افتتاح نمایشگاه «ساده رنگی» به یاد سرژ آواکیان طراح لوگو و بسته پفک نمکی و آدامس شیک

آیین افتتاحیه نمایشگاه گروهی پوستر «ساده رنگی» به یاد سرژ آواکیان پنجشنبه 8 مهرماه در موزه گرافیک ایران برگزار شد.

افتتاح نمایشگاه «ساده رنگی» به یاد سرژ آواکیان طراح لوگو و بسته پفک نمکی و آدامس شیکبه گزارش صبا به نقل از روابط عمومی انجمن صنفی طراحان گرافیک ایران، نمایشگاه «ساده رنگی» پنجشنبه ۸ مهرماه با حضور شاپور دیوسالار معاون فرهنگی و هنرهای شهری سازمان زیباسازی تهران، محمدجواد حق‌شناس عضو سابق شورای شهر تهران، آرا شاوردیان نماینده مسیحیان ارمنی تهران و شمال ایران در مجلس شورای اسلامی، نورایر آرامیانس رییس شورای خلیفه گری ارامنه تهران و رافیک ملیکستیان عضو شورای خلیفه گری ارامنه تهران، شاپین آبرامیان عضو هیات مدیره انجمن دانشگاهیان ارامنه ایران، آرماند درور عضو هیات مدیره باشگاه فرهنگی ورزشی آرارات و آرتویت زهرابیان مدیر انتشارات نائیری، فاطمه کرکه‌آبادی، مهردخت دارابی و محسن سلیمانی از اعضای هیات مدیره‌ انجمن صنفی طراحان گرافیک در موزه گرافیک گشایش یافت.

‎فاطمه کرکه‌آبادی رییس هیات مدیره انجمن صنفی طراحان گرافیک ایران در ابتدای مراسم ضمن خیرمقدم به حاضران گفت: سرژ آواکیان از طراحان گرافیک پیشکسوت ایرانی – ارمنی و از اولین استادان این حرفه و برای سال‌ها رییس گروه گرافیک در دانشگاه هنر تهران بوده است و در زمینه ایجاد حوزه‌های تخصصی جدید در رشته گرافیک دانشگاهی و تربیت نسلی جدید از طراحان گرافیک نقش موثر و پایداری داشته است.

‎او بیان کرد: خوشحالم که هیات مدیره دوره هشتم انجمن صنفی طراحان گرافیک ایران در برپایی این نمایشگاه که ایده آن را خانم ساناز آرین‌فر دبیر نمایشگاه مطرح کرده بودند، پیش‌قدم شد، چرا که اگرچه سرژ آواکیان معلم تک تک ما نبود، اما تاثیرات یافته‌ها و آموزش او را می‌توان به وضوح در گرافیک امروز ایران و در جامعه مشاهده کرد.

رییس هیات مدیره انجمن صنفی طراحان گرافیک ایران همچنین از همراهی همیشگی سازمان زیبا سازی شهر تهران در کنار موزه گرافیک و حامیان انجمن از جمله مجتمع چاپ دیجیتال کوفا، انجمن دانشگاهیان ارامنه ایران، روزنامه آلیک، باشگاه  فرهنگی ورزشی آرارات، آرا شاوردیان و استودیو فا (مهدی فاتحی) تشکر کرد.

‎نورایر آرامیانس رییس شورای خلیفه‌گری ارامنه تهران نیز در سخنانی گفت: استاد سرژ در جامعه ما حضوری فعال داشت و از افتخارات جامعه ارامنه به حساب می‌آید. خوشحال هستیم که نمایشگاهی از آثار و با یاد او برگزار شده است و از انجمن صنفی طراحان گرافیک نیز بابت اینکه زحمات استاد را ارج نهادند، تشکر می‌کنم.

آرا شاوردیان نماینده مسیحیان ارمنی تهران و شمال ایران در مجلس شورای اسلامی نیز به عنوان سخنران بعدی بیان کرد: ارامنه از دیرباز در عرصه‌های هنری، فرهنگی، اجتماعی و علمی از اولین‌ها بودند و سرژ نیز از چنین افرادی بود و یاد و خاطره او در اذهان باقی است و از انجمن صنفی طراحان گرافیک نیز برای اینکه در به خاطر ماندن یاد و خاطره این هنرمند کوشید، تشکر می‌کنم.

