نمی گذارم کلمات مرا محدود کنند/ بازی با حروف در نقاشی‌خط های طلایی

این روزها نمایشگاه نقاشی‌ خط های احمد آریامنش با عنوان «گذر» در گالری مژده دایر است،

نمی گذارم کلمات مرا محدود کنند/ بازی با حروف در نقاشی‌خط های طلاییبه گزارش خبرگزاری صبا، احمد آریامنش پس از چهار سال، ۱۸ اثر نقاشی خط خود را از روز ۴ بهمن ماه در گالری مژده به نمایش گذاشته است. این آثار با استفاده از ورقه‌های طلا خلق شده و خط کرشمه و سفیر در آنها به چشم می‌خورد که این خط‌ها به نام همین هنرمند به ثبت رسیده است.

عنایت‌الله نظری نوری هنرمند پیشکسوت عرصه نقاشی خط و آبرنگ در حاشیه گشایش این رویداد درباره این نمایشگاه گفت: حرکت و پیچ و تاب‌های خط در این آثار مانند الهامی آسمانی می‌ماند که بر انسان فرود می‌آید. نقاشی‌خط‌های این نمایشگاه غزل‌های آریامنش است که این هنرمند آنها را با خط می‌سراید. این هنرمند خودش را در این نقاشی‌خط‌ها برای مخاطب تصویر کرده است.

نظری نوری با اشاره به عاشقانه بودن آثار نمایشگاه ادامه داد: هنرمندان با هنر خودشان را متبلور و هرس می‌کنند و روح خود را از مسایل بیرونی و آلودگی‌ها دور می‌کنند. خط و آواز در میان هنرهای دیگر شرافت بیشتری پیدا کرده است. این دو هنر می‌تواند تاثیر بیشتری روی انسان‌ها بگذارد و آنها را به هم نزدیک کند.

رضا رینه‌ای هنرمند خوشنویس نیز در افتتاحیه این نمایشگاه بیان کرد: آریامنش از حرکت‌های بداهه و بدون طراحی در تابلو بهره گرفته است. نوع نگاه این هنرمند با رنگ‌برداری است که با متریال مختلف انجام شده است. آزادی و رهایی کاملا محسوس است تا جایی که ذهن مخاطب بیشتر به سمت حس رهایی می‌رود تا اینکه به خط در نقاشی جلب شود. با این نوع روایت آزاد، هنرمند می‌تواند در قالب‌های مختلفی اثر خلق کند. امیدوارم این نوع نگاه آزاد و رها در خوشنویسی و نقاشی‌خط ادامه پیدا کند.

احمد آریامنش هم درباره عنوان نمایشگاه توضیح داد: عنوان «گذر» به معنای عبور از جایی به جای دیگر به لحاظ مکانی، زمانی و تفکر است و نگاهم بیشتر متمرکز بر گذر و عبور فکری بود. من همیشه در حال گذر هستم و مانند یک رودخانه‌ام که نمی‌توانم یک جا بمانم.

این هنرمند افزود: امضا و حال و هوای کارهایم تغییر نمی‌کند و مکمل یکدیگر هستند اما همان‌طور که خودم در طول سال‌ها تغییر می‌کنم این تغییرات در آثارم دیده می‌شود زیرا آثاری که خلق می‌کنم جزیی از من هستند.

وی درباره تفاوت خوشنویسی و نقاشی اظهار کرد: خوشنویس در قید و بند قواعد است اما نقاش می‌تواند رها باشد. من تجربه خوشنویسی دارم اما کار من نقاشی است و من تنها با حروف بازی می‌کنم.

 این هنرمند درباره دلیل استفاده از ورقه‌های طلا در آثارش گفت: طلا رنگی انرژی بخش دارد و می‌تواند صافی و زلالی را بهتر به تصویر بکشد.

