«گل‌زخم»؛ حکایتی از نجواهای یک مادر شهید به روایت بانوی کارگردان

گروه تئاتر هنرآنلاین: فرخنده محمدی، کارگردان تئاتر خیابانی «گل‌‌زخم» از اجراهای مناسبتی هفته دفاع مقدس و ایام اربعین حسینی درباره جزئیات این نمایش گفت: نمایش «گل‌زخم» به نویسندگی سیدصادق فاضلی از نویسندگان پرکار خوزستانی در حوزه دفاع مقدس به زبان اهوازی نوشته شده است؛ مونولوگی که اگر می‌خواستیم به طور کامل آن را اجرا کنیم، بالغ بر دو ساعت زمان می‌برد اما از آنجا که در اجرای خیابانی نگه داشتن تماشاگر در این مدت طولانی دشوار است، کمی از مدت اجرای آن کاستیم.

او درباره مضمون نمایش اظهار داشت: «گل‌زخم» حکایتی از نجواهای یک مادر شهید است که بر سر مزار پسر شهیدش نشسته است. البته این زن مادر سه پسر شهید و همچنین همسر شهید است و اکنون در حالی بر سر مزار پسر کوچکش نشسته که پیکر او با یک شهید از خطه شمال ایران عوض و مخفیانه راهی شمال شده و در نخستین روز سال نو در حال درد دل کردن با پسرش است.

محمدی به تأثیر اجراهای تئاتر خیابانی در جلب نظر و توجه مخاطبان نسبت به موضوع‌های ارزشی اشاره و تصریح کرد: مردم اغلب اوقات به شکل اتفاقی پای تماشای تئاترهای خیابانی می‌نشینند و چه بسیار مردمانی که از همین مسیر به هنر نمایش علاقه‌مند شده باشند. از سوی دیگر، سوژه‌هایی چون دفاع مقدس که بخشی از خاطرات اغلب هموطنان ما را تشکیل می‌دهند، در قالب اجراهای خیابانی توان بالایی در جذب مخاطب دارند و بارها به چشم دیده‌ام که تماشاگران چگونه حین اجرا با تمام وجود گریسته‌ و با شخصیت‌های نمایش همذات‌پنداری کرده‌اند.

کارگردان تئاتر خیابانی «گل‌زخم» افزود: البته که اجراهای خیابانی مشکلات خاص خود را دارد که از جمله آن می‌توان به اجرا در فضای باز و وابستگی آن به شرایط جوی، دشواری رساندن صدا به مخاطب و چالش‌های ایجاد نظم در میان تماشاگران اشاره کرد که با تمام این‌ها، تئاتر خیابانی در شرایط کرونا از بهترین مدیوم‌ها به منظور رساندن هر گونه پیام است.

او اذعان داشت: تئاتر خیابانی در ترویج فرهنگ دفاع مقدس یک گام رو به جلو است. در همین اجراهای فعلی، ما شاهد همراه شدن نوجوانان و جوانانی هستیم که به طور پیش‌فرض قرار نبوده در آن ساعت و آن مکان تماشاگر یک اثر نمایشی با مضمون دفاع مقدس باشند اما این فرصت پیش رویشان قرار گرفته و در معرض یادآوری خاطرات و آرمان‌های آن دوران قرار گرفته‌اند.

محمدی با تأکید بر اینکه افزایش اجراهای خیابانی می‌تواند در قالب یک توفیق اجباری، روز به روز بر تعداد تماشاگران تئاتر بیفزاید، بیان کرد: البته امیدوارم برخی محدودیت‌ها از اجراهای نمایش خیابانی برداشته شود و دست کارگردانان و عوامل تولید نمایشی بازتر باشد که اگر اینگونه شود، بدون شک شاهد افزایش کیفیت تئاترهای خیابانی در سراسر کشور خواهیم بود.

۴۰ تئاتر خیابانی در قالب ۱۲۰ اجرا به مناسبت گرامیداشت هفته دفاع مقدس و ایام اربعین حسینی از 31 شهریور تا ششم مهرماه به همت کانون تئاتر خیابانی اداره کل هنرهای نمایشی در استان‌های تهران، کرمانشاه، کردستان، ایلام و منطقه آزاد اروند در بوستان‌ها، گلزارهای شهدا و مناطق عملیاتی اجرا می‌شوند.

منبع: هنرآنلاین | http://honaronline.ir

این صفحه را با دوستان خود به اشتراک بگذارید

Share on facebook
Share on pinterest
Share on twitter
Share on whatsapp
Share on linkedin
Share on google
Share on telegram
Share on email

📅 برای اطلاع از جدیدترین رویدادهای هنر و فرهنگ، همراه گالری لیلیت باشید.

روزنامه هنر رویدادهای هنری اخبار هنری گزارش‌های هنری نوآوری‌های هنری حراج هنری تئاتر و نمایش مد و لباس

اپلیکیشن
💎 بنر موزیکهای بیکلام
💎 بنر هنرآموز
💎 بنر تماشاخانه
💎 بنر نمایشگاه
💎 بنر مجله هنر
💎 بنر کتابهای صوتی
💎 بنر روزنامه هنر
تلگرام
برگزاری نمایشگاه «انسان منهای طبیعت» آثار نقاشی خانم هدی فیاضی پتگر
برگزاری نمایشگاه «آگاهی» آثار نقاشی خانم الهام طاهرى
برگزاری نمایشگاه «تازگی» آثار نقاشی خانم مرضیه رزاقی
برگزاری نمایشگاه «با من بیا» آثار سیاه قلم خانم مهرناز لامعی
برگزاری نمایشگاه «اقیانوس رنگ‌ها» آثار خانم فاطمه کریمی ریابی
برگزاری نمایشگاه «مفاهیم زندگی در هنر معاصر» آثار آقای رضا رحیمی لسکو
برگزاری نمایشگاه «گالری سیاه نقش» آثار آقای سیاوش هاشمی
برگزاری نمایشگاه «تصویری از طبیعت» آثار خانم حمیده وثوقی رهبری
برگزاری نمایشگاه «دنیای درون» آثار خانم مهتاب مظلومی
برگزاری نمایشگاه «پری‌زاد» آثار خانم مهناز اولیائی
برگزاری نمایشگاه «نگاه من» آثار نقاشی آقای عبدالله محمودی
برگزاری نمایشگاه «کبوترانه» آثار سیاه قلم خانم الهام رحیمیان
اینستاگرام گالری لیلیت