‎آرماند درور عضو هیات مدیره باشگاه فرهنگی ورزشی آرارات که به نمایندگی از هیات مدیره این باشگاه حضور داشت، عنوان کرد: خیلی خوشحالم که در افتتاحیه این نمایشگاه حضور دارم، نمایشگاهی که قطعا برای برای نسل جوان تاثیرگذار خواهد بود. امیدوارم این نمایشگاه امکانی باشد که در آینده نسل جوان آثار هنری را به یاد آورند و ماندگار شوند.

‎شاپین آبرامیان عضو هیات مدیره انجمن دانشگاهیان ارامنه ایران نیز در سخنانی اظهار کرد: از طرف انجمن دانشگاهیان ارامنه به دلیل اجرایی کردن ایده برگزاری نمایشگاهی با یاد سرژ آواکیان و به خاطر تعامل و همکاری‌هایی که داشتند، تشکر می‌کنم. امید داریم طبق صحبت‌هایی که پاییز سال گذشته داشتیم، سلسله برنامه‌های هنری و آموزشی را همسو با این تعاملات برگزار کنیم و خوشحال هستیم که اولین برنامه را اینجا و با یاد این هنرمند برجسته در خدمت شما هستیم.

شاپور دیوسالار معاون فرهنگی و هنرهای شهری سازمان زیباسازی تهران نیز ضمن ابراز امیدواری برای استمرار برنامه‌های ویژه انجمن صنفی طراحان گرافیک ایران، خاطرنشان کرد: سرژ آواکیان، این استاد بزرگ حق بزرگی بر گردن ما دارد و برگزاری این نمایشگاه شاید کمترین کاری است که می‌توانستیم برای ایشان انجام دهیم. امیدوارم این برنامه‌ها استمرار داشته باشد و سازمان زیباسازی تهران نیز تمام قد در اختیار اجرای چنین برنامه‌هایی خواهد بود.

محسن سلیمانی عضو هیات مدیره انجمن صنفی طراحان گرافیک که از شاگردان سرژ آواکیان است، در سخنانش به ذکر خاطره از این استاد فقید پرداخت و افزود: سرژ استادی بود که در آن سال‌ها همه دوست داشتند شاگردش باشند. سرژ آواکیان یکی از مهربان‌ترین اساتید دانشگاه بود و من علاوه بر آموزش، از او درس زندگی فراگرفتم.

ساناز آریان‌فر دبیر نمایشگاه «ساده رنگی» نیز در توضیح ایده برگزاری نمایشگاه تصریح کرد: ایده برگزاری این نمایشگاه را اوایل سال با انجمن صنفی طراحان گرافیک مطرح کردم و چون سرژ، از اعضای قدیمی انجمن بود با استقبال خوبی از سوی هیات مدیره انجمن مواجه شدم. پس از آن قرار شد جمعی از همکاران و شاگردان استاد سرژ، آثارشان را برای یادبود او خلق کنند تا آن‌ها را در کنار برخی آثار دیده‌نشده خودش به نمایش بگذاریم.

‎او درباره بخش‌های نمایشگاه توضیح داد: در این نمایشگاه ۴۳ اثر از ۴۰ هنرمند به نمایش درآمده است که به یاد سرژ و در اولین سالگرد درگذشتش آثاری را خلق کرده اند. همچنین در بخشی از نمایشگاه تعدادی از  آرت‌ورک‌ها و برخی از اتودهای طراحی لوگوهای معروف او که تا به حال دیده نشده، برای اولین بار نمایش داده شده اند. برخی از ابزار و لوازم کار استاد نیز در نمایشگاه به نمایش گذاشته شده اند، همچنین پوسترهای سیلک و افست طراحی‌شده توسط استاد نیز در نمایشگاه بوده و البته پوسترهای سیلک او، بخشی از پوسترهایی هستند که برای اولین بار در ایران با تکنیک چاپ سیلک چاپ شده اند.

‎آریان‌فر همچنین عنوان کرد: این نمایشگاه به مناسبت اولین سالگرد درگذشت سرژ آواکیان، هنرمند و استاد پیشکسوت رشته گرافیک و همچنین ادای احترام و پاسداشت پنجاه سال فعالیت حرفه‌ای و تدریس گرافیک این هنرمند و تربیت شاگردان بی‌شمار، برگزار شده است. از آشناترین کارهای استاد آواکیان می‌‌توان به مجموعه طراحی‌ها و کارهای تبلیغاتی او برای شرکت مینو (از جمله طراحی لوگو و بسته پفک نمکی و آدامس شیک) اشاره کرد.

‎در ادامه مراسم، نمایشگاه «ساده‌ رنگی» به صورت رسمی افتتاح شد.