وی  در ادامه افزود: این آثار زندگی روزمره خودم را به تصویر می‌کشد. در ابتدای خلق یک اثر بررسی‌های لازم را انجام می‌دهم اما زمانی‌ که شروع به کار می‌کنم دیگر از خود بی‌خود می‌شوم و نمی‌دانم در انتهای کار چه چیزی پیش می‌آید. در واقع خودم را رها می‌کنم.

در این نمایشگاه یک مجموعه با ابعاد کوچک‌تر از سایر آثار به چشم می‌خورد که آریامنش درباره آنها توضیح داد: این تابلوها هر کدام جزییات یک روز من را تشکیل می‌دهند. یک روز حال خوبی داشتم و یک روز غمگین بودم و تک تک آن روزها را به تصویر کشیده‌ام.

این هنرمند درباره حروف و کلمات استفاده شده در تابلوها توضیح داد: حرف‌ها برای من ابزار هستند، نمی‌گذارم کلمات مرا محدود کنند، گاهی از کلمات و حروف خاصی استفاده می‌کردم اما زمانی‌ که احساس می‌کردم کلمات آزارم می‌دهد آنها را کنار می‌گذاشتم.

آریامنش در پایان صحبت‌هایش بیان کرد: هنرمند باید نسبت به اثری که خلق می‌کند آگاهی کامل داشته باشد. برخی از هنرمندان نمی‌دانند که چه می‌خواهند و این ندانستن برای یک هنرمند ضعف بزرگی است.

نمایشگاه آثار احمد آریامنش با عنوان «گذر» تا ۱۱ بهمن در گالری مژده به نشانی سعادت آباد، خیابان علامه شمالی، خیابان ۱۸ شرقی، پلاک ۲۷، زنگ یک میزبان هنردوستان است.

انتهای پیام/

منبع: خبرگزاری صبا | http://khabargozarisaba.com

این صفحه را با دوستان خود به اشتراک بگذارید

Share on facebook
Share on pinterest
Share on twitter
Share on whatsapp
Share on linkedin
Share on google
Share on telegram
Share on email

📅 برای اطلاع از جدیدترین رویدادهای هنر و فرهنگ، همراه گالری لیلیت باشید.

روزنامه هنر رویدادهای هنری اخبار هنری گزارش‌های هنری نوآوری‌های هنری حراج هنری تئاتر و نمایش مد و لباس

اپلیکیشن
💎 بنر روزنامه هنر
💎 بنر کتابهای صوتی
💎 بنر هنرآموز
💎 بنر تماشاخانه
💎 بنر موزیکهای بیکلام
💎 بنر نمایشگاه
💎 بنر مجله هنر
تلگرام
برگزاری نمایشگاه «انسان منهای طبیعت» آثار نقاشی خانم هدی فیاضی پتگر
برگزاری نمایشگاه «آگاهی» آثار نقاشی خانم الهام طاهرى
برگزاری نمایشگاه «تازگی» آثار نقاشی خانم مرضیه رزاقی
برگزاری نمایشگاه «با من بیا» آثار سیاه قلم خانم مهرناز لامعی
برگزاری نمایشگاه «اقیانوس رنگ‌ها» آثار خانم فاطمه کریمی ریابی
برگزاری نمایشگاه «مفاهیم زندگی در هنر معاصر» آثار آقای رضا رحیمی لسکو
برگزاری نمایشگاه «گالری سیاه نقش» آثار آقای سیاوش هاشمی
برگزاری نمایشگاه «تصویری از طبیعت» آثار خانم حمیده وثوقی رهبری
برگزاری نمایشگاه «دنیای درون» آثار خانم مهتاب مظلومی
برگزاری نمایشگاه «پری‌زاد» آثار خانم مهناز اولیائی
برگزاری نمایشگاه «نگاه من» آثار نقاشی آقای عبدالله محمودی
برگزاری نمایشگاه «کبوترانه» آثار سیاه قلم خانم الهام رحیمیان
اینستاگرام گالری لیلیت