«قارچ خور» رکورد گران‌ترین بازی ویدئویی تاریخ را شکست

به گزارش روز سه شنبه خبرنگار فرهنگی ایرنا از هفته‌نامه نیوزویک، یک کارتریج ۲۵ ساله بازی ویدئویی سوپرماریو ۶۴ برای نیتندو، داخل پکیجی پلمپ شده و نسبتا نو در حراجی هریتج آکشنز (heritage auctions) به مزایده گذاشته شد و با چکشی یک میلیون و ۵۶۰ هزار دلاری رکورد گرانترین بازی ویدئویی تاریخ را شکست.

متولیان هریتج آکشنز نو بودن این کارتریج و تاثیری که بازی سوپرماریو ۶۴ بر دنیای بازی‌های ویدئویی گذاشت را عامل اصلی این فروش تاریخی می‌دانند. معمولا از این بازی به عنوان آغازگر دوره بازی‌های ویدئویی مدرن و سه بعدی یاد می‌شود.

«قارچ خور» رکورد گران‌ترین بازی ویدئویی تاریخ را شکست

با ظهور سرویس‌های اشتراکی برای بازی‌های ویدیویی از جمله Xbox Game Pass و PS Now، نسخه فیزیکی این بازی‌ها به تدریج به تاریخ پیوسته و از رده خارج می‌شوند. بنابراین همانطور که کاست‌ها و نوارهای ویدئویی در گذر زمان مورد توجه مجموعه‌داران قرار گرفتند، این روزها نوعی تمایل نوستالژیک برای جمع کردن کارتریج بازی‌های قدیمی هم بین علاقه‌مندان به وجود آمده است.

همزمان با آن که سی‌دی‌ها و دیگر نسخه‌های فیزیکی بازی‌ها در صنعت گیمینگ منسوخ می‌شوند، ارزش و قیمت این کارتریج‌های قدیمی و عتیقه روز به روز بالاتر خواهد رفت. در یک سال گذشته رکورد گران‌ترین بازی ویدئویی تاریخ ۵ بار شکست و هربار فاصله زمانی بین رکوردشکنی‌ها کوتاه‌تر شد. تا جایی که یک نسخه قدیمی از بازی افسانه زلدا که آخر هفته به قیمت ۸۷۰ هزار دلار به فروش رسیده بود، تنها دو روز رکورددار گرانترین بازی ویدئویی تاریخ باقی ماند و خیلی زود تسلیم فروش بالای یک میلیون دلاری سوپرماریو ۶۴ شد. 

روند رکوردشکنی‌های این صنعت در یک سال گذشته به این شرح بوده است: اول بازی برادران سوپرماریو، دهم ژوئیه سال ۲۰۲۰ (۲۰ تیر ۹۹) به قیمت بی سابقه ۱۱۴ هزار دلار فروخته شد. ۵ ماه بعد در روز ۲۳ نوامبر سال ۲۰۲۰ (۳ آذر ۹۹) سومین قسمت از بازی برادران سوپرماریو ۱۵۶ هزار دلار چکش خورد و رکورددار شد. با گذشت تنها ۴ ماه، بازی برادران سوپرماریو ۲ به قیمت ۶۶۰ هزار دلار فروخته شد و رکورد جدیدی به جا گذاشت؛ رکوردی که یک بار چهار روز پیش در تاریخ ۱۸ تیر به دست افسانه زلدا شکسته شد و یک بار دو روز بعد به دست سوپرماریوی ۶۴

همانطور که می‌بینید، فاصله زمانی بین شکسته شدن هر رکورد در گذر زمان کمتر می‌شود. امری که از به راه افتادن یک گرایش جدید در دنیای بازی های ویدئویی حکایت دارد. در چنین شرایطی احتمالا مدت زیادی طول نخواهد کشید که یک بازی نوستالژیک دیگر به قیمتی بالاتر از سوپرماریو ۶۴ فروخته شده و رکوردی جدید و باورنکردنی برجا بگذارد.  

منبع: ایرنا | https://irna.ir

این صفحه را با دوستان خود به اشتراک بگذارید

Share on facebook
Share on pinterest
Share on twitter
Share on whatsapp
Share on linkedin
Share on google
Share on telegram
Share on email

📅 برای اطلاع از جدیدترین رویدادهای هنر و فرهنگ، همراه گالری لیلیت باشید.

روزنامه هنر رویدادهای هنری اخبار هنری گزارش‌های هنری نوآوری‌های هنری حراج هنری تئاتر و نمایش مد و لباس

اپلیکیشن
💎 بنر کتابهای صوتی
💎 بنر تماشاخانه
💎 بنر نمایشگاه
💎 بنر موزیکهای بیکلام
💎 بنر هنرآموز
💎 بنر روزنامه هنر
💎 بنر مجله هنر
تلگرام
برگزاری نمایشگاه «انسان منهای طبیعت» آثار نقاشی خانم هدی فیاضی پتگر
برگزاری نمایشگاه «آگاهی» آثار نقاشی خانم الهام طاهرى
برگزاری نمایشگاه «تازگی» آثار نقاشی خانم مرضیه رزاقی
برگزاری نمایشگاه «با من بیا» آثار سیاه قلم خانم مهرناز لامعی
برگزاری نمایشگاه «اقیانوس رنگ‌ها» آثار خانم فاطمه کریمی ریابی
برگزاری نمایشگاه «مفاهیم زندگی در هنر معاصر» آثار آقای رضا رحیمی لسکو
برگزاری نمایشگاه «گالری سیاه نقش» آثار آقای سیاوش هاشمی
برگزاری نمایشگاه «تصویری از طبیعت» آثار خانم حمیده وثوقی رهبری
برگزاری نمایشگاه «دنیای درون» آثار خانم مهتاب مظلومی
برگزاری نمایشگاه «پری‌زاد» آثار خانم مهناز اولیائی
برگزاری نمایشگاه «نگاه من» آثار نقاشی آقای عبدالله محمودی
برگزاری نمایشگاه «کبوترانه» آثار سیاه قلم خانم الهام رحیمیان
اینستاگرام گالری لیلیت