‎در این نمایشگاه، ۴۴ پوستر یادبود از ۴۱ هنرمند متشکل از فرزاد ادیبی، اونیش امین ‌الهی، مصطفی اوجی، ادیک بغوسیان، نسرین بنیادی، علی بوذری، احسان پارسا، کوروش پارسانژاد، فرشید پارسی‌کیا، آرا ترهاروتونیان، اسدالله چهره‌پرداز، علی خسروی، علی خورشیدپور، مهردخت دارابی، لادن رضایی، مازیار زند، محسن سلیمانی، آلفرد شجاع بابایی، قباد شیوا، مهدی فاتحی، اشکان قازانچایی، کوروش قاضی مراد، مجید عباسی، کیانوش غریب‌‌پور، مدیا کاراپتیان، مجید کاشانی، فاطمه کرکه‌‌آبادی، حسن کریم‌زاده، مریم کهوند، بهروز کیانی، اهورا محمدی، سیما مشتاقی، مهنوش مشیری، فاطمه ملک‌افضلی، ایرج میرزاعلیخانی، سیروس سلیمی، اردشیر میرمنگره، نوشین ناظمان، سونیا نواب، حسین نوروزی و آرپا هاکوپیان به نمایش درآمد.

این نمایشگاه و مراسم افتتاحیه آن که به دلیل محدودیت‌های کرونایی به صورت آنلاین (لایو در صفحه اینستاگرام انجمن صنفی طراحان گرافیک ایران) و تنها با حضور تعداد محدودی از مهمانان افتتاح شد، شامل پوسترهایی از طراحان گرافیک ایران به یاد و احترام سرژ آواکیان طراح گرافیک پیشکسوت ایرانی-ارمنی در اولین سالگرد در گذشت اوست.

نمایشگاه به مدت ۲ هفته یعنی تا ۲۱ مهر ماه در موزه گرافیک ایران برپا است و بازدید کنندگان محترم می‌توانند با رعایت پروتکل‌های بهداشتی از آن بازدید ‌کنند.

موزه گرافیک ایران در بزرگراه باقری، بلوار استقلال، خیابان شهیدان قزوینی شمالی (توحید شمالی)، پارک پلیس، عمارت ارباب هرمز قرار دارد و یکشنبه تا پنجشنبه، از ساعت ۹ تا ۱۷ میزبان مراجعان است.

انتهای پیام/

منبع: خبرگزاری صبا | http://khabargozarisaba.com

این صفحه را با دوستان خود به اشتراک بگذارید

Share on facebook
Share on pinterest
Share on twitter
Share on whatsapp
Share on linkedin
Share on google
Share on telegram
Share on email

📅 برای اطلاع از جدیدترین رویدادهای هنر و فرهنگ، همراه گالری لیلیت باشید.

روزنامه هنر رویدادهای هنری اخبار هنری گزارش‌های هنری نوآوری‌های هنری حراج هنری تئاتر و نمایش مد و لباس

اپلیکیشن
💎 بنر کتابهای صوتی
💎 بنر مجله هنر
💎 بنر تماشاخانه
💎 بنر نمایشگاه
💎 بنر هنرآموز
💎 بنر موزیکهای بیکلام
💎 بنر روزنامه هنر
تلگرام
برگزاری نمایشگاه «انسان منهای طبیعت» آثار نقاشی خانم هدی فیاضی پتگر
برگزاری نمایشگاه «آگاهی» آثار نقاشی خانم الهام طاهرى
برگزاری نمایشگاه «تازگی» آثار نقاشی خانم مرضیه رزاقی
برگزاری نمایشگاه «با من بیا» آثار سیاه قلم خانم مهرناز لامعی
برگزاری نمایشگاه «اقیانوس رنگ‌ها» آثار خانم فاطمه کریمی ریابی
برگزاری نمایشگاه «مفاهیم زندگی در هنر معاصر» آثار آقای رضا رحیمی لسکو
برگزاری نمایشگاه «گالری سیاه نقش» آثار آقای سیاوش هاشمی
برگزاری نمایشگاه «تصویری از طبیعت» آثار خانم حمیده وثوقی رهبری
برگزاری نمایشگاه «دنیای درون» آثار خانم مهتاب مظلومی
برگزاری نمایشگاه «پری‌زاد» آثار خانم مهناز اولیائی
برگزاری نمایشگاه «نگاه من» آثار نقاشی آقای عبدالله محمودی
برگزاری نمایشگاه «کبوترانه» آثار سیاه قلم خانم الهام رحیمیان
اینستاگرام گالری لیلیت