امتیاز برگزاری دوسالانه خوشنویسی قزوین به انجمن خوشنویسان واگذار شد

نشست رسانه‌ای هفته خوشنویسی ایران صبح روز سه‌شنبه 20 مهر در خانه هنرمندان ایران برگزار شد.

امتیاز برگزاری دوسالانه خوشنویسی قزوین به انجمن خوشنویسان واگذار شدبه گزارش صبا به نقل از روابط عمومی خانه هنرمندان ایران، نشست رسانه‌ای هفته خوشنویسی ایران صبح روز سه‌شنبه ۲۰ مهر با حضور غلامحسین امیرخانی رییس انجمن خوشنویسان ایران، محمدحسین ساکت نماینده وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در انجمن خوشنویسان ایران، عارف براتی مدیر اجرایی، علی اشرف صندوق‌آبادی نایب رییس، میرحیدر موسوی عضو شورای عالی انجمن خوشنویسان ایران، یدالله کابلی عضو شورای ارزشیابی و محسن میرحسینی مدیر روابط عمومی این انجمن در محل خانه هنرمندان ایران برگزار شد.

در آغاز این نشست غلامحسین امیرخانی رییس انجمن خوشنویسان ایران با تاکید بر اهمیت نقش رسانه‌ها در مباحث فرهنگی بیان کرد: در قرن بیستم رسانه از دربار به سطح جامعه گسترده شد و می‌توان نقش رسانه را در این روند موثر دانست و اگر بخواهیم آسیب شناسی در کشور داشته باشیم که چرا مردم در حال حاضر درگیر مباحث فرهنگی نیستند، باید نقش رسانه‌ها را بررسی کرد. رسانه‌ها باید به کمک عرصه فرهنگ و هنر بیایند.

رییس انجمن خوشنویسان ایران درباره هنرمندان این رشته گفت: بانوان خوشنویس رشد بسیاری داشتند و این در حالی است که در دهه ۵۰ یک خوشنویس خانم نداشتیم. نخبگان خوشنویسی نسبت به گذشته چند برابر شدند به طوری که امروزه آثار زیادی  قابلیت حضور در موزه‌ها را دارند.

وی مطرح کرد: ما تنها تشکیلات مدنی هستیم که به صورت افقی مدیریت خود را تنظیم کرده‌ایم یعنی در شهرهای مختلف مدیران تصمیم گیرنده داریم و از تمام ایران منتخبانی در شورای عالی حضور دارند.

امیرخانی با اشاره به ابعاد مختلف هنر خوشنویسی و پیشنهاد آموزش آن به زندانیان گفت: خوشنویسی باید در منابع آموزشی ما جدی‌تر و پر رنگ‌تر باشد. پیامد آموزش آن ترویج آموزه‌های دینی، حکمت و اخلاق خواهد بود. وقتی یک زندانی هنر را آموزش ببیند، آن را به خانه می‌برد. وزارت ارشاد باید با بستن سندهای همکاری زمینه ترویج این هنر را فراهم کند.

در ادامه این نشست محمدحسین ساکت عنوان کرد: خوشنویسی باید در مدارس گسترش پیدا کنند اما در برخی از موارد ورزش جایگزین درس هنر می‌شود. باید امکانات متنوعی برای کودکان و نوجوانان برای تشویق به هنر تعریف کرد.

در بخش دیگری از این نشست عارف براتی ضمن ارایه آماری از فعالیت‌های انجمن خوشنویسان ایران گفت: شورای عالی و بازرسان انجمن از میان فعالان انتخاب شده و انجمن نهادی جهانی است. از سال گذشته تاکنون بیش از ۴۸۰ نمایشگاه داخلی و خارجی برگزار کرده‌ایم.

وی عنوان کرد: خوشنویسی اشتغال‌زا شده و جایگاهش را میان مردم و هنرمندان پیدا کرده است. امروزه تورم مالی و اقتصادی بسیار بالا گرفته و کرونا باعث فشار بر هنرمندان شده است و بنا به همه اینها از دولت تقاضای یاری داریم. هنرمند معاصر باید کار خود را کند. اما این کار بسترهای حمایتی می‌خواهد و ما از دولت جدید تقاضای عنایات ویژه داریم.

