حراج دوباره نقاشی خودویرانگر بنکسی

به گزارش روز شنبه خبرنگار فرهنگی ایرنا از روزنامه گاردین، نقاشی خودویرانگر دختری با بادکنک (Girl With Balloon) از بنکسی در سال ۲۰۱۸ در یک حراجی در لندن به قیمت ۱ میلیون و ۱۰۰ هزار پوند به یک مجموعه‌دار فروخته شد؛ اما به محض به پایان رسیدن مزایده، همانطور که خالق اثر ترتیب داده بود، ریز ریز شد و دنیای هنر را به حیرت واداشت.

ماجرا از این قرار بود که بوم این نقاشی با عبور از یک دستگاه کاغذ خردکنی که در قاب بزرگ و ویکتوریایی آن پنهان شده بود، بخش پایینی خود را ریز ریز کرد و از کل نقاشی فقط یک بادکنک قرمز رنگ در پس زمینه سفید کار در قاب باقی ماند.

حراج دوباره نقاشی خودویرانگر بنکسی

عنوان نقاشی بنکسی پس از این اتفاق به عشق در سطل زباله است (Love is in the Bin) تغییر کرد و حالا قرار است اکتبر (مهر/ آبان) امسال در حراجی ساتبیز به فروش گذاشته شود. ارزش تخمینی این اثر از شکل افتاده چیزی در حدود ۴ تا ۵ میلیون پوند برآورد شده است.

اثر دختری با بادکنک از تصویر دختر بچه‌ای که دستش را به سمت یک بادکنک قرمز و قلبی‌شکل دراز کرده، اولین بار روی دیواری در شرق لندن به تصویر درآمد و سپس بارها و بارها بازآفرینی شد. این اثر یکی از معروف‌ترین آثار بنکسی است.  

بنکسی به واسطه مجموعه‌ای از گرافیتی‌هایی که با مضامین کنایی روی ساختمان‌هایی در گوشه و کنار انگلیس کشیده است، به یکی از سرشناس‌ترین هنرمندان خیابانی جهان تبدیل شد. حراج یک نقاشی خودویرانگر یکی از آخرین اعلامیه‌های این هنرمند بر ضد طبقه حاکم بود. از دیگر اقدامات وی در این حوزه می‌توان به افتتاح پارک دیزمالند یا سرزمین ملال‌ها در سال ۲۰۱۵ اشاره کرد که نسخه پساآرمانشهری از پارک‌های پرزرق و برق دیزنی لند است. بنکسی این پارک را به عنوان یک پارک خانوادگی معرفی کرده است که برای کودکان مناسب نیست.

عشق در سطل زباله است، ۱۴ اکتبر (۲۲ مهر ۱۴۰۰) به حراج گذاشته می‌شود. 

به گزارش ایرنا، بنکسی یک هنرمند خیابانی معروف اهل بریستول انگلیس است که اگرچه تا به امروز هویت خود را از جهان مخفی کرده آثارش به قیمت میلیون‌ها پوند فروخته می‌شوند. این هنرمند انگلیسی در سال‌های اخیر در هنر خود بیش از پیش به سمت نقد سیاسی حرکت کرده و به انتقاد از موضوعات مختلف از رفتار نامناسب با پناهجویان گرفته تا خروج انگلیس از اتحادیه اروپا می‌پردازد. این هنرمند انگلیسی در کارزار هنری خود همچنین از اولویت‌های بازار بین المللی هنرهای زیبا نیز انتقاد کرده است.   

بنکسی به دنبال شیوع کرونا، اثری را نیز در تجلیل از کادر درمان کشید که در ماه مارس (اسفند گذشته) به مزایده گذاشته شد. این اثر به قیمت ۱۶ میلیون و ۷۰۰ هزار پوند به فروش رسید و رکورد حراج‌ آثار این هنرمند در جهان را شکست. در این نقاشی که تغییردهنده بازی نام دارد، یک کودک به تصویر کشیده شده است که عروسک‌های بتمن و مرد عنکبوتی خود را به کناری انداخته و به جای آنها با عروسک یک پرستار ابرقهرمان بازی می‌کند. این نقاشی در جریان موج اول شیوع کرونا به بیمارستانی در انگلیس اهدا شد.

منبع: ایرنا | https://irna.ir

این صفحه را با دوستان خود به اشتراک بگذارید

Share on facebook
Share on pinterest
Share on twitter
Share on whatsapp
Share on linkedin
Share on google
Share on telegram
Share on email

📅 برای اطلاع از جدیدترین رویدادهای هنر و فرهنگ، همراه گالری لیلیت باشید.

روزنامه هنر رویدادهای هنری اخبار هنری گزارش‌های هنری نوآوری‌های هنری حراج هنری تئاتر و نمایش مد و لباس

اپلیکیشن
💎 بنر تماشاخانه
💎 بنر هنرآموز
💎 بنر روزنامه هنر
💎 بنر کتابهای صوتی
💎 بنر موزیکهای بیکلام
💎 بنر نمایشگاه
💎 بنر مجله هنر
تلگرام
برگزاری نمایشگاه «انسان منهای طبیعت» آثار نقاشی خانم هدی فیاضی پتگر
برگزاری نمایشگاه «آگاهی» آثار نقاشی خانم الهام طاهرى
برگزاری نمایشگاه «تازگی» آثار نقاشی خانم مرضیه رزاقی
برگزاری نمایشگاه «با من بیا» آثار سیاه قلم خانم مهرناز لامعی
برگزاری نمایشگاه «اقیانوس رنگ‌ها» آثار خانم فاطمه کریمی ریابی
برگزاری نمایشگاه «مفاهیم زندگی در هنر معاصر» آثار آقای رضا رحیمی لسکو
برگزاری نمایشگاه «گالری سیاه نقش» آثار آقای سیاوش هاشمی
برگزاری نمایشگاه «تصویری از طبیعت» آثار خانم حمیده وثوقی رهبری
برگزاری نمایشگاه «دنیای درون» آثار خانم مهتاب مظلومی
برگزاری نمایشگاه «پری‌زاد» آثار خانم مهناز اولیائی
برگزاری نمایشگاه «نگاه من» آثار نقاشی آقای عبدالله محمودی
برگزاری نمایشگاه «کبوترانه» آثار سیاه قلم خانم الهام رحیمیان
اینستاگرام گالری لیلیت