنری تئاتر و نمایش مد و لباس

اپلیکیشن
💎 بنر روزنامه هنر
💎 بنر کتابهای صوتی
💎 بنر تماشاخانه
💎 بنر هنرآموز
💎 بنر نمایشگاه
💎 بنر مجله هنر
💎 بنر موزیکهای بیکلام
تلگرام
برگزاری نمایشگاه «انسان منهای طبیعت» آثار نقاشی خانم هدی فیاضی پتگر
برگزاری نمایشگاه «آگاهی» آثار نقاشی خانم الهام طاهرى
برگزاری نمایشگاه «تازگی» آثار نقاشی خانم مرضیه رزاقی
برگزاری نمایشگاه «با من بیا» آثار سیاه قلم خانم مهرناز لامعی
برگزاری نمایشگاه «اقیانوس رنگ‌ها» آثار خانم فاطمه کریمی ریابی
برگزاری نمایشگاه «مفاهیم زندگی در هنر معاصر» آثار آقای رضا رحیمی لسکو
برگزاری نمایشگاه «گالری سیاه نقش» آثار آقای سیاوش هاشمی
برگزاری نمایشگاه «تصویری از طبیعت» آثار خانم حمیده وثوقی رهبری
برگزاری نمایشگاه «دنیای درون» آثار خانم مهتاب مظلومی
برگزاری نمایشگاه «پری‌زاد» آثار خانم مهناز اولیائی
برگزاری نمایشگاه «نگاه من» آثار نقاشی آقای عبدالله محمودی
برگزاری نمایشگاه «کبوترانه» آثار سیاه قلم خانم الهام رحیمیان
اینستاگرام گالری لیلیت