در بخش دیگری از این نشست میرحیدر موسوی ضمن ارایه توضیحات درباره رویدادهای پیش روی دوسالانه خوشنویسی قزوین، گفت: امسال دوسالانه خوشنویسی و امتیاز آن را به انجمن دادند. از امسال بینال توسط انجمن برگزار می‌شود. دوسالانه قزوین ۵ روزه است که ۲۲ مهر ماه افتتاح می‌شود و اختتامیه آن نیز با حضور وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی و اساتید خواهد بود.

محسن میرحسینی نیز در پایان نشست به تاثیر کرونا به برنامه‌های هفته خوشنویسی اشاره و خاطرنشان کرد: تحت چنین شرایطی برنامه‌ها توسط ستاد به شعب در دیگر استان‌ها ارایه شده، آن‌ها پوستر و بنر در شهرها نصب می‌کنند و برنامه‌های لایو نیز دارند. دیدار با اساتید و مدیران هم از دیگر برنامه‌‌ها در تهران و شهرستان‌هاست. کارگاه‌های خوشنویسی، کاغذسازی، آهار و مرکب را هم خواهیم داشت و غبارروبی آرامگاه بزرگان و استادان نیز از دیگر برنامه‌های ما است.

۲۱ تا ۲۷ مهرماه در تقویم ایران به نام هفته خوشنویسی ثبت شده است.

انتهای پیام/

منبع: خبرگزاری صبا | http://khabargozarisaba.com

این صفحه را با دوستان خود به اشتراک بگذارید

Share on facebook
Share on pinterest
Share on twitter
Share on whatsapp
Share on linkedin
Share on google
Share on telegram
Share on email
برای اطلاع از جدیدترین رویدادهای هنر و فرهنگ، همراه گالری لیلیت باشید.
روزنامه هنر رویدادهای هنری اخبار هنری گزارش‌های هنری نوآوری‌های هنری حراج هنری تئاتر و نمایش مد و لباس
💎 بنر تخفیف ویژه برگزاری نمایشگاه
اپلیکیشن
💎 بنر تماشاخانه
💎 بنر موزیکهای بیکلام
💎 بنر کتابهای صوتی
💎 بنر مجله هنر
💎 بنر روزنامه هنر
💎 بنر هنرآموز
💎 بنر نمایشگاه
تلگرام
برگزاری نمایشگاه «با هم» آثار نقاشی خانم فیروزه خدیوی
برگزاری نمایشگاه «بوف کور؛ من و صادق خان هدایت» آثار نقاشی خانم حورا خاکدامن
برگزاری نمایشگاه «سنگ نگاره» آثار خانم وفا اکبری
برگزاری نمایشگاه «صدای سکوت» آثار عکاسی آقای احسان کاظمی
برگزاری نمایشگاه «ما» آثار مجسمه‌های آقای نصرالله رادش
برگزاری نمایشگاه «انسان منهای طبیعت» آثار نقاشی خانم هدی فیاضی پتگر
برگزاری نمایشگاه «آگاهی» آثار نقاشی خانم الهام طاهرى
برگزاری نمایشگاه «تازگی» آثار نقاشی خانم مرضیه رزاقی
برگزاری نمایشگاه «با من بیا» آثار سیاه قلم خانم مهرناز لامعی
برگزاری نمایشگاه «اقیانوس رنگ‌ها» آثار خانم فاطمه کریمی ریابی
برگزاری نمایشگاه «مفاهیم زندگی در هنر معاصر» آثار آقای رضا رحیمی لسکو
برگزاری نمایشگاه «گالری سیاه نقش» آثار آقای سیاوش هاشمی
اینستاگرام گالری لیلیت

اَپ لیلیت

دانلود اپلیکیشن لیلیت

با نصب اپلیکیشن لیلیت، به راحتی از امکانات لیلیت بهره‌مند شوید و از تخفیف‌ها و جدیدترین اطلاعیه‌ها باخبر باشید...

دانلود مستقیم