آثار جلال ستاری در یک میزگرد بازخوانی و تاویل می‌شود

📢 این صفحه را با دوستان خود به اشتراک بگذارید

Share on facebook
Share on pinterest
Share on twitter
Share on whatsapp
Share on linkedin
Share on google
Share on telegram
Share on email

به گزارش هنرآنلاین به نقل از روابط عمومی اداره کل هنرهای نمایشی، حمیدرضا اردلان، دبیر بخش سمینارهای بیستمین جشنواره نمایش‌های آیینی و سنتی، از نامگذاری این بخش به نام استاد جلال ستاری خبر داد و در این باره گفت: جلال ستارى از جمله چهره‌هایی است که جامعه روشنفکرى ایران را با جریان‌هاى اندیشگى معاصر آشنا کرد. با عنایت به آثار گسترده و موثر این چهره به ویژه در حوزه آکادمى، جایزه جلال ستارى حدود ١٢ سال پیش طراحى شد و اکنون هر دو سال یک بار به صاحبان آثار داخلى و خارجى با عنوان‌هاى اسطوره، آئین، نمایش‌هاى سنتى و موضوعات میان رشته‌اى اهدا مى‌شود.

او افزود: این جایزه یک رویداد مستقل است که تاکنون در جوار سمینارهاى بین‌المللى نمایش‌هاى آیینى و سنتى وابسته به جشنواره آیینى و سنتی کشور، اهدا مى‌شود.

دبیر بخش سمینارهای بیستمین جشنواره نمایش‌های آیینی و سنتی، درباره اقدامات انجام شده در این دوره، بیان کرد: در هشتمین سمینار بین‌المللى نمایش‌هاى آیینى و سنتى که آذر ماه امسال برگزار مى‌شود، یک روز به بازخوانى و تاویل آثار استاد ستارى و نام ایشان اختصاص یافته است. در این روز متخصصان حوزه‌هاى اسطوره، زبان شناسى، پدیدار شناسى و آیین هاى نمایشى درباره تاثیر آثار ایشان  بر ایده‌هاى نوین در نگاه به موضوعات هنر، علوم انسانى و میان رشته‌اى سخنرانى خواهند کرد.

اردلان ادامه داد: در ادامه برنامه‌ها، میزگردى نیز به همین مناسبت برگزار خواهد شد. برای این میز گرد، با دکتر ناصر فکوهى که سال‌ها بصورت حضورى با استاد ستارى هم سخنى داشت و کتاب پر محتوایی نیز چاپ کرد، به همراه استاد محمدرضا اصلانى که در یک دوره به موازات فعالیت‌هاى جلال ستارى در حوزه شعر، سینما و مبانى فلسفه و هنر کار مى‌کرد و با او ارتباط نزدیک داشت، مذاکره داشتیم. همچنین در حوزه اسطوره، اساتیدی چون رقیقه بهزادى و سودابه فضائلى، و در گرایش‌هاى زبان شناسى، پدیدار شناسى و نشانه شناسى با متخصصان دیگر داخلى و خارجى براى حضورشان در حال مذاکره هستیم.

او درباره محورهای اصلی سمینارهای این دوره، گفت: ما در دو بخش عناوینى را پیشنهاد کرده‌ایم. در  بخش نخست؛ مباحثی چون اصول و قواعد نمایش‌های سنتی و آیینی، نمایش سنتی و آیینی در سرزمین‌های همجوار، ناشناخته‌های نقل و روایتگری در ایران فرهنگی، ارتباط‌های میان رشته‌ای نمایش‌های سنتی و آیینی ایرانی با سایر هنرها، معرفی نمایش‌های آیینی و سنتی و شیوه‌های اجرا در میان اقوام ایرانی، ریشه‎های اساطیری، عرفانی و فلسفی نمایش آیینی و سنتی ایرانی و هـمچنین ارائه مقاله براساس پایان‌نامه‌های دانشجویی در نسبت با نمایش‌های آیینی وسنتی موضوعات کلى مدنظر قرار گرفته است و پژوهشگران با ادراک مطالعه و تجربه خود مقالاتى را در این زمینه‌ها ارائه مى‌کنند.

دبیر بخش سمینارهای بیستمین جشنواره نمایش‌های آیینی و سنتی افزود: در بخش دوم  اولیت‌های سمینار در عنوان کلى «آینده سنت» مطرح است و مشروح سرفصل‌ها عبارتند از آینده پژوهی با موضوع نمایش‌های آیینی و سنتی؛ محدوده‌های تغییر و زیست طبیعی، کارکردهای نوستالژی، نسبت‌های فرا زمانی، آسیب شناسی فراگیری تکنولوژی، مفاهیم باز جستی و رجعت است. همچنین موضوع دیگر؛ روش‌های پژوهش و اندیشه نوین در حوزه نمایش‌های آیینی و سنتی با نگاه‌هاى زیبایی‌شناسانه، نشانه‌شناسانه، پدیدارشناسانه و پست متافیزیکی خواهد بود. در سر فصل دیگرى؛ کارکرد سوبژکتیویستی و ابژکتیویستی نمایش‌های آیینی و سنتی در تئاتر معاصر و آوانگارد به همراه نقش تغییرات زبانی در تحول نمایش‌های آیینی و سنتی مبتنی بر تئوری‌های نوین مطرح است. در نهایت پیوند یا تباین نظریه‌های متافیزیکی و غیرمتافیزیکی در تاویل و تفسیر نمایش‌های آیینی و سنتی موردنظر قرار خواهد گرفت.

بیستمین جشنواره نمایش‌های آئینی و سنتی از 9 آذر ماه به دبیری داوود فتحعلی بیگی برگزار خواهد شد.

منبع: هنرآنلاین | http://honaronline.ir

🗓 برای اطلاع از جدیدترین رویدادهای هنر و فرهنگ، همراه گالری لیلیت باشید.

Share on facebook
Share on pinterest
Share on twitter
Share on whatsapp
Share on linkedin
Share on google
Share on telegram
Share on email
روزنامه هنر رویدادهای هنری اخبار هنری گزارش‌های هنری نوآوری‌های هنری حراج هنری تئاتر و نمایش مد و لباس
برگزاری نمایشگاه «آگاهی» آثار نقاشی خانم الهام طاهرى
برگزاری نمایشگاه «تازگی» آثار نقاشی خانم مرضیه رزاقی
برگزاری نمایشگاه «با من بیا» آثار سیاه قلم خانم مهرناز لامعی
برگزاری نمایشگاه «اقیانوس رنگ‌ها» آثار خانم فاطمه کریمی ریابی
برگزاری نمایشگاه «مفاهیم زندگی در هنر معاصر» آثار آقای رضا رحیمی لسکو
برگزاری نمایشگاه «گالری سیاه نقش» آثار آقای سیاوش هاشمی
برگزاری نمایشگاه «تصویری از طبیعت» آثار خانم حمیده وثوقی رهبری
برگزاری نمایشگاه «دنیای درون» آثار خانم مهتاب مظلومی
برگزاری نمایشگاه «پری‌زاد» آثار خانم مهناز اولیائی
برگزاری نمایشگاه «نگاه من» آثار نقاشی آقای عبدالله محمودی
اینستاگرام گالری لیلیت