کاریکاتورهای تازه‌ای هر هفته منتشر می‌کنم/ نوک پیکان به سمت آمریکا و اسراییل

📢 این صفحه را با دوستان خود به اشتراک بگذارید

Share on facebook
Share on pinterest
Share on twitter
Share on whatsapp
Share on linkedin
Share on google
Share on telegram
Share on email

مسعود شجاعی طباطبایی هنرمند کاریکاتوریست درباره آثار تازه ای که در واکنش به اتفاقات اخیر سیاسی خلق کرده است، توضیح داد.

کاریکاتورهای تازه‌ای هر هفته منتشر می‌کنم/ نوک پیکان به سمت آمریکا و اسراییلمسعود شجاعی طباطبایی در گفتگو با خبرنگار هنرهای تجسمی خبرگزاری صبا، درباره آثاری که به تازگی در واکنش به رویدادهای مختلف سیاسی خلق کرده است، توضیح داد: احساس کردم که به عنوان کاریکاتوریست با توجه به شرایطی که به لحاظ سیاسی در آن قرار داریم، لازم است که در این حوزه کار بشود.

شجاعی با اشاره به اتفاقات اخیر در کشور از جمله شهادت سردار سلیمانی، سیلی سخت ایران به آمریکا با اصابت موشک به پایگاه نظامیان  آمریکایی در عراق و همچنین طرح «معامله قرن» که از سوی آمریکا مطرح شده است، توضیح داد: من به عنوان یک کاریکاتوریست وظیفه داشتم به این اتفاقات واکنش نشان بدهم و طرح هایی را به تصویر بکشم.

شجاعی که پیش از این طرح های بسیاری را با موضوعات سیاسی کار کرده است، در ادامه یادآور شد: زمانی که حمله نظامی آمریکا به عراق صورت گرفت،  بوش پسر، ایران را برای اولین بار محور شرارت دانست و در همان زمان من مجموعه کاریکاتورهایی را کار کردم که به صورت کتاب و با عنوان «توصیه به سربازان آمریکایی» چاپ شد و به نظرم این آثار نیاز به بازنگری تازه ای دارند و اکنون با توجه به شرایط کنونی تلاش می کنم که هر چند روز یک بار یک اثر کاریکاتور با موضوعات سیاسی روز کار کنم.

این هنرمند کاریکاتوریست در ادامه درباره آثاری که به تازگی با موضوعات سیاسی روز خلق کرده است، توضیح داد: در هفته های اخیر ۷ اثر با توجه به شرایط و اتفاقات سیاسی روز کار کرده ام.

یکی از آنها را بعد از اصابت موشک های ایران به پایگاه نظامی آمریکا در عراق کار کردم و یک نظامی آمریکایی را طراحی کردم که در رختخواب است و به جای گوسفند، موشک های ایرانی در ذهنش نقش بسته است، حال مضطربی دارد و رختخوابش را هم خیس کرده است.

در یکی از این آثار به نظریه داروین اشاره کرده ام و یک سرباز امریکایی را تصویر کرده ام که از یک موجود تک سلولی به سرباز آمریکایی تکثیر شده است و بعد از اصابت موشک ایران، دوباره به تک سلولی تبدیل می شود و همچنان تکثیر می شود.

در اثر دیگری ، سه در توالت را طراحی کردم که توالت های مردانه وزنانه است و روزنه ای را هم برای فرار ارتش آمریکایی گذاشته ام.

کاریکاتور دیگری را  با اشاره به سخنان آقای ظریف در گفتگو با نشریه آلمانی، کار کرده ام که آقای ظریف را پشت در مذاکره تصویر کرده ام و در حالی که در مذاکره را باز کرده است، پشت در چیزی جز سیاهی دیده نمی شود و نامه ترامیپ هم از بالا در حال افتادن است که روی آن نوشته شده است «no thanks» و خواستم با این اثر بگویم که مذاکره با آمریکا در شرایطی که ما در آن قرار داریم، دیپلماسی انفعال است. این اثر خیلی خوب دیده شد و در فضای مجازی به سرعت دست به دست شد.

شجاعی ادامه داد: در یکی دیگر از این آثار بخش ورود چمدان های مسافران را در فرودگاه ها طراحی کرده ام که در  این بخش به جای چمدان، تابوت است که وارد می شود و ترامپ هم ایستاده و لیست بلندبالایی زیرپایش هست که اسامی سربازانش را چک می کند که این اثر اشاره به اصابت موشک های ایران به پایگاه نظامیان آمریکایی در عراق دارد که هنوز آمار دقیق و درستی از تلفات آن را آمریکا اعلام نکرده است.

در اثر دیگری هم به موضوع «معامله قرن» اشاره کرده ام و  رژیم صهیوینستی را در قالب یک سگ هار نشان داده ام  که با این اتفاق و معامله قرن، هارتر هم می شود.

و در آخرین ا ثر نیز چند موشک ایرانی  به سمت دایناسورها حرکت می کنند و خواستم آمریکا را در قالب دایناسورها نشان بدهم که توسط موشک های ما دوباره در حال انقراض است.

شجاعی در پایان تصریح کرد: سعی دارم هر چند روز یک بار با توجه به شرایط سیاسی روز، آثار تازه ای را منتشر کنم که امیدوارم توفیق آن را داشته باشم.

انتهای پیام/

 

 

 

 

 

 

منبع: خبرگزاری صبا | http://khabargozarisaba.com

🗓 برای اطلاع از جدیدترین رویدادهای هنر و فرهنگ، همراه گالری لیلیت باشید.

Share on facebook
Share on pinterest
Share on twitter
Share on whatsapp
Share on linkedin
Share on google
Share on telegram
Share on email
روزنامه هنر رویدادهای هنری اخبار هنری گزارش‌های هنری نوآوری‌های هنری حراج هنری تئاتر و نمایش مد و لباس
برگزاری نمایشگاه «انسان منهای طبیعت» آثار نقاشی خانم هدی فیاضی پتگر
برگزاری نمایشگاه «آگاهی» آثار نقاشی خانم الهام طاهرى
برگزاری نمایشگاه «تازگی» آثار نقاشی خانم مرضیه رزاقی
برگزاری نمایشگاه «با من بیا» آثار سیاه قلم خانم مهرناز لامعی
برگزاری نمایشگاه «اقیانوس رنگ‌ها» آثار خانم فاطمه کریمی ریابی
برگزاری نمایشگاه «مفاهیم زندگی در هنر معاصر» آثار آقای رضا رحیمی لسکو
برگزاری نمایشگاه «گالری سیاه نقش» آثار آقای سیاوش هاشمی
برگزاری نمایشگاه «تصویری از طبیعت» آثار خانم حمیده وثوقی رهبری
برگزاری نمایشگاه «دنیای درون» آثار خانم مهتاب مظلومی
برگزاری نمایشگاه «پری‌زاد» آثار خانم مهناز اولیائی
اینستاگرام گالری لیلیت