«هستم، آن‌چه می‌بینم» تا ۲۳ شهریور در گالری مژده برپاست/ حضور ۳۷ عکس

📢 این صفحه را با دوستان خود به اشتراک بگذارید

Share on facebook
Share on pinterest
Share on twitter
Share on whatsapp
Share on linkedin
Share on google
Share on telegram
Share on email

گالری مژده تا 23 شهریورماه میزبان نمایشگاه «هستم، آن‌چه می‌بینم» است.

«هستم، آن‌چه می‌بینم» تا ۲۳ شهریور در گالری مژده برپاست/ حضور ۳۷ عکسبه گزارش صبا، این روزها گالری مژده میزبان نمایشگاه «هستم، آن‌چه می‌بینم» است که دیده‌های هنرمند عکاس را به عنوان یک اصالت وجودی زیر ذره‌بین قرار می‌دهد.

در این نمایشگاه ۳۷ اثر از عکاسان ایرانی به نمایش درآمده‌اند، عکاسانی از چند نسل‌ مختلف با تجربه‌ها، نگاه و سابقه‌های متفاوت نسبت به دنیا و مسائل پیرامون خود. هر کدام از آن‌ها جهان‌بینی خاص خود را با ثبت لحظات توسط دوربین عکاسی به نمایش گذاشته‌اند.

هنگام ورود به نگارخانه اولین دیواری که می‌بینیم، دیوار رو‌به‌روی در ورودی است. هفت اثر سیاه و سفید روی دیوار با سوژه‌های اجتماعی و فیگوراتیو مانند پرتره لیلی متین دفتری اثر احمد عالی وجود دارند.

در کنار بیانیه نمایشگاه که روی دیوار زرشکی رنگ گالری نصب شده است، اثر مریم زندی را می‌بینیم، عکسی طبیعت گرایانه که بنا به تجربه زیسته مخاطب می‌تواند معناهای متفاوت خلق کند با فضای خالی سفید بسیار که لحظه پرواز انبوه پرندگان از درختی را ثبت کرده است.

سوژه‌های آثار نمایشگاه متنوع‌اند اما با چیدمانی، سوژه‌های مشابه در کنار یکدیگر قرار گرفته‌اند و دیوار را به قسمت‌های کوچک‌تر با مفاهیم همگن تقسیم می‌کنند که هر چیدمان مخاطب را با خود به دنیایی متفاوت می‌برد.

سهراب احمدی کیوریتور نمایشگاه، تم، انتخاب عکاسان و آثار را مبتنی بر اصلی می‌داند که در نقد مدرن بر اساس فضا و جغرافیا، به خط افق معروف است، او در این باره توضیح داد: در این تفکر بین منِ خلاق، جهان پیرامون و تصویر، رابطه در ابتدا نظیر به نظیر است، اما هرچه نزدیکی عکاس به تصویر بیشتر می‌شود خط افق زمین و آسمان یکی شده و نمی‌توان تشخیص داد که به راستی تصویر خلق شده، تصویری از درون عکاس است یا از برون. در واقع عکاس در این نمایشگاه اندیشه ورزی است که انتخاب‌هایش مبتنی بر زیبایی‌شناسی سنتی نیست. فرم و محتوا چفت و بست کامل دارند و علت آن است که هر فرم زاییده اندیشه‌ای متناسب با همان فرم است و چیزی جز آن بیانگری لازم را نخواهد داشت.

وجود عکسی از عباس کیارستمی

عباس کیارستمی هنرمند بین‌المللی ایران با منظره‌ای از دشت‌های ایران یکی از مصداق‌های این خط افق اندیشگی‌ست که با یک عکس تک نسخه در گالری مژده حضور دارد. این عکس ابعاد ۲۸x۴۳ دارد.

در عکس محمد فرنود که «زندان درون» نام دارد و تصویری از مسافران قطاری را به ما نشان می‌دهد که گویی در کوپه‌ها اسیر شده‌اند و برای فرار، مهاجرت را ناگزیر برگزیده‌اند، این عکس خوانشی دیگر از «هستم، آنچه می‌بینم» است.

هر چند تماشای زاویه نگاه چهره‌هایی مانند مهدی سحابی، آرمان استپانیان، سیامک زمردی مطلق، آلفرد یعقوب زاده و … در این نمایشگاه وجود دارد اما عکس‌های جوانان تثبیت شده‌ای مانند بابک حقی که سوژه‌هایی مانند انعکاس تصویر اجسام و درختان را روی آب آسفالت‌های شهر دیده‌اند، تماشایی‌ست.

دیگر هنرمندان حاضر در نمایشگاه «هستم، آن‌چه می‌بینم» شهرام احمدزاده، مهدیه افشار، رامین حائری زاده، مجید حجتی، هوفر حقیقی، سارا ساسانی، مریم سعیدپور، نازلی عباس‌پور، نازلی عباسی، فرشاد فرشته حکمت، پریسا فهامی، بابک کاظمی، مجید کورنگ بهشتی و وحید مومن‌زاده هستند که آثارشان تا ۲۳ شهریور در گالری مژده به نمایش گذاشته می‌شود.

علاقه‌مندان با رعایت تمامی قوانین بهداشتی و فاصله اجتماعی می‌توانند در گالری مژده به نشانی سعادت آباد، خیابان علامه شمالی، کوچه هجدهم شرقی، پلاک ۲۷ از این نمایشگاه دیدن کنند.

انتهای پیام/

منبع: خبرگزاری صبا | http://khabargozarisaba.com

🗓 برای اطلاع از جدیدترین رویدادهای هنر و فرهنگ، همراه گالری لیلیت باشید.

Share on facebook
Share on pinterest
Share on twitter
Share on whatsapp
Share on linkedin
Share on google
Share on telegram
Share on email
روزنامه هنر رویدادهای هنری اخبار هنری گزارش‌های هنری نوآوری‌های هنری حراج هنری تئاتر و نمایش مد و لباس
برگزاری نمایشگاه «آگاهی» آثار نقاشی خانم الهام طاهرى
برگزاری نمایشگاه «تازگی» آثار نقاشی خانم مرضیه رزاقی
برگزاری نمایشگاه «با من بیا» آثار سیاه قلم خانم مهرناز لامعی
برگزاری نمایشگاه «اقیانوس رنگ‌ها» آثار خانم فاطمه کریمی ریابی
برگزاری نمایشگاه «مفاهیم زندگی در هنر معاصر» آثار آقای رضا رحیمی لسکو
برگزاری نمایشگاه «گالری سیاه نقش» آثار آقای سیاوش هاشمی
برگزاری نمایشگاه «تصویری از طبیعت» آثار خانم حمیده وثوقی رهبری
برگزاری نمایشگاه «دنیای درون» آثار خانم مهتاب مظلومی
برگزاری نمایشگاه «پری‌زاد» آثار خانم مهناز اولیائی
برگزاری نمایشگاه «نگاه من» آثار نقاشی آقای عبدالله محمودی
اینستاگرام گالری لیلیت