اقتباس بنکسی از «ونگوگ» زیر چکش حراج

به گزارش روز سه شنبه خبرنگار فرهنگی ایرنا از روزنامه نشنال، نقاشی گل‌های آفتابگردان از پمپ بنزین اثر بنکسی که متعلق به یک طراح لباس انگلیسی به نام پُل اسمیت، است و با الهام از تابلوی گل‌های آفتابگردان ونسان ونگوگ کشیده شده به ارزش تخمینی ۱۲ تا ۱۸ میلیون دلار در حراجی کریستیز در نیویورک به فروش گذاشته خواهد شد.

در این نقاشی که در سال ۲۰۰۵  کشیده شده، چند گل پژمرده با گلبرگ‌های فروریخته جایگزین گل‌های شاداب نقاشی ونگوگ شده‌اند. گل‌های آفتابگردان از پمپ بنزین پیش از فروش در نیویورک در لس آنجلس و هنگ کنگ به نمایش گذاشته می‌شود.

اقتباس بنکسی از «ونگوگ» زیر چکش حراج
تابلوی «گل آفتابگردان»، ونسان ونگوگ

اسمیت می‌گوید: چیزی که در ابتدا مرا به کار بنکسی جذب کرد، اعتماد به نفس و شفافیت وی در انتقال یک مطلب به همان شکلی که هست بود. تحت تاثیر نگرش او درباره آنچه در جهان می‌گذرد قرار گرفتم. اظهارنظرهای سیاسی وی کاملا بجا، ژرف و شجاعانه هستند و به روشی مدرن منتقل می‌شوند.

وی ادامه داد: خوشحال بودم شانس آن را داشتم یکی از آثارش را صاحب شوم. گل آفتابگردان هم به خودی خود یک روش منحصربه فرد برای فکرکردن درباره امور را ارائه می‌دهد.

کاترین آرنولد، مدیر بخش هنر پساجنگ و معاصر اروپا در حراج کریستیز می‎‌گوید: به دنبال رکوردشکنی نقاشی رنگ روغن تغییردهنده بازی در ماه مارس، مفتخریم این نوامبر نقاشی گل‌های آفتاب گردان از پمپ بنزین را از بنکسی برای حراج عرضه کنیم.

وی افزود: این نقاشی یکی از آثار برجسته در کارنامه بنکسی است که نه تنها استعداد وی به عنوان یک نقاش را نشان می‌دهد بلکه شاهدی بر طنز تلخی است که وی به معضلات جهانی پیوند می‌زند.

آرنولد خاطرنشان کرد: در این تابلو کمدی گل‌های پژمرده‌ای که از یک پمپ بنزین خریداری شده‌اند ابزاری می‌شود برای برجسته کردن رابطه ما با هنر و محیط زیست. بنکسی به ما یادآوری می‌کند که هر دو این موارد گذرا و ناپایدار هستند.

نقاشی گل‌های آفتابگردان از پمپ بنزین نهم نوامبر (۱۸ آبان ۱۴۰۰) به مزایده گذاشته خواهد شد.

به گزارش ایرنا، بنکسی یک هنرمند خیابانی معروف اهل بریستول انگلیس است که اگرچه تا به امروز هویت خود را از جهان مخفی کرده آثارش به قیمت میلیون‌ها پوند فروخته می‌شوند. این هنرمند انگلیسی در سال‌های اخیر در هنر خود بیش از پیش به سمت نقد سیاسی حرکت کرده و به انتقاد از موضوعات مختلف از رفتار نامناسب با پناهجویان گرفته تا خروج انگلیس از اتحادیه اروپا می‌پردازد. این هنرمند انگلیسی در کارزار هنری خود همچنین از اولویت‌های بازار بین المللی هنرهای زیبا نیز انتقاد کرده است.   

بنکسی به دنبال شیوع کرونا، اثری را نیز در تجلیل از کادر درمان کشید که در ماه مارس (اسفند گذشته) به مزایده گذاشته شد. این اثر به قیمت ۱۶ میلیون و ۷۰۰ هزار پوند به فروش رسید و رکورد حراج‌ آثار این هنرمند در جهان را شکست. در این نقاشی که تغییردهنده بازی نام دارد، یک کودک به تصویر کشیده شده که عروسک‌های بتمن و مرد عنکبوتی خود را به کناری انداخته و به جای آنها با عروسک یک پرستار ابرقهرمان بازی می‌کند. این نقاشی در جریان موج اول شیوع کرونا به بیمارستانی در انگلیس اهدا شد.

منبع: ایرنا | https://irna.ir

این صفحه را با دوستان خود به اشتراک بگذارید

Share on facebook
Share on pinterest
Share on twitter
Share on whatsapp
Share on linkedin
Share on google
Share on telegram
Share on email

📅 برای اطلاع از جدیدترین رویدادهای هنر و فرهنگ، همراه گالری لیلیت باشید.

روزنامه هنر رویدادهای هنری اخبار هنری گزارش‌های هنری نوآوری‌های هنری حراج هنری تئاتر و نمایش مد و لباس

اپلیکیشن
💎 بنر هنرآموز
💎 بنر تماشاخانه
💎 بنر موزیکهای بیکلام
💎 بنر روزنامه هنر
💎 بنر کتابهای صوتی
💎 بنر نمایشگاه
💎 بنر مجله هنر
تلگرام
برگزاری نمایشگاه «انسان منهای طبیعت» آثار نقاشی خانم هدی فیاضی پتگر
برگزاری نمایشگاه «آگاهی» آثار نقاشی خانم الهام طاهرى
برگزاری نمایشگاه «تازگی» آثار نقاشی خانم مرضیه رزاقی
برگزاری نمایشگاه «با من بیا» آثار سیاه قلم خانم مهرناز لامعی
برگزاری نمایشگاه «اقیانوس رنگ‌ها» آثار خانم فاطمه کریمی ریابی
برگزاری نمایشگاه «مفاهیم زندگی در هنر معاصر» آثار آقای رضا رحیمی لسکو
برگزاری نمایشگاه «گالری سیاه نقش» آثار آقای سیاوش هاشمی
برگزاری نمایشگاه «تصویری از طبیعت» آثار خانم حمیده وثوقی رهبری
برگزاری نمایشگاه «دنیای درون» آثار خانم مهتاب مظلومی
برگزاری نمایشگاه «پری‌زاد» آثار خانم مهناز اولیائی
برگزاری نمایشگاه «نگاه من» آثار نقاشی آقای عبدالله محمودی
برگزاری نمایشگاه «کبوترانه» آثار سیاه قلم خانم الهام رحیمیان
اینستاگرام گالری لیلیت