اینجا چهره سینماگران «کاریکاتور» می‌شود/ رضا کیانیان و علیرضا خمسه لبخند زدند!

📢 این صفحه را با دوستان خود به اشتراک بگذارید

Share on facebook
Share on pinterest
Share on twitter
Share on whatsapp
Share on linkedin
Share on google
Share on telegram
Share on email

یک هنرمند کارتونیست به بهانه روز سینما درباره کشیدن کاریکاتور چهره هنرمندان و افراد معمولی در محوطه باغ فردوس گفت.

اینجا چهره سینماگران «کاریکاتور» می‌شود/ رضا کیانیان و علیرضا خمسه لبخند زدند!به گزارش خبرنگار تجسمی خبرگزاری صبا، محوطه موزه سینما در باغ فردوس همزمان با ۲۱ شهریور ماه مصادف با روز ملی سینما، تمهیداتی اندیشه است که ازجمله آن‌ها عکس‌های پرتره کارگردانان مطرح تاریخ سینما است که سرااسر محوطه باغ فردوس به نمایش درآمده‌اند. کمی که جلوتر می‌رویم میزی کوچک کنار مجسمه زنده‌یاد عزت‌الله انتظامی با تصاویری از کاریکاتور چهره‌های مطرح سینما، نمایان می‌شود. کاریکاتوری از پرویز پرستویی، نیکی کریمی، رضا کیانیان، محمد بحرانی و… که گویا به مناسبت روز ملی سینما در کنار تصاویر پرتره سینماگران روی چارپایه‌های چوبی در مرکز توجه قرار گرفته‌اند.

به بهانه این اتفاق سراغ محمد پوررضا کارتونیستی که فارغ از هیاهوی اطراف خود در باغ فردوس پشت میز مشغول طراحی است، رفتیم. او در گفتگو با خبرنگار صبا گفت: من سال ۶۸ وارد هنرستان شدم و سال ۷۸ بعد از فارغ‌التحصیلی در رشته نقاشی، در رشته کاریکاتور مشغول به کار شدم.

وی افزود: در آن زمان در شهر قم با دوستان خود گروهی تشکیل دادیم و نمایشگاه برگزار می‌کردیم که معمولا در این نمایشگاه‌ها از کاریکاتور چهره افراد سرشناس استفاده می‌کردیم زیرا کاریکاتور چهره افراد معروف زودتر شناخته می‌شود و اگر کاریکاتور خوبی از آن چهره بکشیم، مخاطب به محض تماشای تصویر، آن فرد را می‌شناسد، حتی اگر عکس واقعی او کنار کاریکاتور قرار نگرفته باشد.

پوررضا درباره سابقه حضور خود به عنوان کاریکاتوریست در باغ فردوس عنوان کرد: تقریبا ۳- ۴ سال است که در باغ فردوس مشغول طراحی کاریکاتور از چهره افراد مختلف هستم. البته ممکن است در مقاطع کوتاه مدتی به خود استراحت بدهم اما معمولا در این مکان حضور دارم.

این هنرمند در پاسخ به این که آیا تاکنون کاریکاتور چهره‌های سینما را به خود آن افراد هدیه داده است؟ گفت: تاکنون با رضا کیانیان و علیرضا خمسه دیدار داشتم و در آن دیدار کاریکاتور چهره خودشان را به آن‌ها هدیه کردم. این هنرمندان واکنش خوبی هم نسبت به این قضیه داشتند و خوشحال شدند البته معمولا افراد نمی‌توانند در قالب کلام حس خود را نسبت به کاریکاتور بیان کنند و بیشتر با لبخند رضایت خود را از دیدن تصویر نشان می‌دهند.

این کارتونیست درباره واکنش هنرمندان یا افراد معمولی نسبت به دیدن کاریکاتور چهره خودشان تشریح کرد: از مردم عادی گرفته تا هنرمندان سینما از بازیگران درجه یک تا چهره‌های مکمل سینما واکنش‌شان به کاریکاتور بیشتر ریشه در خاطرات دوران کودکی آن‌ها دارد و این واکنش بیشتر بر اساس روحیه و شخصیت اخلاقی که به مرور در افراد نهادینه شده است، شکل می‌گیرد به طور مثال شخصی در دوران کودکی به دلیل داشتن گوش‌های بزرگ و شکسته‌ همیشه مورد تمسخر واقع می‌شده و ممکن است او با دیدن کاریکاتور چهره خود بسیار ناراحت شود. این امر می‌تواند در افراد معروف مانند هنرمندان، ورزشکاران و… نیز صدق کند و در این صورت نسبت به کاریکاتور خود واکنش منفی نشان دهند.

پوررضا در پایان درباره هنر کاریکاتور و لزوم نوآوری در آن خاطرنشان کرد: هنر کاریکاتور را هم با دل خود دنبال می‌کنم و هم اینکه تبدیل به شغلی شده که باید با آن به سمت جلو حرکت کنم. مانند دوچرخه‌ای که باید پا بزنی تا نیافتی در کاریکاتور هم باید به جلو پیش برویم. باید بگویم که در طی این مسیر، هنر نقاشی هم من را یاری کرده است و تاکنون به کلاس کاریکاتور نرفته‌ام و دستاوردهای نقاشی موجب شد تا من کارتونیست شوم. هنر کاریکاتور مخصوصا کاریکاتور چهره نسبت به نقاشی قدمت کم‌تری دارد اما باز هم باید در آن دست به نوآوری بزنیم و اتودهای مختلفی روی چهره‌ها اجرا کنیم تا به پویایی بیشتر در این رشته هنری برسیم.

ندا زنگینه

انتهای پیام/

منبع: خبرگزاری صبا | http://khabargozarisaba.com

🗓 برای اطلاع از جدیدترین رویدادهای هنر و فرهنگ، همراه گالری لیلیت باشید.

Share on facebook
Share on pinterest
Share on twitter
Share on whatsapp
Share on linkedin
Share on google
Share on telegram
Share on email
روزنامه هنر رویدادهای هنری اخبار هنری گزارش‌های هنری نوآوری‌های هنری حراج هنری تئاتر و نمایش مد و لباس
برگزاری نمایشگاه «آگاهی» آثار نقاشی خانم الهام طاهرى
برگزاری نمایشگاه «تازگی» آثار نقاشی خانم مرضیه رزاقی
برگزاری نمایشگاه «با من بیا» آثار سیاه قلم خانم مهرناز لامعی
برگزاری نمایشگاه «اقیانوس رنگ‌ها» آثار خانم فاطمه کریمی ریابی
برگزاری نمایشگاه «مفاهیم زندگی در هنر معاصر» آثار آقای رضا رحیمی لسکو
برگزاری نمایشگاه «گالری سیاه نقش» آثار آقای سیاوش هاشمی
برگزاری نمایشگاه «تصویری از طبیعت» آثار خانم حمیده وثوقی رهبری
برگزاری نمایشگاه «دنیای درون» آثار خانم مهتاب مظلومی
برگزاری نمایشگاه «پری‌زاد» آثار خانم مهناز اولیائی
برگزاری نمایشگاه «نگاه من» آثار نقاشی آقای عبدالله محمودی
اینستاگرام گالری لیلیت