نمایشگاه «نسخ و ادوات تعزیه شبیه حسین (ع)» به روایت مهدی دریایی | باید به فکر نگهداری از مستندات تاریخ تعزیه باشیم

📢 این صفحه را با دوستان خود به اشتراک بگذارید

Share on facebook
Share on pinterest
Share on twitter
Share on whatsapp
Share on linkedin
Share on google
Share on telegram
Share on email

گروه مد و لباس هنرآنلاین: همزمان با برپایی دومین سوگواره تعزیه‌خوانی «شبیه حسین (ع)»، نگارخانه ابوالفضل عالی حوزه هنری میزبان نمایشگاه «نسخ و ادوات تعزیه شبیه حسین(ع)» شامل مجموعه‌ای از ابزار و لوازم‌های تعزیه در بخش‌های البسه، ابزار و تجهیزات، ماسک‌ها و عروسک‌ها و نسخ تعزیه است؛ نمایشگاهی که از ۱۶ تا ۲۳ شهریور هر روز از ساعت ۹ تا ۲۱ میزبان مخاطبان است.

مهدی دریایی، پژوهشگر تعزیه و برپاکننده این رویداد درباره آثار بخش‌های مختلف ازجمله لباس‌های موجود در این نمایشگاه به خبرنگار هنرآنلاین گفت: این نمایشگاه شامل بالغ ‌بر 3060 قطعه از ابزار و ادوات مورد استفاده در مجالس تعزیه‌خوانی بوده و لباس‌های به نمایش درآمده مربوط به دوره‌های تاریخی صفویه، قاجار، پهلوی و بخشی مرتبط با پس از انقلاب اسلامی ایران است.

دریایی افزود: نکته حائز اهمیت در ارتباط با این لباس‌ها، مشکلات و چالش‌های موجود در بحث نگهداری آن‌ها طی تمامی این سال‌ها بوده است حال‌آنکه ما پشت هفتم تعزیه در ایران به شمار می‌رویم و بخشی از این آثار متعلق به اجداد ماست که زمانی دور در تکیه دولت تعزیه می‌خواندند.

این پژوهشگر تعزیه و دارنده گواهی درجه‌یک هنرهای آئینی و سنتی در ادامه با اشاره به اینکه در سال 1342، اجدادشان به دلیل قدغن شدن برپایی تعزیه به زادگاه خود یعنی شهرهای تفرش و فراهان بازگشته‌اند، بیان کرد: بخشی از این ابزار که از همان دوره در خانه‌های مورد نگهداری قرار گرفتند، دربردارنده هویت ملی و فرهنگی کشورمان هستند که تحت هیچ شرایطی فروخته نشده و دست‌به‌دست به ما رسیده‌اند.

او تصریح کرد: طی سالیان سال و بر اساس مذاکراتی با میراث فرهنگی و وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، خواستار تأسیس دپارتمان تعزیه و موزه‌ای دائمی با هدف نگهداری این ادوات هستیم چراکه تمامی این ابزار، مستندات تاریخ تعزیه و سندی ملی به شمار می‌روند و باید مورد حمایت قرار گیرند اما تاکنون موفق به تحقق این مطالبه نشده‌ایم.

دریایی درباره شرایط نگهداری از این ادوات اظهار داشت: ما از این ابزار در یخدان‌های موجود در خانه پدری نگهداری می‌کنیم درحالی‌که تمامی آن‌ها باید در شرایطی بسیار ویژه و حتی دور از جریان هوا و در خلأ نگهداری شوند.

این پژوهشگر از این ادوات به‌عنوان آرمان ملی و هنری کشورمان یاد کرد و گفت: لباس‌ها و نسخ خطی، بیش از سایر ابزار در معرض خطر هستند و اگر خواهان ماندگاری آن‌ها در طول تاریخ هستیم باید در آینده نزدیک، تمهیداتی ویژه در راستای نگهداری آن‌ها اندیشیده شود و در غیر این صورت مشخص نیست نسل‌های بعدی چه برخوردی با آن‌ها داشته باشند.

او همچنین به ارائه توضیحاتی درباره ویژگی‌های لباس‌های موجود در نمایشگاه «نسخ و ادوات تعزیه شبیه حسین (ع)» پرداخت و گفت: بر اساس شواهد و داشته‌های موجود، دوره قاجار، دوره طلایی تعزیه به‌ویژه در زمینه طراحی و دوخت لباس بوده که برخلاف دوره صفویه با ویژگی به‌کارگیری رنگ‌های محدود در لباس، شاهد استفاده از رنگ‌های متنوع و برخی از دوخت‌های سنتی همچون زردوزی، ملیله‌دوزی و مرواریددوزی روی لباس‌ها هستیم.

دریایی در خاتمه افزود: لباس‌های دوره صفویه و قاجار دست‌دوز هستند و با توجه به آنکه بحث تضاد میان نیکی، بدی، خیر و شر در تعزیه به‌شدت موردتوجه بوده است، این تضاد در شیوه انتخاب رنگ و برش‌ها به‌مراتب دیده می‌شود. در دوره پهلوی نیز رنگ‌های بیشتری از زرد و آبی گرفته تا بنفش در لباس تعزیه به کار گرفته می‌شد و البته تعدادی از این لباس‌ها به صورت جلو بسته و در تقلیدی اشتباه از لباس اعراب طراحی و دوخته شده‌اند.

منبع: هنرآنلاین | http://honaronline.ir

🗓 برای اطلاع از جدیدترین رویدادهای هنر و فرهنگ، همراه گالری لیلیت باشید.

Share on facebook
Share on pinterest
Share on twitter
Share on whatsapp
Share on linkedin
Share on google
Share on telegram
Share on email
روزنامه هنر رویدادهای هنری اخبار هنری گزارش‌های هنری نوآوری‌های هنری حراج هنری تئاتر و نمایش مد و لباس
برگزاری نمایشگاه «انسان منهای طبیعت» آثار نقاشی خانم هدی فیاضی پتگر
برگزاری نمایشگاه «آگاهی» آثار نقاشی خانم الهام طاهرى
برگزاری نمایشگاه «تازگی» آثار نقاشی خانم مرضیه رزاقی
برگزاری نمایشگاه «با من بیا» آثار سیاه قلم خانم مهرناز لامعی
برگزاری نمایشگاه «اقیانوس رنگ‌ها» آثار خانم فاطمه کریمی ریابی
برگزاری نمایشگاه «مفاهیم زندگی در هنر معاصر» آثار آقای رضا رحیمی لسکو
برگزاری نمایشگاه «گالری سیاه نقش» آثار آقای سیاوش هاشمی
برگزاری نمایشگاه «تصویری از طبیعت» آثار خانم حمیده وثوقی رهبری
برگزاری نمایشگاه «دنیای درون» آثار خانم مهتاب مظلومی
برگزاری نمایشگاه «پری‌زاد» آثار خانم مهناز اولیائی
اینستاگرام گالری لیلیت