رکوردشکنی نقاشی ۵۰۰ ساله «داوینچی» از یک خرس

به گزارش روز شنبه خبرنگار فرهنگی ایرنا، نقاشی سر یک خرس (Head of a Bear) از لئوناردو داوینچی که بیش از ۵۰۰ سال قدمت دارد، پس از دو ماه انتظار سرانجام در حراجی کریستیز در لندن به مزایده گذاشته شد و به قیمت استثنایی ۸ میلیون و ۸۰۰ هزار پوند چکش خورد.

این نقاشی نفیس موفق شد رکورد گران‌ترین نقاشی حراج شده از داوینچی را بشکند، این رکورد پیش از این در اختیار نقاشی اسب و سوار (Horse and Rider) بود که در سال ۲۰۰۱ به قیمت ۸ میلیون و ۱۰۰ هزار دلار به فروش رسید.

داوینچی طرح این خرس را در ابعاد (سه اینچ در سه اینچ) هفت در هفت سانتی‌متر با تکنیک سیلورپوینت که از استادش آندرئا دل وروکیو فراگرفته بود، با استفاده از میله‌ای به جنس نقره خالص روی یک کاغذ صورتی-بژ کم رنگ کشید.

نقاشی سر یک خرس یکی از معدود آثار این استاد نقاش دوره رنسانس است که هنوز در مجموعه‌های خصوصی دست به دست می‌شود؛ این نقاشی زمانی به سر توماس لارنس نقاش و مجموعه‌دار انگلیسی تعلق داشت تا این که در سال ۱۸۶۰ میلادی در حراجی کریستیز به قیمت ۲ هزار پوند و ۵۰ پنس به فروش رسید. کاپیتان نورمن رابرت کلویل دیگر مجموعه‌دار معروف هنری نیز زمانی صاحب این نقاشی بود.  

این تابلو که ارزش تخمینی آن حدود ۱۲ میلیون پوند برآورد شده بود، تاکنون در برخی از معروف‌ترین موزه‌های جهان به نمایش در آمده است. نگارخانه ملی لندن یکی از این موزه‌هاست که در سال ۲۰۱۱ و ۲۰۱۲ به عنوان بخشی از یک نمایشگاه از آثار داوینچی میزبان این نقاشی بود.

لئوناردو داوینچی دانشمند، نقاش، مجسمه‌ساز، معمار، موسیقی‌دان، ریاضی‌دان، مهندس، مخترع، آناتومیست، زمین‌شناس، نقشه‌کش، گیاه‌شناس و نویسنده ایتالیایی دوره رنسانس بود که با وجود تنها ۲۵ اثر برجای نمانده، به عنوان یکی از بزرگترین نقاشان تاریخ شناخته می‌شود.

یکی دیگر از نقاط برجسته این حراجی که حراج استثنایی (The Exceptional Sale ) نام داشت، فروش یادداشتی امضا شده به دست اسحاق نیوتون بود که به قیمت بالای ۱ میلیون و ۷۰۰ هزار پوند چکش خورد. مجموع درآمد حاصل از این حراجی ۱۹ میلیون و ۵۰۰ هزار پوند بود.

سال ۲۰۲۱؛ سال رکوردشکنی در حوزه حراج‌ آثار اساتید کلاسیک

نقاشی داوینچی تنها رکوردشکنی اخیر در حوزه آثار اساتید کلاسیک نبود؛ ژانویه امسال (بهمن 99) یک نقاشی کوچک از ساندرو بوتیچلی، دیگر نقاش معروف ایتالیایی، در حراجی ساتبیز نیویورک به قیمت ۹۲ میلیون و ۲۰۰ هزار دلار چکش خورد و رکورد گرانترین نقاشی حراج شده از این استاد نقاشی رنسانس را شکست. پس از تابلوی سالواتور موندی از داوینچی که در سال ۲۰۱۷ به قیمت ۴۵۰ میلیون دلار به فروش رسید، این تابلو گرانقیمت‌ترین اثر اساتید کلاسیک در تاریخ حراج‌های هنری شد.

منبع: ایرنا | https://irna.ir

این صفحه را با دوستان خود به اشتراک بگذارید

Share on facebook
Share on pinterest
Share on twitter
Share on whatsapp
Share on linkedin
Share on google
Share on telegram
Share on email

📅 برای اطلاع از جدیدترین رویدادهای هنر و فرهنگ، همراه گالری لیلیت باشید.

روزنامه هنر رویدادهای هنری اخبار هنری گزارش‌های هنری نوآوری‌های هنری حراج هنری تئاتر و نمایش مد و لباس

اپلیکیشن
💎 بنر هنرآموز
💎 بنر تماشاخانه
💎 بنر نمایشگاه
💎 بنر روزنامه هنر
💎 بنر کتابهای صوتی
💎 بنر موزیکهای بیکلام
💎 بنر مجله هنر
تلگرام
برگزاری نمایشگاه «انسان منهای طبیعت» آثار نقاشی خانم هدی فیاضی پتگر
برگزاری نمایشگاه «آگاهی» آثار نقاشی خانم الهام طاهرى
برگزاری نمایشگاه «تازگی» آثار نقاشی خانم مرضیه رزاقی
برگزاری نمایشگاه «با من بیا» آثار سیاه قلم خانم مهرناز لامعی
برگزاری نمایشگاه «اقیانوس رنگ‌ها» آثار خانم فاطمه کریمی ریابی
برگزاری نمایشگاه «مفاهیم زندگی در هنر معاصر» آثار آقای رضا رحیمی لسکو
برگزاری نمایشگاه «گالری سیاه نقش» آثار آقای سیاوش هاشمی
برگزاری نمایشگاه «تصویری از طبیعت» آثار خانم حمیده وثوقی رهبری
برگزاری نمایشگاه «دنیای درون» آثار خانم مهتاب مظلومی
برگزاری نمایشگاه «پری‌زاد» آثار خانم مهناز اولیائی
برگزاری نمایشگاه «نگاه من» آثار نقاشی آقای عبدالله محمودی
برگزاری نمایشگاه «کبوترانه» آثار سیاه قلم خانم الهام رحیمیان
اینستاگرام گالری لیلیت