افزایش ۵ برابری تعداد آثار در دومین نمایشگاه «نخ و نگاره»

📢 این صفحه را با دوستان خود به اشتراک بگذارید

Share on facebook
Share on pinterest
Share on twitter
Share on whatsapp
Share on linkedin
Share on google
Share on telegram
Share on email

دومین نمایشگاه «نخ و نگاره» با همکاری شرکت هیما و موسسه فرهنگی اکو، 19 شهریورماه با حضور جمعی از مسئولان و هنرمندان به مدت 10 روز در فرهنگسرای نیاوران افتتاح شد.

افزایش ۵ برابری تعداد آثار در دومین نمایشگاه «نخ و نگاره»به گزارش صبا به نقل از روابط عمومی فرهنگسرای نیاوران، دومین نمایشگاه «نخ و نگاره» با همکاری شرکت هیما، موسسه فرهنگی اکو و فرهنگسرای نیاوران عصر روز جمعه ۱۹ شهریورماه با حضور جمعی از مسئولان و هنرمندان عرصه دوخت های سنتی، مدیرکل همکاری‌های ایرانیان خارج از کشور سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی، دیپلمات‌های کشورهای عضو موسسه اکو، مهدی افضلی مدیرعامل بنیاد فرهنگی رودکی، علی غیاثی مدیرکل امور استان‌های وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در گالری شماره ۱ این مجموعه آغاز به کار کرد.

آثاری در زمینه‌های پته‌دوزی، بخارادوزی، سکمه‌دوزی، شیرازه‌دوزی و ابریشم‌دوزی از هنرمندانی در کشوررهای عضو اکو در این نمایشگاه به نمایش درآمده است.

در دومین دوره نمایشگاه «نخ و نگاره» ۴۵۰ اثر از ۲۲۰ هنرمند در معرض دید علاقه‌مندان قرار گرفته است.

در این مراسم دلاور بزرگ نیا مشاور عالی هیات مدیره شرکت هیما گفت: در دوره ای قرار داریم که متاسفانه دچار زوال سلیقه عمومی هستیم و کم اعتنایی به ویژه به هنرهای سنتی بسیار زیاد شده است، به قول فردوسی «هنر خار شد جادویی ارجمند». در چنین موقعیتی گام برداشتن در این عرصه و شناسایی هنرمندان و گسترش این پیوندها به‌ویژه با کشورهایی که میراث مشترک با هم دارند و برقراری تعامل میان هنرمندانشان بسیار حایز اهمیت است.

بزرگ نیا خاطرنشان کرد: کافی است نگاهی به نقش، تار و پود و تزئینات این آثار بیندازیم، می‌بینیم بیش از آن که این آثار با هم متفاوت باشند، شبیه هم هستند و نگاه مردمان این مناطق شبیه به هم است، زیرا در یک جغرافیای فرهنگی مشترک با هم بوده اند.

این فعال فرهنگی عنوان کرد: یکی از تفاوت‌های نمایشگاه اول و دوم ما در میزان آثار و مشارکت هنرمندان است و بر اساس آمار در این دوره از نمایشگاه هم حضور هنرمندان و هم تعداد آثار ۵ برابر شده است.

او در پایان با بیان اینکه در این دوره گام بین‌المللی برداشتیم و تردید ندارم که در دوره‌های بعد شاهد برگزاری در سطح بین‌المللی به شکل حقیقی و گسترده خواهیم بود، بیان کرد: بخش خصوصی راه خودش را خیلی خوب پیدا کرده است و اراده‌ای که در هیما بوده سبب شده که بخواهند صدای هنرمندان هنرهای سنتی باشند.

پوشاک از اجزای مهم تمدنی بوده است

عبادرضا اسلامی رییس فرهنگسرای نیاوران نیز در این مراسم اظهار کرد: همیشه با خودم فکر می‌کنم که اگر پایه تمدن انسانی لباس و دوخت نباشد، حتما یکی از اجزا و ابزار مهم تمدنی است که بشر همیشه به آن اهمیت ویژه داده است.

او با بیان اینکه شرکت هیما چند سالی است که فعالیت خودش را آغاز کرده، گفت: نخستین بار با فعالیت‌های این مجموعه در مراسمی به مناسبت روز صنایع دستی آشنا شدم، در سال گذشته میزبان نخستین جشنواره «نخ و نگاره» با همکاری این شرکت بودیم و امسال دومین نمایشگاه به صورت بین‌الملل و همراهی موسسه فرهنگی اکو برگزار شده است.

اسلامی در پایان عنوان کرد: این پشتیبانی فکری و معنوی قطعا بسیار باعث دلگرمی است و خوشحالم که توانستیم این میراث مشترک در معرض فراموشی را به‌روز کنیم.

هنر عشق ورزیدن بر روی پارچه‌ها

عبدالمجید شریف زاده رییس پژوهشکده هنرهای سنتی وزارت میراث فرهنگی نیز در این نشست گفت: آن چه که امروز شاهد هستیم به همت مجموعه هنرهای سنتی و صناعی هیما برگزار شد که جا دارد هم از این مجموعه و هم استادانی که ما را در این جشنواره همراهی کردند تا این نمایشگاه در فرهنگستان نیاوران برگزار شود، تشکر کنم.

او اضافه کرد: همه آنچه شاهدیم هنر عشق ورزیدن این هنرمندان است که نقش بر پارچه‌ها گذاشتند، نقش‌هایی که زیبایی آفرید و تمام آداب و رسوم و فرهنگ خود را در آن عرضه کردند.

شریف زاده خاطرنشان کرد: میان آثار هنرمندان ایران و هنرمندان عضو اکو در یک نگاه عمومی هیچ تفاوتی نیست، چرا که همه از یک فرهنگ مشترک برخورداریم.

او در پایان گفت که حضور هنرمندان بین المللی باعث اعتبار و اعتلای بیشتری به دومین نمایشگاه نخ و نگاره شده است.

پوشاک از مولفه‌های حیات فرهنگی ملت‌هاست

سرور بختی رییس موسسه فرهنگی اکو با اشاره به آثار رسیده به این نمایشگاه که از جغرافیای متنوع اما با نقوش و وجوه مشترک هستند، گفت: زمینه تمدنی مشترک میان آثار و پیام صلح و دوستی از جمله مشترکات آثار رسیده به این دوره از نمایشگاه است.

او با اشاره به طرح بته جقه در بسیاری از آثار بیان کرد: این طرح در آثار کشورهایی مانند افغانستان، ایران، تاجیکستان و کشورهای شبه قاره دیده می‌شود که نشان از تقدس در آیین‌های دینی و آزادگی دارد.

بختی با بیان این که پوشاک بدون شک یکی از مولفه‌های حیات فرهنگی ملت‌ها است، اظهار کرد: آگاهی از پوشش مردم یک کشور می‌تواند ما را در شناخت فرهنگ مردم آن کمک کند.

علاقه‌مندان برای بازدید از این نمایشگاه می‌توانند از ۲۰ تا ۳۰ شهریور در روزهای عادی از ساعت ۱۰ تا ۱۸ و در روزهای تعطیل از ساعت ۱۴ تا ۱۸ به فرهنگسرای نیاوران مراجعه کنند.

انتهای پیام/

منبع: خبرگزاری صبا | http://khabargozarisaba.com

🗓 برای اطلاع از جدیدترین رویدادهای هنر و فرهنگ، همراه گالری لیلیت باشید.

Share on facebook
Share on pinterest
Share on twitter
Share on whatsapp
Share on linkedin
Share on google
Share on telegram
Share on email
روزنامه هنر رویدادهای هنری اخبار هنری گزارش‌های هنری نوآوری‌های هنری حراج هنری تئاتر و نمایش مد و لباس
برگزاری نمایشگاه «انسان منهای طبیعت» آثار نقاشی خانم هدی فیاضی پتگر
برگزاری نمایشگاه «آگاهی» آثار نقاشی خانم الهام طاهرى
برگزاری نمایشگاه «تازگی» آثار نقاشی خانم مرضیه رزاقی
برگزاری نمایشگاه «با من بیا» آثار سیاه قلم خانم مهرناز لامعی
برگزاری نمایشگاه «اقیانوس رنگ‌ها» آثار خانم فاطمه کریمی ریابی
برگزاری نمایشگاه «مفاهیم زندگی در هنر معاصر» آثار آقای رضا رحیمی لسکو
برگزاری نمایشگاه «گالری سیاه نقش» آثار آقای سیاوش هاشمی
برگزاری نمایشگاه «تصویری از طبیعت» آثار خانم حمیده وثوقی رهبری
برگزاری نمایشگاه «دنیای درون» آثار خانم مهتاب مظلومی
برگزاری نمایشگاه «پری‌زاد» آثار خانم مهناز اولیائی
اینستاگرام گالری لیلیت